Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

Rakovině děložního čípku se dá předejít, zní z kladenské nemocnice

Úterý, 23. dubna 2019 07:20

Přibližně devět stovek českých žen ročně slyší od lékaře diagnózu rakoviny děložního čípku. Odborníci se shodují, že zcela zásadní roli v ochraně ženského zdraví hraje prevence a včasný záchyt onemocnění v raném stádiu.

Foto: KL

Co způsobuje rakovinu děložního čípku? Jak se onemocnění projevuje a pomůže očkování předejít nemoci? Zeptali jsme se Jany Capkové, lékařky gynekologicko-porodnického oddělení Oblastní nemocnice Kladno.

Paní doktorko, co onemocnění způsobuje?

Příčinou rozvoje onemocnění je přetrvávání lidského papilomaviru (zkráceně HPV) v organismu, zejména pak některých jeho druhů. K onemocnění významně přispívají i další faktory jako kouření, vyšší počet sexuálních partnerů, zahájení pohlavního života před 17 rokem, autoimunitní nemoci, nízký socioekonomický stav nebo vyšší počet porodů.

Může onemocnění žena odhalit sama? Jsou nějaké příznaky a jak se onemocnění projevuje?

Časná stádia onemocnění jsou zpravidla bez příznaků. Většina žen se o nákaze HPV dozví až z abnormálních výsledků stěru z děložního čípku. V pokročilejších stadiích se může objevit například nepravidelný menstruační cyklus, krvácení po pohlavním styku, zapáchající výtok či neobvyklé krvácení z pochvy.

Mají na vznik rakoviny děložního čípku vliv dědičné dispozice?

Podle aktuálních poznatků není u tohoto onemocnění prokázána genetická predispozice. Karcinom děložního čípku je jedno z mála nádorových onemocnění, u kterého je původce známý, a to je právě HPV.

Mohou ženy tomuto onemocnění nějak předcházet?

Nejdůležitější je pochopitelně prevence. Ta zahrnuje pravidelné gynekologické kontroly alespoň 1x za rok, a také i možnost očkování. Kromě tohoto sníží žena své individuální riziko vzniku karcinomu děložního čípku zodpovědným přístupem v sexuálním chování a je potřeba zdůraznit i negativní vliv kouření.

V jakém věku je nejlepší se nechat očkovat?

Ideální čas vakcinace je ještě před začátkem pohlavního života. Z veřejného zdravotního pojištění je očkování hrazeno u dívek mezi 13. a 14. rokem života a od ledna 2018 i u chlapců. Momentálně jsou k dispozici 3 druhy vakcín: Silgard, Gardasil 9 a Cervarix.

Má smysl očkovat ženy a dívky, které již zahájily sexuální život?

Svůj význam má samozřejmě i očkování po zahájení pohlavního života. Významně snižuje riziko rozvoje karcinomu děložního hrdla.

Je očkování proti HPV infekcím určeno pouze ženám?

Doporučuje se i očkovaní chlapců a mužů, jimž je určena vakcína Silgard.

Jaký je postup v případě podezření na nádorové onemocnění? Jak probíhá vyšetření?

Každé vyšetření začínáme zjištěním anamnézy, tedy údajů o pacientce a případných rizikových faktorů. Následně provádíme vyšetření v zrcadlech a prohlížení čípku pod zvětšením. Poté provádíme stěr buněk z děložního čípku k odhalení přednádorových změn. Vyšetření případně doplňujeme odběrem vzorku k histologickému vyšetření, které stanoví závažnost buněčných změn.

Co se děje v případě neléčených karcinomů? K jakým komplikacím dochází?

Když nedojde k odhalení karcinomu děložního čípku, nádor roste. Postupně dochází k prorůstaní do okolních struktur a později i ke vzdáleným metastázám. Pokud tedy není nádor léčen, jeho další růst způsobuje krvácení a útlak okolních orgánů, což může mít pro ženu fatální následky.

Pokud je ženě sdělena tato diagnóza, jak probíhá samotná léčba?

Samotná léčba závisí na stádiu onemocnění. V časných stadiích jde o chirurgické odstranění části čípku nebo odstranění dělohy. Závažnější stadia vyžadují rozsáhlejší chirurgické výkony, které provádí specializovaná onkogynekologická centra. Léčba probíhá i v těsné spolupráci s onkology, kteří indikují chemoterapii či radioterapii.

Máte k dispozici nějakou statistiku, kolik je ročně u nás diagnostikováno případů rakoviny děložního čípku a kolik žen na toto onemocnění každý rok zemře?

Každoročně je v České republice nově diagnostikováno přibližně 900 žen s tímto onemocněním a téměř 400 žen na něj zemře. Počet nově nemocných začíná narůstat u žen ve věku 30-35 let. Teprve v posledních několika letech je zaznamenáván mírný pokles výskytu onemocnění. V celosvětovém pohledu je to ale stále druhé nejčastější zhoubné onemocnění u žen mladších 45 let.

Autor: Hana Senohrábková