Central Kladno Okoř se šťávou 2019 Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Království hraček Bambule

Jízdní kolo je vhodný dopravní prostředek nejen do kladenských ulic

Úterý, 23. Duben 2019 07:10

Cyklisté bohužel patří mezi nejohroženější účastníky silničního provozu. Jízdní kolo není jen dopravním prostředkem, ale také důležitým sportovním náčiním pro využití volného času. Ročně se u nás prodá několik stovek tisíc jízdních kol.

Ilustrační foto: KL

Dodržujte pravidla:

Je důležité, aby cyklisté dodržovali pravidla pohybu na pozemních komunikacích a měli také svá jízdní kola vybavená dle platných předpisů. Pro cyklistu je také důležité, aby byl řádně oblečen, nejen proto, aby při dešti třeba nepromokl, ale také proto, aby byl dostatečně viditelný, především pro řidiče motorových vozidel.

Viditelnost je možné zvýšit vhodnou barvou oblečení a doplňky z fluorescenčních a reflexních materiálů, které zvyšují světelný kontrast vůči pozadí a prodlužují tak vzdálenost, na kterou je cyklista řidičem zaznamenán.

Cyklisté by rozhodně měli:

Dbát na stav kola a jeho výbavu. Měli by jezdit na kole odpovídající velikosti, které má funkční a seřízené všechny součásti, především pak brzdy. I jízdní kolo má povinnost být vybaveno reflexními prvky – vpředu bílými, vzadu červenými odrazkami a pro případ pohybu při snížené viditelnosti je potřeba mít řádné osvětlení. Vhodné je mít u sebe základní nářadí, lepicí sadu, případně náhradní duši a na kole by měl být namontován třeba i výstražný zvonek.

Bez bezpečnosti to nepůjde:

Cyklisté by se měli vybavit přilbou (pod 18 let věku je na kole povinná) a v ideálním případě rovněž dalšími chrániči, aby se nemuseli strachovat o lokty či kolena.

Na co nikdy nezapomenout

  • Cyklisté na cyklostezce musí jet výhradně jednotlivě za sebou
  • Na stezce pro cyklisty i chodce platí, že vedle sebe mohou jít nanejvýš dva chodci
  • Chodec na stezce může vést psa na vodítku
  • Cyklista při jízdě na kole psa nikdy vést nemůže

Autor: (red)