Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
 • SAMK
 • Předplatné do divadla
 • Labyrint

Zastávky kladenské MHD nově zobrazí skutečné časy příjezdu autobusů

Středa, 15. května 2019 08:00

Téměř sedmdesát chytrých zastávek by mělo být do konce května k dispozici v Kladně. Takzvané elektronické označníky budou ukazovat skutečné příjezdy autobusů. První už od dubna slouží veřejnosti na náměstí Sítná.

Zastávky kladenské MHD nově zobrazí skutečné časy příjezdu autobusů (Foto: Město Kladno)

Vše vzniká v rámci projektu Dopravní telematika, který má stát 23,4 milionu korun s tím, že 85 procent půjde z Evropské unie v rámci Integrovaného regionálního operačního programu a pět procent ze státního rozpočtu. Označníky jsou součástí dlouhodobé koncepce zapojování moderních technologií do chodu města. Technické inovace hodlá Kladno využívat pro zvýšení kvality života obyvatel v duchu světového trendu „chytrých měst“ Smart Cities.

První zastávky na náměstí Sítná už cestujícím ve zkušebním provozu ukazují, kolik času aktuálně zbývá do příjezdu nejbližších autobusových spojů. Elektronickými „chytrými“ označníky město Kladno v rámci projektu Dopravní telematika vybaví do konce května dalších 63 nejvytíženějších zastávek na svém území. Na tři největší křižovatky spojů – stanice Gymnázium, náměstí Svobody a u hlavního vlakového nádraží – nainstaluje velké LED panely.

„Inspirovali jsme se systémy, které fungují například v Anglii. A věříme, že chytré zastávky lidem usnadní život a zvýší kvalitu cestování městskou hromadnou dopravou. To je ostatně úloha moderních informačních a komunikačních technologií nejen ve městech,“ říká primátor Statutárního města Kladna Dan Jiránek a dodává: „Elektronické označníky v Kladně jsou nyní ve zkušebním provozu, velmi uvítáme zpětnou vazbu od občanů, abychom mohli vše co nejlépe nastavit.“

Vše funguje tak, že systém sleduje polohu jednotlivých autobusů přes GPS jednotku, přepočítává čas příjezdu do zastávky a posílá aktuální informace na jednotlivé označníky. Lidé tak  ví, že si stihnou třeba ještě něco koupit a podobně. Označníky a panely také ukazují čísla linek a cílové stanice, podávají informaci o aktuálním času a teplotě v místě zastávky, zobrazují i případná dopravní omezení.

Dopravní telematika má přinést i další benefity pro veřejnost, například bezplatný internet. Moderní službu už město zkouší na prvních zastávkách. Označníky rovněž budou podávat informace nevidomým, například automaticky hlásit názvy zastávek uvnitř vozů po vjezdu autobusu do její blízkosti. Dosud museli cestující pro informaci stisknout v autobuse tlačítko. Kromě senzoru na měření teploty v místě zastávky, budou označníky schopny měřit i hladinu hluku v lokalitě.

„Informace získané prostřednictvím těchto čidel mohou sloužit například k sestavování teplotních map města nebo při kontrole dodržování hlukových norem dopravy. Naší vizí je, aby i k těmto informacím měla v rámci otevřenosti radnice přístup veřejnost,“ říká náměstek primátora statutárního města Kladna pro dopravu a kulturu Oldřich Černý.

Teplotní čidlo bude hlídat i samotný označník, například zda v zimě nebezpečně nevymrzá, nebo se v létě nepřehřívá. „Označníky jsou vybaveny tak, aby se k nim mohly připojit další senzory, které budou hlídat například hladinu polétavého prachu,“ doplňuje vedoucí odboru informačních technologií magistrátu města Kladna Pavel Rous.

Přes aplikaci budou dostupné i informace na zastávkách bez označníků

Přehled o příjezdech jednotlivých linek by měli mít cestující nejen přímo na zastávkách, ale také prostřednictvím mobilní aplikace Město Kladno. Informace by tak měly být dostupné i na ostatních zhruba 125 méně využívaných zastávkách v katastru Kladna bez chytrých označníků. Těm, kteří si aplikaci již dříve stáhli, ji stačí aktualizovat.

„Cestující i samotné město budou mít díky novému systému přímou kontrolu nad dodržováním jízdních řádů, což by mělo dopravce vést k důslednějšímu dodržování. V budoucnu, po dokončení soutěže na dopravce, která Kladno čeká, bude mít město podklad pro lepší zajištění a vymahatelnost dodržování dohodnutých jízdních řádů,“ upřesňuje vedoucí odboru dopravy a sdílených služeb magistrátu města Kladna Tomáš Fujan.

Mobilní telefony se se systémem spojí automaticky přes Bluetooth majáček instalovaný na všech zastávkách ve chvíli, kdy se cestující ke stanici přiblíží, v aplikaci tak dále pasažérům nabídnou informaci o příjezdech autobusů. Náklady na servis a údržbu projektu Dopravní telematika během pěti let se odhadují na 4,2 milionu.

Autor: Štěpánka Filipová 1. video

  Jarda Tauber tvoří písně pro sestru kladenské hokejové hvězdy

 2. krimi

  Poznáte pachatele, který v Kladně značně poškodil dveře prodejny?

 3. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Marleyho, chcete ho?

 4. sport

  Legenda legendám: Fanoušci vydražili dresy za téměř 2 miliony korun. Nejdražší byl ten Jágrův!

 5. krimi

  Lidem už otrnulo, stále častěji porušují platná nařízení

 6. zprávy

  Středočeský kraj dostane úvěr na poskytnutí půjček živnostníkům

 7. krimi

  Stavbu v Buštěhradu navštívil zloděj, nakradl nářadí za bezmála čtvrt milionu

 8. pozvánka

  Kladenské dvorky se letos uskuteční, ale jinak, než je znáte

 9. krimi

  Pomozte policii najít pohřešovaného muže, neozval se od Vánoc

 10. zprávy

  Hlasovat v participativním rozpočtu kraje můžete už jen pár dní

 11. krimi

  Neviděli jste modré kolo Ghost? V Kladně bylo ukradeno

 12. info z radnice

  Zástupci města Kladna představili občanům plánované investice

 13. krimi

  V Rozdělově někdo poničil autobusovou zastávku

 14. info z radnice

  Dny města Kladna jsou letos zrušeny, uskuteční se jen malý festival

 15. foto

  Špotáková odstartovala sezonu a na Sletišti zazářila: Celý týden jsem cítila nervozitu

 16. krimi

  O víkendu řešili strážníci v Kladně rušení nočního klidu

 17. pozvánka

  Zámek Nelahozeves zahájí oslavou dětského dnu sérii festivalů

 18. krimi

  Kladenští hasiči zasahovali u tragické nehody, při které zemřel motorkář

 19. pozvánka

  Místo Běhu míru se letos půjde pochod za mír z Hřebče do Lidic

 20. krimi

  Řidič v Kladně nadýchal víc než tři promile