Central Kladno Okoř se šťávou 2019 Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Království hraček Bambule

Muž z Kladna dluží na výživném 55 tisíc. Co dělat, když rodič neplatí?

Čtvrtek, 25. Duben 2019 07:40

Po dvou letech došla matce samoživitelce trpělivost a obrátila se na policii. Její bývalý přítel, se kterým má tříletou dceru, už dluží na výživném celkem 55 tisíc korun. Za přečin zanedbání povinné výživy muži hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.

Foto: KL

Mladá matka se na policejní služebnu dostavila v úterý 23. dubna, bezmála dva roky poté, co Okresní soud v Kladně nařídil otci jejího dítěte placení alimentů. Dvaatřicetiletý muž však svou povinnost neplnil a do dnešního dne jeho dluh na výživném narostl na 55 tisíc korun.  

„Každý otec nebo matka, kteří z nějakých příčin opustí rodinu s nezaopatřenými dětmi, musí mít na paměti, že jejich zákonnou povinností je na své děti platit výživné. Naprostá většina rodičů tuto povinnost řádné plní, najdou se ale i jedinci, kteří se domnívají, že po rozvodu nebo odchodu partnera tuto povinnost nemají, protože s dětmi už nežijí ve společné domácnosti,“ podotýká policejní mluvčí Michaela Nováková.

„Člověk se samozřejmě může dostat do svízelné situace, finance se mu nedostávají, založil si novou rodinu, ale ani v této chvíli nesmí zapomínat na své předešlé závazky. Tím, že neplatí výživné, snad ani nedomýšlí, jak velké problémy druhému rodiči s řádnou výchovou společných dětí způsobuje. Jsou otcové a někdy i matky, které na výživném dluží desetitisíce a v nemálo případech dluží statisíce,“ dodává Nováková.

Jak upozorňuje policejní mluvčí, pokud rodič výživné soustavně neplatí a ani jiným způsobem o děti neprojevuje zájem, má oprávněný protějšek možnost navštívit služebnu Policie České republiky a podat trestní oznámení. Mnoho rodičů si neví rady, jak postupovat a jaké kroky učinit, aby výživné pro své děti od neplatícího rodiče získali.

„Neplacení výživného oznamte na Oddělení sociálně právní ochrany dětí a Úřadu práce dle místa bydliště. Snažte se otce nebo matku kontaktovat a upomínat o zaplacení dlužné částky. Pokud víte, kde pracuje, podejte na příslušný soud návrh na výkon rozhodnutí (exekuce na plat). Chronologicky si veďte přehled o úhradách výživného. Pokud stanované měsíční výživné váš protějšek neposkytuje po dobu více jak čtyř měsíců a ani jiným způsobem o dítě neprojevuje zájem, učiňte trestní oznámení na Policii České republiky. K oznámení doložte všechny rozsudky soudu týkající se určení nebo úpravy výše výživného s vyznačenou právní mocí rozsudku. Předejte také chronologický přehled o platbách výživného a rodný list dítěte,“ radí Nováková.

„Oznámením však starosti nekončí, protože mnohý povinný rodič se odstěhuje, nemá stálé zaměstnání, s rodinou žádný kontakt neudržuje, není znám jeho pobyt. Někdy trvá měsíce, než je vypátrán a může být k věci vyslechnut, aby bylo možno případ předat státnímu zástupci k dalšímu opatření. Poměrně častou chybou matek nebo otců, kterým není výživné placeno, je dlouhodobé čekání a důvěra ve sliby, že bude výživné uhrazeno. Oprávněnému rodiči proto Policie České republiky doporučuje zbytečně neotálet a věc oznámit. Včasným podáním trestního oznámení se zkracuje čas pro vyřízení a snižuje se dlužná částka. Svým způsobem to je i ochrana dlužníka, protože dlužná částka nemusí být tak vysoká a snadněji ji splatí,“ dodává Nováková závěrem.

Autor: (jk)


 1. zprávy

  Kladno zlepšuje systém na třídění odpadu

 2. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Connie, chcete ji?

 3. foto

  Kladenská nemocnice podporuje již třetí rok projekt „Život v kufříku“

 4. foto

  FOTO: Dětská kola zaplavila v neděli kladenské Sletiště

 5. info z radnice

  Po dobu rekonstrukce je uzavřena štola ve sklepení Kladenského zámku

 6. pozvánka

  Přihlaste své děti na příměstský tábor pro milovníky překážkových závodů

 7. foto

  FOTO: V sobotu se na Mayrovce uskutečnila Muzejní noc

 8. pozvánka

  Dvorní kapela “Valaškého Království” zahájí letní sezónu v Zámecké zahradě

 9. foto

  FOTO: V Kladně se odehrála Sousedská sešlost, došlo i na diskuzi s politiky

 10. pozvánka

  Město pořádá další Setkání s občany, tentokrát U Kulaté báby

 11. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Cigiho, chcete ho?

 12. foto

  FOTO: Kladenskou zdravotní školu navštívil ministr Adam Vojtěch

 13. pozvánka

  Kladenské divadlo láká na inscenaci Jak umřít na rokenrol

 14. krimi

  Muž v Kladně rušil noční klid, poté se chtěl zabít. O jeho bezpečnost se postarali strážníci

 15. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 16. sport

  V Pardubicích byli nejlepší Souček a Svobodová

 17. pozvánka

  Co Kladno chystá nejen pro turisty? Začínající sezóna přináší řadu novinek

 18. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Calvina, chcete ho?

 19. sport

  V Litvě se kladenskému Vítu Hlaváčovi nedařilo

 20. krimi

  Opilý řidič na sebe upozornil nejhloupějším způsobem, nedal přednost policistům