Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
 • SAMK
 • Předplatné do divadla
 • Labyrint

Zdravotní sestra kladenské nemocnice popisuje svůj životní příběh

Sobota, 1. června 2019 10:00

Ne každý se narodí zdravý a krásný. Je spousta nemocí, druhů postižení a syndromů, o kterých se mluví tak často, že okamžitě víte, o co se jedná. Například Downův nebo Tourettův syndrom, Crohnova nemoc, autismus, nemoc motýlích křídel či amyotrofická laterální skleróza (ALS), kterou trpěl například slavný britský astrofyzik Stephen Hawking a zemřel na ní i expremiér Stanislav Gross. Slyšeli jste ale někdy pojem Treacher Collinsův syndrom nebo znáte někoho, kdo tímto onemocněním trpí? V Oblastní nemocnici Kladno na oddělení multioborové JIP pracuje veselá a usměvavá sestřička Petra Dunajová, která se rozhodla podělit o svůj příběh a život právě s tímto vzácným onemocněním.

Petra Dunajová (Foto: Hana Senohrábková)

Petro, představíte nám Treacher Collinsův syndrom (TCS)? Co toto postižení způsobuje a jaké jsou jeho projevy?

Syndrom Treacher Collins je vrozená vývojová vada, kterou zapříčiňuje mutace 5. chromozomu. Syndrom způsobuje zejména fyzické postižení většinou pouze v oblasti obličeje. Projevuje se neúplně vyvinutými nebo zcela chybějícími lícními kostmi, jiným postavením očí a malou zapadlou bradou. Dalšími symptomy jsou nedovyvinuté zevní uši a s tím spojená těžká převodní nedoslýchavost a v některých případech i hluchota. Dále pak potíže s vysycháním očí a následné infekce. Často jsou přítomny rozštěpy měkkého či tvrdého patra, popř. potíže se správným vyvinutím očních štěrbin a svalů kolem očí. V těžších případech jsou přítomny dýchací potíže způsobené změněnou anatomií dýchacích cest včetně průchodnosti nosu. Některým dětem s tímto syndromem musí být na dočasnou dobu provedena tracheostomie (umělé vyústění průdušnice na povrch těla). Za Treacher Collinsův syndrom může genetika. Pokud jeden z rodičů trpí tímto postižením, existuje 50% šance, že jejich dítě bude mít stejný problém. TCS se dá prenatálně diagnostikovat ve 12. týdnu těhotenství pomocí choriové biopsie nebo využitím preimplantační genetické diagnostiky při umělém oplodnění. U plodu zdravých těhotných žen se bohužel tento syndrom vyšetřit nedá. Důležité je však zmínit, že i přes celou řadu zdravotních problémů, se kterými se lidé s TCS musejí potýkat, nemá toto postižení vliv na inteligenci. Po mentální stránce jsou tito lidé naprosto v pořádku a mají normální, v některých případech až nadprůměrnou inteligenci. Pro normální život tedy nepotřebují žádné asistenty nebo pomocníky a žijí naprosto stejným životem jako zdraví lidé, jen s trochu odlišným vzhledem.

Dříve byli lidé s jakýmkoli tělesným či mentálním „odlišením“ zavíráni do ústavů. Dnes je tomu naštěstí jinak. Jaké jste měla dětství?

Když jsem se narodila, lékaři vůbec neměli tušení, co se stalo. Řekli jen rodičům, že jsem postižená a byla jim nabídnuta ústavní péče, kterou ale oba rezolutně odmítli. Po několika dnech jim byla sdělena diagnóza TCS, o které se toho moc nevědělo. Byla jsem ale vychovávána jako zcela zdravá holka. Svoji vadu jsem si začala uvědomovat až na základní škole, kde se mi posmívali spolužáci. Jiné už to bylo na střední škole, kde jsme byly fajn parta samých holek a já měla spoustu kamarádek. Horší to bylo z řad některých kantorů a já tak musela studovat na maximum, abych dokázala, že jednou budu zdravotní sestrou. Mé dětství bylo naprosto fajnové, i když provázené řadou operačních zákroků a někdy i řadou posměšků, které jsem ale vždy přešla se vztyčenou hlavou. 

Čím jste chtěla být jako malá a co vás přivedlo k práci zdravotníka?

Jako dítě jsem trávila mnoho dní v nemocnici. Někdy i celý měsíc. Měla jsem tak možnost pozorovat sestřičky při práci. A protože mě některé již znaly, mohla jsem jim občas i pomáhat – skládat longety, uklízet prádlo apod. To mě ovlivnilo i ve výběru povolání. Zdravotní sestrou jsem tedy chtěla být od malička, jinou profesi jsem nepřipouštěla. Chvíli jsem polemizovala i s prací lékařky, ale z důvodu sluchového postižení jsem tuto variantu zamítla.

Povědomí o TCS je v České republice i ve světě zatím stále nedostačující. Jaký je váš život se syndromem?

Život s TCS obecně je provázen mnoha pobyty v nemocnicích a náročnými operacemi, které jsou nezbytné pro zlepšení životních funkcí i pro zlepšení vzhledu obličeje. Spousta z nich neminula ani mě, protože ne vše se povedlo na poprvé, ale ve finále jsem vděčná za svůj dosavadní vzhled a nelituji jediného rozhodnutí. V současné době mě již žádné operace nečekají. Zdraví mi funguje zatím dobře, i když už mě dohání věk (smích) a v důsledku operačních zákroků mě občas bolí obličej. Také trpím jako většina lidí s TCS chronickou rýmou, bolestmi a častými záněty v dutině ústní, žiji ale spokojený život s rodinou, za kterou jsem moc vděčná. Život s TCS má svá úskalí, ale vždy záleží na tom, v jakém prostředí se nacházíte. To ale ovlivní i zdravého člověka. 

Mnoho lidí při pohledu na lidi s TCS má tendenci uhnout pohledem nebo naopak z nich nespustit oči. Jak na vás jako na sestřičku reagují kolegové a pacienti?

Obecně platí, že lidé v nemocnici jsou ve zcela jiném psychickém rozpoložení, než když jsou doma. Mají o sebe strach, jsou v cizím prostředí, kde jsou sami bez rodiny, mají bolesti a jsou rádi, když jim sestřička s úsměvem řekne „dobrý den“ nebo „jak se máte?“. Mluvím z vlastní zkušenosti. Proto si myslím, že mě vnímají jako každou jinou zdravotní sestru. Pokud jsou pacienti apriori nepříjemní, tak na všechny sestry stejně. Nikdy jsem se nesetkala s negativní reakcí pacienta z důvodu mého postižení, nebo že by dokonce mojí péči odmítli. Jak mě vnímají kolegové z řad lékařů nevím, to byste se museli zeptat jich (smích), ale já s nimi nemám žádný problém. Podle mého názoru je v této práci velmi důležitá důvěra. V době, kdy jsem nastupovala, jsem musela dokázat nejen lékařům, ale i mým kolegyním a svým nadřízeným, že jsem kvalifikovaná sestra, že své práci rozumím a dělám ji ráda. Pracuji v kladenské nemocnici 20 let, všichni mě dobře znají a berou takovou, jaká jsem. Jsme dobrá parta a smích nás provází každou směnu, i když je to někdy velmi náročné.  

Jste členkou spolku „Be TCS“. Co je cílem tohoto sdružení a co spolek nabízí?

Náš spolek funguje necelý rok a sdružuje lidi jak s postižením TCS, tak i s jakýmkoli jiným postižením obličeje. V současné době má naše sdružení 32 členů. Naším cílem je hlavně osvěta týkající se Treacher Collinsova syndromu a šíření skutečnosti, že všichni s tímto postižením jsou naprosto normální lidé fungující v běžné společnosti. Pořádáme různé společenské akce, benefiční koncerty nebo se mezi sebou setkáváme a předáváme si cenné rady a zkušenosti. Také se bavíme o běžných věcech a starostech, kterým se, věřte nevěřte, i zasmějeme. Jsme členy ČAVO (Česká asociace pro vzácná onemocnění) a FEI (Face Equality International), v rámci kterých se konají celosvětová setkání, meetingy a konference na téma postižení obličeje. Letos v dubnu pořádá náš spolek focení kalendáře s listopadovým křtem v Praze a máme v plánu ještě mnoho dalších akcí. Rádi bychom také v rámci šíření informací o tomto postižení našli chirurgy z řad maxilofaciální chirurgie, ORL a ophtalmologie, kteří by se postarali o „naše“ děti. Takový chirurg u nás v současné době chybí. Medicína se dnes posunula trochu jiným směrem a v určitém ohledu ne tím správným. Spousta mladých chirurgů chce sice dělat plastickou chirurgii, ale tu, kde se aplikuje botox, zvětšují se prsa, provádějí liposukce apod. Plastický chirurg, který by se zabýval postiženým obličejem, bohužel není. Je to poměrně náročná práce, která mnohdy není ve výsledku vidět a samozřejmě není finančně zajímavá. V dnešní uspěchané době, kde i nároky na lékaře jsou veliké, chybí ten lidský přístup a lékař, který by „naše“ děti operoval se zájmem a radostí. Mluvím z vlastní zkušenosti, kdy jsem byla v rukou jediného maxilofaciálního chirurga, ORL lékaře a oftalmologa, kterým vděčím za můj finální vzhled. Tito lékaři jsou dnes ale ve věku, kdy už aktivní medicínu neprovádějí a své nástupce již nemají.  

Máte představu, kolik lidí s tímto syndromem žije v České republice?

Podle dosavadních průzkumů žije u nás s touto diagnózou zhruba 200 lidí. Ale je to čistě hypotetická záležitost s ohledem na to, že ne všichni lidé s TCS jsou evidováni na genetických či podobných pracovištích. Celosvětově je výskyt této nemoci zhruba 1:50 000.

Autor: Hana Senohrábková 1. zprávy

  Demolice mostu u Brandýsku uzavře ze soboty na neděli dálnici D7

 2. video

  Jarda Tauber tvoří písně pro sestru kladenské hokejové hvězdy

 3. krimi

  Poznáte pachatele, který v Kladně značně poškodil dveře prodejny?

 4. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Marleyho, chcete ho?

 5. sport

  Legenda legendám: Fanoušci vydražili dresy za téměř 2 miliony korun. Nejdražší byl ten Jágrův!

 6. krimi

  Lidem už otrnulo, stále častěji porušují platná nařízení

 7. zprávy

  Středočeský kraj dostane úvěr na poskytnutí půjček živnostníkům

 8. krimi

  Stavbu v Buštěhradu navštívil zloděj, nakradl nářadí za bezmála čtvrt milionu

 9. pozvánka

  Kladenské dvorky se letos uskuteční, ale jinak, než je znáte

 10. krimi

  Pomozte policii najít pohřešovaného muže, neozval se od Vánoc

 11. zprávy

  Hlasovat v participativním rozpočtu kraje můžete už jen pár dní

 12. krimi

  Neviděli jste modré kolo Ghost? V Kladně bylo ukradeno

 13. info z radnice

  Zástupci města Kladna představili občanům plánované investice

 14. krimi

  V Rozdělově někdo poničil autobusovou zastávku

 15. info z radnice

  Dny města Kladna jsou letos zrušeny, uskuteční se jen malý festival

 16. foto

  Špotáková odstartovala sezonu a na Sletišti zazářila: Celý týden jsem cítila nervozitu

 17. krimi

  O víkendu řešili strážníci v Kladně rušení nočního klidu

 18. pozvánka

  Zámek Nelahozeves zahájí oslavou dětského dnu sérii festivalů

 19. krimi

  Kladenští hasiči zasahovali u tragické nehody, při které zemřel motorkář

 20. pozvánka

  Místo Běhu míru se letos půjde pochod za mír z Hřebče do Lidic