Central Kladno Okoř se šťávou 2019 Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Království hraček Bambule

Jiří Chvojka o sportovních areálech: Děláme to pro lidi, je příjemné vidět pozitivní odezvu

Úterý, 23. Duben 2019 07:50

Pro sportovní vyžití mají Kladeňáci k dispozici málo vídaný komplex areálů. Málokdo si ale umí představit, jak složitá je jejich údržba. O procesu obnovy sportovišť a o plánech na vznik nových jsme v rozhovoru pro Kladenské listy mluvili s radním pro sport a cestovní ruch a jednatelem Sportovních areálů města Kladna Jiřím Chvojkou.

Jiří Chvojka (Foto: KL)

Co obnáší spravování takto rozsáhlého komplexu sportovišť?

Městské Sportovní areály, tedy společnost SAMK,  mají obrovský záběr, ze které vyplývá spousta věcí příjemných i nepříjemných. Příjemné je určitě to, že děláte něco pro lidi a vidíte, že to má pozitivní odezvu. Nepříjemné je, že máte málo peněz na to, abyste mohl ta sportoviště obměňovat a stavět nová, abyste uspokojil úplně všechny. Máme 41 sportovišť, 138 zaměstnanců a 100 miliónů korun.

Fotbalový stadion Františka Kloze dosud nebyl pod vaší správou. V jaké fázi je jeho odkup?

Dosud odkoupený není. Zastupitelstvo už v roce 2018 odsouhlasilo jeho odkoupení za nějakých 35 milionů, ale předseda spolku pan Drahota prodej dosud neposvětil. Liší se představy o ceně a ještě v tom hrají roli nějaké výčitky z minulosti.

Když stadion město vykoupí, bude do něj nějak výrazněji investovat?

Je potřeba si uvědomit, že město, a tím pádem i sportovní areály, jsou s rozpočtem na hraně. Proto nepředpokládám, že bychom hned po odkupu stadionu začali nějak výrazněji investovat. Určitě se chceme zaměřit na podporu mládeže, to znamená spíš investice do zázemí, sprch a šaten, případně do umělé trávy. Naproti tomu dělat fasádu na hlavní budově stadionu v tuto chvíli není nezbytně nutné.

Ale protilehlá tribuna u zimního stadionu je opravdu v žalostném stavu…

Ano, to se bude muset řešit. Předchozí vedení společnosti dokonce uvažovalo o její kompletní demolici. Na jejím místě a přilehlé ploše by mohla vzniknout třeba třetí ledová plocha nebo patrové parkoviště k zimnímu stadionu.

Aktuálním tématem je výměna tobogánů v akvaparku, respektive na letním koupališti.

Původní tobogán z letního koupaliště už má doslouženo a čeká ho likvidace. V akvaparku budou v provozu zcela nové tobogány a ty, které tam sloužily doposud, se přesunou právě na letní koupaliště. Nové tobogány v akvaparku budou mít podobné parametry jako ty předchozí, ale budou v jistém ohledu unikátní. Takový typ totiž jinde v Česku asi nenajdete. Sám jsem na to zvědavý. Pro návštěvníky akvaparku by to mělo být příjemné adrenalinové zpestření.

V souvislosti s akvaparkem se mluví o nedostatečné kapacitě plaveckého stadionu. Uvažujete o výstavbě nového?

Plavecký bazén bychom postavili opravdu rádi. Jsme ale omezeni rozpočtem. Kdo jeho vznik sledoval, ví, že tam je úvěrový rámec 160 milionů. V první řadě je potřeba investovat do údržby, aby město mohlo fungovat ve stavu, který odpovídá 21. století. Spousta oprav se bohužel v minulosti odkládala a teď je to potřeba napravit. Právě plavecký bazén je jednou z věcí, které bude potřeba řešit. Od sedmi do dvaadvaceti hodin je maximálně využitý. Z části i vinou toho, že není dokončený plavecký bazén v Rakovníku, a tak tamní závodní plavci jezdí trénovat k nám v odpoledních hodinách pro veřejnost. Předpokládáme, že na podzim, až bude v Rakovníku hotovo, by se nám mělo trochu ulevit. Co se týká výstavby, pokud je řeč o plaveckém bazénu, který by umožňoval tréninky nebo kondiční plavání bez jakýchkoli atrakcí a pouze se šatnami, tak věřím, že bychom to ještě v našem volebním období mohli stihnout.

V jakém stavu je koupaliště Bažantnice?

V dobrém. Problém máme spíše s akvaparkem. Při výměně tobogánů potřebujeme zároveň udělat nějaké další dílčí opravy. Odpočinkový bazén nám na jednom místě netěsní. Takže zatímco tady  je práce hodně, v Bažantnici nejde o nic dramatického, spíš jen o každoroční předsezonní údržbu.

Krom poddimenzovaného plaveckého bazénu se řeší i otázka výstavby nové haly pro míčové sporty. Nakolik aktuální je právě toto téma?

Zabýváme se tím vcelku intenzivně. Také proto, že stávající sportoviště jsou vytížena asi tak stejně jako plavecký bazén. Minulé vedení společnosti připravilo projekt na tenisovou halu, se kterým já ale nejsem spokojený. Myslím si, že hala pro pár nadšenců je přílišným přepychem. Budeme s architektem mluvit o tom, že bychom z toho udělali halu multifunkční a umožnili bychom nějakým spolkům alespoň trénink, abychom ulevili Sportovní hale a hale Bios. Když se povede rozšířit opravy zimního stadionu podle našich představ, mohli bychom reálně uvažovat o tom, že právě zimní stadion by mohl poskytovat i veškerou multifunkčnost pro halové sporty.

Jak je na tom Sletiště? Tribuna se dočkala střechy a nových sedaček, ale co zázemí pro sportovce?

Zázemí pro atlety má rezervy. Plánujeme schůzku s panem Klesnilem, aby vznesl své požadavky. Atleti za pronájem platí poměrně dost peněz, takže jim chceme vyjít vstříc. Samozřejmě i tady si musíme určit priority a začít opravovat nejstarší věci, které jsou opravdu ve špatném stavu. Potom můžeme pokračovat novějšími.

Lanový park na Sletišti, který by také potřeboval údržbu, není ve vaší správě. Uvažujete o jeho odkupu?

Jestli ho budeme vykupovat, to úplně nevím. Jsem si ale jistý, že chceme provozovatelům pomoci nějakou finanční injekcí. To uděláme určitě, protože obnova by tam měla proběhnout. Já bych byl samozřejmě rád, aby veškerá sportoviště byla pod naší správou. Aby se jim někdo věnoval. Aby nám to nezarůstalo, aby tam pravidelně probíhaly kontroly a revize a měli jsme jistotu bezpečnosti.

Budete nějak řešit nedostatečné kapacity pro parkování v okolí sportovišť?

Parkování je katastrofa. V blízkosti areálů byly plánovány parkovací domy, tak uvidíme, jak to dopadne. Podzemní parkoviště by mělo vzniknout pod zmíněnou tenisovou halou, ze které chceme udělat multifunkční. Vícepatrové parkoviště bylo plánováno na Novoměstském, ale tam je v první řadě potřeba vyjednat odkup pozemku.

Autor: (jk)


 1. zprávy

  Kladno zlepšuje systém na třídění odpadu

 2. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Connie, chcete ji?

 3. foto

  Kladenská nemocnice podporuje již třetí rok projekt „Život v kufříku“

 4. foto

  FOTO: Dětská kola zaplavila v neděli kladenské Sletiště

 5. info z radnice

  Po dobu rekonstrukce je uzavřena štola ve sklepení Kladenského zámku

 6. pozvánka

  Přihlaste své děti na příměstský tábor pro milovníky překážkových závodů

 7. foto

  FOTO: V sobotu se na Mayrovce uskutečnila Muzejní noc

 8. pozvánka

  Dvorní kapela “Valaškého Království” zahájí letní sezónu v Zámecké zahradě

 9. foto

  FOTO: V Kladně se odehrála Sousedská sešlost, došlo i na diskuzi s politiky

 10. pozvánka

  Město pořádá další Setkání s občany, tentokrát U Kulaté báby

 11. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Cigiho, chcete ho?

 12. foto

  FOTO: Kladenskou zdravotní školu navštívil ministr Adam Vojtěch

 13. pozvánka

  Kladenské divadlo láká na inscenaci Jak umřít na rokenrol

 14. krimi

  Muž v Kladně rušil noční klid, poté se chtěl zabít. O jeho bezpečnost se postarali strážníci

 15. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 16. sport

  V Pardubicích byli nejlepší Souček a Svobodová

 17. pozvánka

  Co Kladno chystá nejen pro turisty? Začínající sezóna přináší řadu novinek

 18. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Calvina, chcete ho?

 19. sport

  V Litvě se kladenskému Vítu Hlaváčovi nedařilo

 20. krimi

  Opilý řidič na sebe upozornil nejhloupějším způsobem, nedal přednost policistům