Central Kladno Okoř se šťávou 2019 Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Království hraček Bambule

Od středy zaplavují Kladno růžová kola

Čtvrtek, 25. Duben 2019 15:41

I nadcházející sezónu budou v Kladně k dispozici sdílená kola. Zajišťuje je společnost Rekola, a to na základě poptávky mapující situaci na trhu. Prioritou výběru dodavatele byla cena a rychlost dodání.

Od středy zaplavují Kladno růžová kola (Foto: KL)

V prvních měsících bude v Kladně jezdit 60 kol, později celkový počet naroste na cílových 80, z nichž 40 má být vybaveno třístupňovou přehazovačkou. Rekola nejsou pro místní úplnou novinkou, působila v tomto největším středočeském městě tři měsíce již v roce 2017.

„Pro nás je klíčové, jak říkám od začátku, aby obyvatelé Kladna o sdílená kola nepřišli. A také to, aby se za ně zaplatila rozumná částka a vše se ošetřilo tak, jak má,“ říká primátor statutárního města Kladna Dan Jiránek. 

„Vedení města Kladna si uvědomuje, že sdílená kola jsou v České republice relativně novou službou a firmy, které ji nabízejí, se v tom, co poskytují, výrazně liší,“ říká radní statutárního města Kladna pro sport a cestovní ruch Jiří Chvojka a dodává: „O to obtížnější je výběr dodavatele tak, aby byl transparentní a v souladu s platnou legislativou. Vždy se přitom musí zohlednit cena, tedy hospodárnost, ale také účelnost a efektivnost vynaložených finančních prostředků.“

„Zájem občanů o sdílení kol v Kladně nás tehdy moc potěšil. Potvrdil naši domněnku, že pokud mají příležitost jezdit po městě na kole, používají jej jako dopravní prostředek z bodu A do bodu B několikrát za týden a občas i denně. Proto když přišla nabídka, abychom na Kladně opět působili, snažili jsme se najít cesty, jak to udělat,” říká Vítek Ježek, zakladatel a CEO Rekol.

„Za 1,2 milionu korun město získá 60 kol bez přehazovačky, od června má být k dispozici 40 kol bez přehazovačky a 40 kol s přehazovačkou. Jinými slovy, lidé dostanou výrazně horší, ale dražší službu než měli v loňském roce.  Navíc za sezónu utratí uživatelé minimálně trojnásobek proti službě Freebike realizované v minulém roce,“ tvrdí předseda Volby pro Kladno Milan Volf.

Kola bude nutné zamykat pouze v růžově vyznačené zóně, kterou může uživatel vidět v aplikaci Rekola, nebo na stránkách www.rekola.cz/mapa-a-parkovani. Každé kolo je opatřeno číselným zámkem, kterým je uživatel povinen jej uzamknout k pevné překážce tak, aby nedošlo k odcizení, nebo aby kolo neblokovalo chodník či jiná veřejná prostranství. Místa, kde bude možné kola zamykat, v průběhu sezóny přibydou. Záleží také na tom, v jakých lokalitách město nainstaluje cyklostojany.

Kladenská Rekola budou opatřena QR kódem, který znatelně urychluje celý proces výpůjčky kola. To znamená, že uživateli Rekol postačí otevřít aplikaci, zvolit „Půjčit kolo“ a naskenovat QR kód. „Kola s QR kódy jsou v provozu teprve měsíc a už nyní můžeme z dat vidět, že si uživatelé na novinku velmi rychle zvykli. Více než 78 % našich uživatelů si půjčí kolo právě přes QR kód. Očekáváme, že číslo ještě rapidně naroste, až se bude v mobilu automaticky zapínat LED baterka a bude tak na kód dobře vidět i v noci,“ hodnotí aplikaci Vítek Ježek.

Nadále ve všech městech, kde Rekola jezdí, zůstává možnost rezervace kola či půjčení dvou kol na jeden účet. „S novou aplikací jsme si dali hodně práce. Kromě načítání QR kódu, intuitivnějšího půjčování dvou kol najednou a detailnějšího profilu, je také mnohem rychlejší a přehlednější. Před první jízdou si ale bude muset každý uživatel aplikaci aktualizovat,” komentuje vývoj Vítek Ježek.

Službu bude možné využívat přes mobilní aplikaci Rekola nebo webový prohlížeč https://app.rekola.cz.

Stejně jako v jiných městech i v Kladně podpoří provoz Hello bank!, která za uživatele zaplatí prvních deset 15minutových jízd. Po vyčerpání tohoto benefitu mohou uživatelé využívat jednotlivé 30minutové jízdy. Zaplatí za ně 16 korun. Nadále zůstává spolupráce s MultiSport benefit. Držitelé karty MultiSport mohou jet na Rekole dvakrát denně, pokaždé 60 minut a k tomu mohou navštívit i jedno vybrané sportoviště.

Za 195 korun může uživatel jet neomezený počet půlhodinových jízd ve všech městech „rekolí“ sítě. Právě měsíční předplatné by se mohlo obyvatelům Kladna zalíbit. Na jedno předplatné mohou jezdit jak v Kladně, tak v Praze i ostatních městech. S registrovanou platební kartou od Hello bank! v Rekola účtu stojí navíc předplatné měsíčně pouze 97 korun.

Autor: (red)


 1. zprávy

  Kladno zlepšuje systém na třídění odpadu

 2. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Connie, chcete ji?

 3. foto

  Kladenská nemocnice podporuje již třetí rok projekt „Život v kufříku“

 4. foto

  FOTO: Dětská kola zaplavila v neděli kladenské Sletiště

 5. info z radnice

  Po dobu rekonstrukce je uzavřena štola ve sklepení Kladenského zámku

 6. pozvánka

  Přihlaste své děti na příměstský tábor pro milovníky překážkových závodů

 7. foto

  FOTO: V sobotu se na Mayrovce uskutečnila Muzejní noc

 8. pozvánka

  Dvorní kapela “Valaškého Království” zahájí letní sezónu v Zámecké zahradě

 9. foto

  FOTO: V Kladně se odehrála Sousedská sešlost, došlo i na diskuzi s politiky

 10. pozvánka

  Město pořádá další Setkání s občany, tentokrát U Kulaté báby

 11. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Cigiho, chcete ho?

 12. foto

  FOTO: Kladenskou zdravotní školu navštívil ministr Adam Vojtěch

 13. pozvánka

  Kladenské divadlo láká na inscenaci Jak umřít na rokenrol

 14. krimi

  Muž v Kladně rušil noční klid, poté se chtěl zabít. O jeho bezpečnost se postarali strážníci

 15. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 16. sport

  V Pardubicích byli nejlepší Souček a Svobodová

 17. pozvánka

  Co Kladno chystá nejen pro turisty? Začínající sezóna přináší řadu novinek

 18. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Calvina, chcete ho?

 19. sport

  V Litvě se kladenskému Vítu Hlaváčovi nedařilo

 20. krimi

  Opilý řidič na sebe upozornil nejhloupějším způsobem, nedal přednost policistům