Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Vodárny
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Halloween v Labyrintu

Krátké ohlédnutí za svátky očima kladenské záchranky

Čtvrtek, 25. Duben 2019 08:00

Není tajemstvím, že většina české populace má velmi pozitivní afinitu k alkoholu. Volné víkendy, tím spíše svátky se tak pro záchranáře obvykle stávají časem, kdy poskytují svoji vysoce odbornou péči osobám, jejichž zdravotní stav, ale mnohdy i chování a úsudek byly ovlivněny tím, že se prostě „urvali ze řetězu“.

Ilustrační foto: KL)

Ve většině těchto případů jsou výjezdy navíc komplikovány zhoršenou komunikací s pacientem a jeho okolím, kdy celý zásah může gradovat až do verbálních, případně dokonce fyzických ataků ze strany pacienta. Záchranáři mnohdy tyto pacienty již znají, neboť podobné výjezdy se v některých případech s jistou pravidelností opakují, a to i několikrát za směnu. Tito pacienti se v drtivé většině případů nenacházejí v přímém ohrožení života nebo není vážněji ohroženo jejich zdraví, a tak se dá říct, že svým chováním a jeho následky zatěžují systém.

Jako vybraný vzorek v čase velikonočním nám může posloužit několik výjezdů kladenské záchranky, která zaznamenala za víkend a sváteční dny téměř 100 případů, z nichž by se u zhruba 30 procent dal označit za spoluviníka alkohol.

V podvečer v pátek byl na kladenské autobusové zastávce nalezen mladý muž, který nebyl schopen samostatného pohybu – nadýchal 3,35 promile. Záchranáři na něm neshledali žádná poranění, ale vzhledem k jeho stavu byl transportován do kladenské nemocnice, kde jej personál přijal na expektační pokoj.

Jen o hodinu později jely posádky k opilé ženě po pádu, která si nezpůsobila žádná poranění, ale vzhledem k silné opilosti nebyla ani schopna vstát. Záchranáři ji po vyšetření taktéž transportovali do kladenské nemocnice k přijetí na expektační pokoj.

Kolem 21. hodiny páteční byla operačnímu středisku hlášena opilým volajícím hádka mezi matkou a malým synem. Na místě se hádka rodičky s nezletilcem, které přihlížel její přítel opakovala. Oba dospělí jevili známky požití alkoholu. I tato pacientka, byť bez zranění se stala dalším hostem expektačního pokoje kladenské nemocnice.

V sobotu odpoledne se při pádu zranil muž na hlavě. Samotný pád byl způsoben stavem, ve kterém se pacient nacházel po požití alkoholu. Muž utrpěl tržné poranění na temeni, ale na hlavě měl již obdobná poranění staršího data. Po poskytnutí nezbytné péče byl přepraven do spádové nemocnice.

Po půlnoci v pondělí směřovala posádka rychlé zdravotnické pomoci k mladému páru, který se v rámci hádky přetahoval o nůž. Samozřejmě i tento boj byl podpořen alkoholem v krvi. Muž, který utrpěl řezné poranění horní končetiny, se začal vůči posádce chovat agresivně. Mladá žena při pohledu na krev omdlela a při pádu se uhodila do hlavy. Po uklidnění situace a ošetření byli oba přepraveni do nemocnice.

Posledním hrdinou velikonočních svátků je muž, pro kterého postupně jely tři posádky středočeských záchranářů. Po prvním ošetření, které mu bylo poskytnuto z důvodu pádu na hlavu a jeho opilosti, a následném předání do zdravotnického zařízení se mu podařilo z urgentního příjmu utéct. Zhruba za dvě hodiny od prvního setkání byla ke stejnému muži vyslána další posádka, aby byl opět po nezbytném vyšetření umístěn na expektační pokoj.

Autor: Petra Effenbergerová


 1. zprávy

  Více než 50 kontejnerů v Kladně podporuje děti z Klokánků

 2. krimi

  Správkyni sportoviště na Kablovce ohrožovali muži s mačetami

 3. zprávy

  Dobří andělé pomáhají i rodině ve Slaném

 4. info z radnice

  Společně v Kladně: Rozhodněte, které projekty se budou realizovat

 5. krimi

  Na nádraží v Kamenných Žehrovicích řádil zloděj, odnesl nářadí za 200 tisíc

 6. video

  VIDEO: Kladenské divadlo se připravuje na premiéru hry Miluju Tě, ale…

 7. pozvánka

  V kladenském kině Sokol vystoupí Ondřej Ruml se svou one man show

 8. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Luckyho, chcete ho?

 9. krimi

  Kladenští strážníci se o víkendu potýkali s vandaly i rušením nočního klidu

 10. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Karlíka, chcete ho?

 11. zprávy

  Obyvatelé Libušína si stěžují na hluk ze střelnic, jedna z nich možná skončí

 12. rozhovor

  Florbalisty ve středu požene osm stovek školáků. Je to výjimečná akce, říká šéf Kanonýrů

 13. foto

  FOTO: Kladenští kufroběžci letos vyběhli už poosmadvacáté

 14. foto

  Kladno vyhlásilo výsledky architektonické soutěže na počest rodáka Antonína Raymonda

 15. video

  Divadlo Lampion má za sebou premiéru pohádky Kde bydlí strach

 16. zprávy

  Kladenské autobusové nádraží bude mít nové označníky zastávek

 17. krimi

  Psychicky nemocný senior se potuloval Vrapicemi se sekerou v ruce

 18. sport

  Rytíře čeká první zápas ve zlatých dresech, fanoušky pak halloweenská atmosféra!

 19. foto

  Dr. Klaun v kladenské nemocnici rozesmál stovky dětí

 20. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Lupiče, chcete ho?