Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Vodárny Herní čas
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Kroužky Labyrintu

FOTO: Dětská kola zaplavila v neděli kladenské Sletiště

Středa, 22. Květen 2019 07:30

Cyklistické závody dětí obsahují úplně stejné příběhy, emoce, radosti, úspěchy i sportovní dramata jako nejvyšší sportovní soutěže dospělých. O tom se mohli přesvědčit všichni účastníci druhého ročníku FM Cyklocupu v Kladně. Startovaly tu dvě stovky dětí v sedmnácti věkových kategoriích a ve čtyřech kategoriích rodinných štafet od nejmenších do dvanácti let.

Dětská kola zaplavila v neděli kladenské Sletiště (Foto: Marek Procházka)

Nejpočetnější zastoupení měla kategorie odrážedel, která je také nejbouřlivěji povzbuzovanou, a tak musela být rozdělena na kluky a holky. Často překvapí vytříbenost stylu malých jezdců, někdo to mydlí střídavě, někdo obounož, někdo s dlouhým skluzem a jiný to spíš odchodí. Důležitá je ale radost v cíli a chuť pustit se do toho znovu. Prakticky totéž lze říci o nejmenších dětech na kolech, ale vlastně úplně o všech.

Ředitel závodu Martin Raufer je také vedoucím trenérem pořadatelské Velo Akademie: „Sice závody pořádáme a někteří naši členové se stále častěji zúčastňují nejrůznějších klání všude po republice, nám samozřejmě dělá radost, jak se zdokonalují a umisťují a že je to vidět na první pohled, ale tím hlavním v kategorii do dvanácti let je, aby to děti bavilo a vytvořilo v nich hluboký a trvalý vztah ke sportu a k pohybu. Na tlak na výsledky je spousta času. Jsme rádi, když s námi na kole jezdí i děti, které nemají a nejspíš ani do budoucna nebudou mít závodní ambice. Jde o sport, pohyb, zdraví, pozitivní a aktivní vztah k životu. Možná o to víc jsme byli překvapeni, s jakým zápalem se do bojů na Sletišti všichni pouštěli.“

Je pravda, že například děvčata ročníků 2009 a 2010 svedla neuvěřitelný souboj o třetí místo, jako by šlo o tituly světových šampionů a kluci ročníku 2011 se přiřítili čtyři loket na loket do poslední zatáčky. Někdy to vypadalo skutečně jako vrcholový sport, ale zároveň jste z tratě mohli slyšet hlasité omluvy, když jedno děvče překřížilo trasu jinému a Anička Dvořáková dokonce zastavila u své soupeřky s otázkou, zda nepotřebuje nějak pomoci. Takže i ceny fair play by šlo na Sletišti rozdávat. Důležité je, že se nikomu nic vážného nestalo. Pořádné šrámy si odnesli až ambiciózní rodiče ve vloženém závodě štafet, dva tatínkové se srazili navzájem a jedna nepozorná maminka si zcela osamoceně přivodila šití brady.

„Loni jsme nemohli nikoho dostat na start a přemlouvali jsme rodiče, aby štafetu absolvovali, měli jsme nakonec symbolických sedm dvojic. A letos jsme zaznamenali 70 přihlášených týmů. Nakonec jich odstartovala padesátka, provizorně rozdělená do čtyř věkových skupin,“ dodává na adresu doplňkového závodu Martin Raufer.

Spolupráce rodičů a dětí, kdy tvoří společný tým, vnáší do závodění a často i do vztahů uvnitř rodin zajímavou atmosféru. Sledovat předávky štafet byl opravdu zážitek. Rodiny, které měly v závodě dvě děti, startovaly celé a protože v jednom případě byla děcka ještě malá, rodiče po dojetí svých úseků absolvovali navíc během úsek dětí jako doprovod. Třetího sourozence bratrů Volfových dokonce hlídal ředitel závodu osobně, FM Cyklocup se zkrátka mohl radovat ze skvělé atmosféry.

Na členech kladenské Velo Akademie bylo vidět, že s nimi trojice trenérů systematicky pracuje, s některými začínají již třetí rok a tréninky se konají dvakrát týdně. V drtivé většině kategorií patřili k nejlepším a na stupních vítězů snad nechyběli ani v jednom případě. Ze závodů mimo Kladno vozí už skoro pravidelně víkend co víkend medailová umístění.

„Dětské cyklozávody by se nemohly uskutečnit bez partnerů, proto patří díky především společnosti FM Logistic z Tuchoměřic, která je významným zaměstnavatelem na Kladensku a Středočeskému kraji, který akci významně podpořil. Ceny dodali Orbea, Craft, Kilpi, OC Central, Pompo a FM Logistic,“ uvádí Martin Raufer.

Zájem o cyklistiku v Kladně vyjádřila i kladenská radnice, nejmladší kategorie odstartovala zastupitelka Anna Gamanová a ceny jim předával radní Lukáš Hanes, ceny starším kategoriím přišel předat kladenský primátor Dan Jiránek spolu se středočeským radním Martinem Draxlerem.

„Máme z toho velkou radost. Důvod? Přítomnost zastupitelů považujeme za vyjádření jakési neformální podpory naší činnosti a cyklistiky obecně,“ hodnotí účast funkcionářů ředitel závodu a dodává: „Nechceme, aby zůstalo jen u jedněch závodů, chceme, aby lidé, kteří jezdí na kole, ať už pro sport, či pro dopravování se, byli brání vážně tak, jako je tomu v řadě jiných vyspělých měst. Podporujeme stavbu pumptracku, dobudování některých cyklostezek a odstranění problematických míst na nich. Hledáme také spolu s městem vhodné místo, kde bychom mohli trénovat a zbudovat jakési volně přístupné cyklistické hřiště.“

Velo Akademie má v tuto chvíli 65 aktivních členů rozdělených do čtyř věkových a výkonnostních kategorií a neustále přijímá nové zájemce. A samozřejmě plánuje další dětské cyklozávody na květen 2020. Více informací o Velo Akademii, výsledky závodů i bohatou fotogalerii naleznete ZDE: www.veloakademie.cz nebo na www.facebook.com/veloakademie

Vítězové jednotlivých kategorií:

 • Odrážedla holky: Klárka Svobodová
 • Odrážedla kluci: Vojtěch Pípal
 • B1-holky 2016: Lucie Bečková
 • B1-kluci 2016: Lukáš Mihula
 • B2-holky 2015: Daniela Justrová
 • B3-kluci 2015: Vojtěch Duchoslav
 • C1-holky 2014-2013: Julie Polcarová
 • C2-kluci 2014: Tobias Špryňar
 • C3-kluci-2013: Matěj Dlab
 • D1-holky 2012-2011: Kamila Rusňáková
 • D2-kluci 2012: Matěj Šváb
 • D3-kluci 2011: Jindřich Kohout
 • E1-holky 2010-2009: Tereza Černá
 • E2-kluci 2010: Jakub Fritsch
 • E2-kluci 2010 koloběžka: Tobiáš Podhorský
 • E3-kluci 2009: Jonáš Kloubek
 • F1-holky 2008-2007: Eliška Mašková
 • F2-kluci, 2008-2007: Karol Kryl
 • Štafeta holky a rodiče 2010-2007: Rozárka Kolaříková a tatínek
 • Štafeta holky a rodiče 2016-2011: Natálie Koutecká a tatínek
 • Štafeta kluci a rodiče 2011-2008: Karol Kryl a tatínek
 • Štafeta kluci a rodiče 2014-2012: Matěj Šváb a tatínek

Autor: (red)

  1. krimi

  Kladenští policisté vyhlásili pátrání po pohřešované mladistvé dívce

 2. foto

  FOTO: V sobotu se konal již šestý ročník Lidického okruhu

 3. krimi

  Nová kamera městského dohlížecího systému v Kladně pomohla dopadnout dva lupiče

 4. pozvánka

  Jedno z prvních představení nové sezóny odehraje kladenské divadlo v Lidicích

 5. foto

  Putovní pohár ředitele Městské policie Kladno získali žáci Základní školy Jiráskova

 6. info z radnice

  U kladenského zimáku vznikl první mobilní kamerový bod, město zařízení testuje

 7. foto

  FOTO: Kladenští Miners představili dětem baseball a lákali nové hráče

 8. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 9. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Teodora, chcete ho?

 10. foto

  FOTO: Divadlo Lampion zahájilo novou sezónu Zavěšenou vstupenkou

 11. zprávy

  Je důležité rozšiřovat dětem vědomosti v dopravní výchově

 12. foto

  FOTO: V Kladně se uskutečnilo mistrovství České republiky ve Strongmanovi

 13. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Rexe, chcete ho?

 14. info z radnice

  Rozhodněte o třech milionech. Seznamte se s návrhy občanů Kladna a hlasujte

 15. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 16. zprávy

  Vodárny Kladno – Mělník, a. s. se sídlem v Kladně přijmou právníka

 17. krimi

  Děti na zahradě mateřské školy vyhrabaly z hlíny lidské ostatky

 18. sport

  Pohár města Kladna si odvezlo Karlovarsko, domácí tým skončil třetí

 19. foto

  Rytíři doma nestačili na Hradec Králové a zapsali druhou porážku

 20. sport

  Jednoznačná záležitost. Florbalisté Kladna smetli Havířov vysoko 12:4