Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
  • SAMK
  • Předplatné do divadla
  • Labyrint

Chytré Kladno: Označníky na zastávkách jsou jenom začátek

Čtvrtek, 16. května 2019 08:00

Projekt Dopravní telematika odpovídá dlouhodobému záměru Kladna být takzvaným Smart City, tedy postupně zapojovat do chodu samosprávy moderní informační a komunikační technologie. Inteligentní označníky na zastávkách městské hromadné dopravy by v dohledné době mohly doplnit senzory snímající zaplněnost kontejnerů nebo obsazenost parkovišť.

Foto: Jiří Hokův – Studio Fabrika

Město Kladno už má za sebou několik pilotních Smart Cities projektů. Poznatky z nich získané teď může dál rozvíjet. Například na náměstí Svobody před Centrem správních agend zkouší senzory zabudované v obrubníku − sledují obsazenost parkovacích míst. V budoucnu by takto monitorována mohla být další parkoviště. Čidla by podávala informace o tom, kolik stání je volných na elektronické tabuli umístěné před parkovištěm nebo na městskou mobilní aplikaci.

Chytrá čidla už jsou instalována také v prvních čtyřech podzemních kontejnerech. Sledují jejich zaplněnost i průchodnost vhozových otvorů. Krom toho chce město během letošního roku ověřit i technologii, která má díky senzorům zabudovaným na vozech pro svoz odpadu identifikovat výtluky na vozovkách. V budoucnu se chce Kladno zaměřit například také na chytrou komunikaci se světelnými křižovatkami a zapojení projektu sdílení kol do systému.

„Nové poznatky vědy a vývoje chceme samozřejmě zavádět dál, a zvyšovat tak kvalitu života Kladeňáků. Hodláme přitom postupovat s rozumem a vždy si předem zjistit kompatibilitu novinek s technologickým srdcem města. Nejde o samoúčelné zavádění technologií pro technologie samotné, ale o inovativní systémy, které spolu budou komunikovat a lidem se díky nim bude lépe žít,“ uvedl primátor Dan Jiránek.

Autor: (jk)