Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Vodárny
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Halloween v Labyrintu

Od středy zaplavují Kladno růžová kola

Čtvrtek, 25. Duben 2019 15:41

I nadcházející sezónu budou v Kladně k dispozici sdílená kola. Zajišťuje je společnost Rekola, a to na základě poptávky mapující situaci na trhu. Prioritou výběru dodavatele byla cena a rychlost dodání.

Od středy zaplavují Kladno růžová kola (Foto: KL)

V prvních měsících bude v Kladně jezdit 60 kol, později celkový počet naroste na cílových 80, z nichž 40 má být vybaveno třístupňovou přehazovačkou. Rekola nejsou pro místní úplnou novinkou, působila v tomto největším středočeském městě tři měsíce již v roce 2017.

„Pro nás je klíčové, jak říkám od začátku, aby obyvatelé Kladna o sdílená kola nepřišli. A také to, aby se za ně zaplatila rozumná částka a vše se ošetřilo tak, jak má,“ říká primátor statutárního města Kladna Dan Jiránek. 

„Vedení města Kladna si uvědomuje, že sdílená kola jsou v České republice relativně novou službou a firmy, které ji nabízejí, se v tom, co poskytují, výrazně liší,“ říká radní statutárního města Kladna pro sport a cestovní ruch Jiří Chvojka a dodává: „O to obtížnější je výběr dodavatele tak, aby byl transparentní a v souladu s platnou legislativou. Vždy se přitom musí zohlednit cena, tedy hospodárnost, ale také účelnost a efektivnost vynaložených finančních prostředků.“

„Zájem občanů o sdílení kol v Kladně nás tehdy moc potěšil. Potvrdil naši domněnku, že pokud mají příležitost jezdit po městě na kole, používají jej jako dopravní prostředek z bodu A do bodu B několikrát za týden a občas i denně. Proto když přišla nabídka, abychom na Kladně opět působili, snažili jsme se najít cesty, jak to udělat,” říká Vítek Ježek, zakladatel a CEO Rekol.

„Za 1,2 milionu korun město získá 60 kol bez přehazovačky, od června má být k dispozici 40 kol bez přehazovačky a 40 kol s přehazovačkou. Jinými slovy, lidé dostanou výrazně horší, ale dražší službu než měli v loňském roce.  Navíc za sezónu utratí uživatelé minimálně trojnásobek proti službě Freebike realizované v minulém roce,“ tvrdí předseda Volby pro Kladno Milan Volf.

Kola bude nutné zamykat pouze v růžově vyznačené zóně, kterou může uživatel vidět v aplikaci Rekola, nebo na stránkách www.rekola.cz/mapa-a-parkovani. Každé kolo je opatřeno číselným zámkem, kterým je uživatel povinen jej uzamknout k pevné překážce tak, aby nedošlo k odcizení, nebo aby kolo neblokovalo chodník či jiná veřejná prostranství. Místa, kde bude možné kola zamykat, v průběhu sezóny přibydou. Záleží také na tom, v jakých lokalitách město nainstaluje cyklostojany.

Kladenská Rekola budou opatřena QR kódem, který znatelně urychluje celý proces výpůjčky kola. To znamená, že uživateli Rekol postačí otevřít aplikaci, zvolit „Půjčit kolo“ a naskenovat QR kód. „Kola s QR kódy jsou v provozu teprve měsíc a už nyní můžeme z dat vidět, že si uživatelé na novinku velmi rychle zvykli. Více než 78 % našich uživatelů si půjčí kolo právě přes QR kód. Očekáváme, že číslo ještě rapidně naroste, až se bude v mobilu automaticky zapínat LED baterka a bude tak na kód dobře vidět i v noci,“ hodnotí aplikaci Vítek Ježek.

Nadále ve všech městech, kde Rekola jezdí, zůstává možnost rezervace kola či půjčení dvou kol na jeden účet. „S novou aplikací jsme si dali hodně práce. Kromě načítání QR kódu, intuitivnějšího půjčování dvou kol najednou a detailnějšího profilu, je také mnohem rychlejší a přehlednější. Před první jízdou si ale bude muset každý uživatel aplikaci aktualizovat,” komentuje vývoj Vítek Ježek.

Službu bude možné využívat přes mobilní aplikaci Rekola nebo webový prohlížeč https://app.rekola.cz.

Stejně jako v jiných městech i v Kladně podpoří provoz Hello bank!, která za uživatele zaplatí prvních deset 15minutových jízd. Po vyčerpání tohoto benefitu mohou uživatelé využívat jednotlivé 30minutové jízdy. Zaplatí za ně 16 korun. Nadále zůstává spolupráce s MultiSport benefit. Držitelé karty MultiSport mohou jet na Rekole dvakrát denně, pokaždé 60 minut a k tomu mohou navštívit i jedno vybrané sportoviště.

Za 195 korun může uživatel jet neomezený počet půlhodinových jízd ve všech městech „rekolí“ sítě. Právě měsíční předplatné by se mohlo obyvatelům Kladna zalíbit. Na jedno předplatné mohou jezdit jak v Kladně, tak v Praze i ostatních městech. S registrovanou platební kartou od Hello bank! v Rekola účtu stojí navíc předplatné měsíčně pouze 97 korun.

Autor: (red)


 1. zprávy

  Více než 50 kontejnerů v Kladně podporuje děti z Klokánků

 2. krimi

  Správkyni sportoviště na Kablovce ohrožovali muži s mačetami

 3. zprávy

  Dobří andělé pomáhají i rodině ve Slaném

 4. info z radnice

  Společně v Kladně: Rozhodněte, které projekty se budou realizovat

 5. krimi

  Na nádraží v Kamenných Žehrovicích řádil zloděj, odnesl nářadí za 200 tisíc

 6. video

  VIDEO: Kladenské divadlo se připravuje na premiéru hry Miluju Tě, ale…

 7. pozvánka

  V kladenském kině Sokol vystoupí Ondřej Ruml se svou one man show

 8. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Luckyho, chcete ho?

 9. krimi

  Kladenští strážníci se o víkendu potýkali s vandaly i rušením nočního klidu

 10. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Karlíka, chcete ho?

 11. zprávy

  Obyvatelé Libušína si stěžují na hluk ze střelnic, jedna z nich možná skončí

 12. rozhovor

  Florbalisty ve středu požene osm stovek školáků. Je to výjimečná akce, říká šéf Kanonýrů

 13. foto

  FOTO: Kladenští kufroběžci letos vyběhli už poosmadvacáté

 14. foto

  Kladno vyhlásilo výsledky architektonické soutěže na počest rodáka Antonína Raymonda

 15. video

  Divadlo Lampion má za sebou premiéru pohádky Kde bydlí strach

 16. zprávy

  Kladenské autobusové nádraží bude mít nové označníky zastávek

 17. krimi

  Psychicky nemocný senior se potuloval Vrapicemi se sekerou v ruce

 18. sport

  Rytíře čeká první zápas ve zlatých dresech, fanoušky pak halloweenská atmosféra!

 19. foto

  Dr. Klaun v kladenské nemocnici rozesmál stovky dětí

 20. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Lupiče, chcete ho?