Central Kladno Okoř se šťávou 2019 Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Království hraček Bambule

Krátké ohlédnutí za svátky očima kladenské záchranky

Čtvrtek, 25. Duben 2019 08:00

Není tajemstvím, že většina české populace má velmi pozitivní afinitu k alkoholu. Volné víkendy, tím spíše svátky se tak pro záchranáře obvykle stávají časem, kdy poskytují svoji vysoce odbornou péči osobám, jejichž zdravotní stav, ale mnohdy i chování a úsudek byly ovlivněny tím, že se prostě „urvali ze řetězu“.

Ilustrační foto: KL)

Ve většině těchto případů jsou výjezdy navíc komplikovány zhoršenou komunikací s pacientem a jeho okolím, kdy celý zásah může gradovat až do verbálních, případně dokonce fyzických ataků ze strany pacienta. Záchranáři mnohdy tyto pacienty již znají, neboť podobné výjezdy se v některých případech s jistou pravidelností opakují, a to i několikrát za směnu. Tito pacienti se v drtivé většině případů nenacházejí v přímém ohrožení života nebo není vážněji ohroženo jejich zdraví, a tak se dá říct, že svým chováním a jeho následky zatěžují systém.

Jako vybraný vzorek v čase velikonočním nám může posloužit několik výjezdů kladenské záchranky, která zaznamenala za víkend a sváteční dny téměř 100 případů, z nichž by se u zhruba 30 procent dal označit za spoluviníka alkohol.

V podvečer v pátek byl na kladenské autobusové zastávce nalezen mladý muž, který nebyl schopen samostatného pohybu – nadýchal 3,35 promile. Záchranáři na něm neshledali žádná poranění, ale vzhledem k jeho stavu byl transportován do kladenské nemocnice, kde jej personál přijal na expektační pokoj.

Jen o hodinu později jely posádky k opilé ženě po pádu, která si nezpůsobila žádná poranění, ale vzhledem k silné opilosti nebyla ani schopna vstát. Záchranáři ji po vyšetření taktéž transportovali do kladenské nemocnice k přijetí na expektační pokoj.

Kolem 21. hodiny páteční byla operačnímu středisku hlášena opilým volajícím hádka mezi matkou a malým synem. Na místě se hádka rodičky s nezletilcem, které přihlížel její přítel opakovala. Oba dospělí jevili známky požití alkoholu. I tato pacientka, byť bez zranění se stala dalším hostem expektačního pokoje kladenské nemocnice.

V sobotu odpoledne se při pádu zranil muž na hlavě. Samotný pád byl způsoben stavem, ve kterém se pacient nacházel po požití alkoholu. Muž utrpěl tržné poranění na temeni, ale na hlavě měl již obdobná poranění staršího data. Po poskytnutí nezbytné péče byl přepraven do spádové nemocnice.

Po půlnoci v pondělí směřovala posádka rychlé zdravotnické pomoci k mladému páru, který se v rámci hádky přetahoval o nůž. Samozřejmě i tento boj byl podpořen alkoholem v krvi. Muž, který utrpěl řezné poranění horní končetiny, se začal vůči posádce chovat agresivně. Mladá žena při pohledu na krev omdlela a při pádu se uhodila do hlavy. Po uklidnění situace a ošetření byli oba přepraveni do nemocnice.

Posledním hrdinou velikonočních svátků je muž, pro kterého postupně jely tři posádky středočeských záchranářů. Po prvním ošetření, které mu bylo poskytnuto z důvodu pádu na hlavu a jeho opilosti, a následném předání do zdravotnického zařízení se mu podařilo z urgentního příjmu utéct. Zhruba za dvě hodiny od prvního setkání byla ke stejnému muži vyslána další posádka, aby byl opět po nezbytném vyšetření umístěn na expektační pokoj.

Autor: Petra Effenbergerová


 1. zprávy

  Kladno zlepšuje systém na třídění odpadu

 2. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Connie, chcete ji?

 3. foto

  Kladenská nemocnice podporuje již třetí rok projekt „Život v kufříku“

 4. foto

  FOTO: Dětská kola zaplavila v neděli kladenské Sletiště

 5. info z radnice

  Po dobu rekonstrukce je uzavřena štola ve sklepení Kladenského zámku

 6. pozvánka

  Přihlaste své děti na příměstský tábor pro milovníky překážkových závodů

 7. foto

  FOTO: V sobotu se na Mayrovce uskutečnila Muzejní noc

 8. pozvánka

  Dvorní kapela “Valaškého Království” zahájí letní sezónu v Zámecké zahradě

 9. foto

  FOTO: V Kladně se odehrála Sousedská sešlost, došlo i na diskuzi s politiky

 10. pozvánka

  Město pořádá další Setkání s občany, tentokrát U Kulaté báby

 11. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Cigiho, chcete ho?

 12. foto

  FOTO: Kladenskou zdravotní školu navštívil ministr Adam Vojtěch

 13. pozvánka

  Kladenské divadlo láká na inscenaci Jak umřít na rokenrol

 14. krimi

  Muž v Kladně rušil noční klid, poté se chtěl zabít. O jeho bezpečnost se postarali strážníci

 15. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 16. sport

  V Pardubicích byli nejlepší Souček a Svobodová

 17. pozvánka

  Co Kladno chystá nejen pro turisty? Začínající sezóna přináší řadu novinek

 18. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Calvina, chcete ho?

 19. sport

  V Litvě se kladenskému Vítu Hlaváčovi nedařilo

 20. krimi

  Opilý řidič na sebe upozornil nejhloupějším způsobem, nedal přednost policistům