Prázdninový Central Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Království hraček Bambule

Kladenská nemocnice podporuje již třetí rok projekt „Život v kufříku“

Středa, 22. Květen 2019 07:40

Ve čtvrtek 16. května navštívila novorozenecké oddělení kladenské nemocnice Iva Říhová, zástupkyně a spoluzakladatelka Nadačního fondu LA VIDA LOCA. Předala zde dalších deset kufříků určených pro opuštěné novorozence.

Kladenská nemocnice podporuje již třetí rok projekt „Život v kufříku“ (Foto: Hana Senohrábková)

Zhruba pět set dětí ročně se v ČR po narození ocitne v kojeneckém ústavu, pěstounské péči, u adoptivních rodičů. Během prvních let života mnohdy vystřídají i několik míst a často tak přijdou o základní informace o svém příchodu na svět a o své minulosti. Právě proto vybavuje projekt „Život v kufříku“ opuštěné děti na jejich cestě životem kufříkem s předměty, které jim budou už navždy připomínat základní informace o jejich narození a uchovají vzpomínky na tuto dobu.

Každé dítě má právo znát svůj příběh

„Málokdo si dovede představit, jak těžké je pro děti vyrovnat se v dospívání s tím, že je matka po porodu odložila. Cítí se nechtěné, nevědí nic o začátku svého života, nemohou srovnávat svou podobu s vlastními rodiči a prožívat pocit rodinné sounáležitosti. Život v kufříku jim dává vědět, že i ony byly milovány, s láskou chovány sestřičkami, opečovávány lékaři, že jim babičky v domovech pro seniory ručně vyrobily hračky a myslely na ně. Myslíme si, že každé dítě má právo znát svůj příběh,“ říká k hlavní myšlence projektu Iva Říhová z Nadačního fondu LA VIDA LOCA, který kufříky rozdává.

„S Nadačním fondem LA VIDA LOCA spolupracujeme již třetí rok. Za tuto dobu Oblastní nemocnicí Kladno prošlo 13 dětí, o které se jejich biologičtí rodiče z různých důvodů nemohli nebo nechtěli starat. Proto byly na základě jejich souhlasu nebo rozhodnutím soudu umístěny do Dětského centra či do přechodné pěstounské péče. Jsme rádi, že díky nadaci a vzpomínkovému kufříku mají děti možnost zpětně nahlédnout do prvních hodin, dnů i týdnů po svém narození,“ uvedla Vladislava Bělohlávková, vedoucí sociálního oddělení kladenské nemocnice.

Kufřík plný vzpomínek

Jednou ze sestřiček pečujících o novorozence, kteří teprve čekají na své nové rodiče, je i Barbora Geryková. Se souhlasem biologické matky pořizuje fotografie miminka v průběhu jeho pobytu na novorozeneckém oddělení a pečlivě dokumentuje každý nový moment jako je krmení nebo první koupání. V kufříku mají děti jako upomínku na své narození řadu věcí, mezi nimiž nechybí ani ručně pletený obleček, hračka, památníček s první fotografií, mírami při narození a otiskem nožičky, kojenecká láhev, dudlík nebo osobní přání do života od zdravotních sestřiček nemocnice, které se o miminko staraly.

„Dáváme do něj i předměty, se kterými přišlo dítě v prvních hodinách či dnech do styku – může to být například dečka, do které bylo po vložení do baby boxu zabalené, hračka a podobně, “ řekla Hana Mrázková, staniční sestra novorozeneckého oddělení Oblastní nemocnice Kladno.

Kufřík se všemi vzpomínkami se předává s dítětem při odchodu k pěstounům nebo do Dětského centra. Od roku 2015 Nadační fond LA VIDA LOCA postupně zapojuje do projektu porodnice z celé České republiky.


Autor: Hana Senohrábková 1. foto

  FOTO: Sto let fotbalového klubu oslavili ve Velké Dobré s kladenskými Rytíři

 2. zprávy

  Kladenští strážníci se zaměří na zvýšené kontroly konzumace alkoholu nezletilými

 3. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Ďábla, chcete ho?

 4. foto

  VIDEO: Žáci z kladenské školy E. Beneše si závěrem roku užili projektový den

 5. zprávy

  Podívejte se, jak by mohlo vypadat sídliště Rozdělov Sever po revitalizaci

 6. pozvánka

  Poradíme vám, kam tento týden v Kladně za zábavou, kulturou a vzděláním

 7. foto

  FOTO: Kladenský zámecký areál ozdobily obří kované plastiky

 8. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 9. zprávy

  Lidé ve středních Čechách nestojí o další větrné elektrárny

 10. krimi

  Zloději na Kladensku vykradli auto, jen o chvíli později už je měla policie

 11. zprávy

  Těžbu uhlí na Kladensku dodnes připomíná několik důlních objektů

 12. sport

  Fotbalisté Kladna a Slaného se utkají po třiapadesáti letech!

 13. zprávy

  Dvě kladenské školky se budou pyšnit novou zahradou

 14. krimi

  Mobil do kapsy kalhot nepatří, to už ví i muž z Kladna

 15. pozvánka

  Den dětského úsměvu se bude už pojedenácté konat na Sletišti

 16. sport

  Daniel Lehar zazářil na Zlaté tretře!

 17. foto

  Podjezd ve Vodárenské se zasypávat nebude, ujistili zástupci města veřejnost

 18. foto

  VIDEO: Kladenští strážníci na Sletišti předvedli zásah proti ozbrojenému muži

 19. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Čaka, chcete ho?

 20. zprávy

  Třetí nejlepší přehradu z vlnité lepenky postavili studenti z Kladna