Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Vodárny
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Halloween v Labyrintu

Neurologové kladenské nemocnice trénovali rychlejší ošetření po mozkové příhodě

Úterý, 28. Květen 2019 07:30

Cévní mozková příhoda, lidově zvaná mrtvice, je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí a zdaleka se podle odborníků netýká jen starších lidí. Výjimkou dnes nejsou ani třicetiletí pacienti. V České republice mrtvici ročně prodělá zhruba 25 tisíc lidí. Problém vzniká nejčastěji v okamžiku, kdy se některá z tepen, jež zásobují mozek, ucpe krevní sraženinou. Urgentní lékařské ošetření hraje v tomto případě naprosto zásadní roli a má významný vliv na míru uzdravení pacienta. To klade vysoké nároky na organizaci přednemocniční i nemocniční péče, proto je vhodné přesnou koordinaci týmů cvičit.

Neurologové kladenské nemocnice trénovali rychlejší ošetření po mozkové příhodě (Foto: Hana Senohrábková)

Z tohoto důvodu se kladenská nemocnice ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje, Cerebrovaskulární sekcí ČLS JEP a organizací Angels rozhodla zorganizovat simulační trénink akutního ošetření pacienta s cévní mozkovou příhodou, jehož cílem bylo zjišťovat slabá místa akutní péče a možnost načerpat co nejvíce vědomostí tak, aby se zlepšila spolupráce na všech úrovních a bylo tak možné vrátit každého pacienta s co nejdříve zpět do aktivního života.

U mozkové mrtvice rozhodují vteřiny. Proto je potřeba jednat rychle!

„Každý pacient s podezřením na cévní mozkovou příhodu se může nacházet v přímém ohrožení života, kdy každá vteřina se počítá. Je proto nezbytné, aby byl v rámci akutní péče vždy aktivován záchranný systém a primární ošetření pacienta převzala Zdravotnická záchranná služba. Než záchranka s pacientem dorazí do nemocnice, informuje předem její příjmové oddělení tak, aby byl při předání nemocného přítomen specializovaný multidisciplinární tým zdravotníků, připravený bezodkladně se o něj postarat. Optimální je pro uzdravení pacienta provést kompletní diagnostiku a neodkladně zahájit cílenou léčbu do 30 minut od jeho předání do nemocnice,“ vysvětluje vedoucí iktového centra kladenské nemocnice Richard Brzezny.

Simulace akutního ošetření pacienta po cévní mozkové příhodě probíhala podle předem připraveného scénáře tak, aby celý tým zdokumentoval klíčová místa a poté mohl diskutovat, co by bylo možné zrychlit a zlepšit.

„O roli pacienta jsme záměrně požádali kolegyni z řad urgentního příjmu, jelikož právě tam každý měsíc přijmou až 100 pacientů s podezřením na toto onemocnění. Cvičení byly přítomny všechny odbornosti zdravotníků běžně zapojené do léčebného procesu. Dění na všech stanovištích od kontaktu se záchrankou přes příjem pacienta až po veškerá vyšetření včetně simulovaného CT bylo snímáno kamerou a klíčová místa monitorována pracovníkem organizace Angels. Záznam kamery a závěry monitorace jsme si pak s kolegy detailněji prošli a provedli analýzu postupu a dosažených časů. I přes výborný čas 13 minut jsme zjistili, že náš systém má rezervy, na kterých můžeme dále pracovat. Jedná se například o lepší spolupráci iktového lékaře s diagnostickými odděleními. Kratší čas k podání léčby znamená větší šanci pacienta na uzdravení, protože každou ztracenou minutou odumírají milióny mozkových buněk,“ shrnul průběh cvičení vedoucí iktového centra.

„S iktovým týmem kladenské nemocnice často pořádáme různé aktivity s cílem optimalizovat poskytovanou péči. Simulační tréninky nám pomáhají odhalit logistické překážky a tím zkracovat čas do podání léčby. V neposlední řadě slouží i k edukaci začínajících lékařů, sester, zdravotnického personálu či záchranářů. Léčba pacientů s cévní mozkovou příhodou je komplexní proces, který vyžaduje synchronizaci a souhru všech zúčastněných elementů. V Kladně se toho podařilo docílit, a to je i důvod, proč nemocnici osobně považuji za příkladnou i pro jiná iktová centra,“ nešetřil chválou Robert Havalda, Angels konzultant pro Českou republiku.

Nejmodernější péče na světové úrovni

Oblastní nemocnice Kladno je již devět let akreditovaným Centrem vysoce specializované péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou. Během této doby byly v nemocnici léčeny více než 4,5 tisíce pacientů s touto diagnózou. Kladenské centrum se postupně stalo jedním z největších specializovaných center v celé republice pro pacienty s mozkovou mrtvicí. Byl zde vybudován zkušený tým odborníků, který je schopen nabídnout nejmodernější péči na světové úrovni.

Mezinárodní ocenění za kvalitu péče

Kvalita a výkon péče Iktového centra v kladenské nemocnici nezůstává bez povšimnutí ani u hodnotících společností, a to i těch mezinárodních. Na základě zpracování registrů lékařské péče ČR byla kladenská nemocnice se svým Centrem vysoce specializované péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou oceněna mezinárodní organizací Angels Initiative Platinovou medailí za kvalitu péče v rámci jejích programu ESO ANGELS Awards. Toto ocenění vyjadřuje oddanost zařízení neustále zlepšovat kvalitu péče o pacienty s tímto onemocněním.

„Získané ocenění je mimořádné a velmi si ho ceníme. Nelze nezmínit výjimečnost tohoto uznání i ve srovnání s ostatními centry v ČR. Ocenění bylo slavnostně předáno v rámci 46. českého a slovenského cerebrovaskulárního kongresu, který proběhl v září loňského roku v Mikulově,“ řekl Richard Brzezny.

Prevence mozkové příhody

Jak první, tak i případně následné mozkové příhody velmi závisí na přístupu každého z nás, protože mozkové příhodě se dá z velké části předcházet vhodným životním stylem. Rizikovými faktory cévní mozkové příhody jsou hlavně kouření, neléčený vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu v krvi a obezita. Obzvláště lidé, u nichž se mozková mrtvice vyskytla v rodině, by měli pravidelně chodit na preventivní prohlídky, aby se rozvoj případných rizikových faktorů včas zachytil.

Co byste měli vědět o mozkové mrtvici:

1. Projevuje se jedním, nebo všemi ze tří základních příznaků:

 • ochrnutí končetin
 • porucha řeči
 • pokles lícního koutku

2. S voláním na linku 155 nečekejte!

 • Až 70 procent pacientů se zcela zotaví, pokud je léčba zahájena do jedné hodiny od vzniku příznaků. K zahájení léčby má pacient od vzniku příznaků maximálně šest hodin.

Autor: Hana Senohrábková 1. zprávy

  Kladenský hokejový odchovanec Jiří Tlustý bude u výlovu rybníka v Luníkově

 2. krimi

  Jedenatřicetiletý muž z Kladna okradl své vlastní rodiče

 3. foto

  Desítky dobrovolníků včetně zástupců města v sobotu uklízely Kladno

 4. pozvánka

  Další program plný dýní si připravily obce Kačice a Žilina

 5. krimi

  Zloděj si z novostavby ve Slaném odnesl nářadí za 200 tisíc

 6. povidka

  Povídka Kladenských listů: Za oponou 2

 7. krimi

  Policisté zadrželi recidivistu s kradeným kolem. Tvrdil, že ho našel u popelnic

 8. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Rexe, chcete ho?

 9. foto

  Téměř tisíc diváků a drama. Kanonýři nakonec prohráli na nájezdy

 10. zprávy

  Více než 50 kontejnerů v Kladně podporuje děti z Klokánků

 11. krimi

  Správkyni sportoviště na Kablovce ohrožovali muži s mačetami

 12. zprávy

  Dobří andělé pomáhají i rodině ve Slaném

 13. info z radnice

  Společně v Kladně: Rozhodněte, které projekty se budou realizovat

 14. krimi

  Na nádraží v Kamenných Žehrovicích řádil zloděj, odnesl nářadí za 200 tisíc

 15. video

  VIDEO: Kladenské divadlo se připravuje na premiéru hry Miluju Tě, ale…

 16. pozvánka

  V kladenském kině Sokol vystoupí Ondřej Ruml se svou one man show

 17. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Luckyho, chcete ho?

 18. krimi

  Kladenští strážníci se o víkendu potýkali s vandaly i rušením nočního klidu

 19. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Karlíka, chcete ho?

 20. zprávy

  Obyvatelé Libušína si stěžují na hluk ze střelnic, jedna z nich možná skončí