Central Kladno Okoř se šťávou 2019 Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Království hraček Bambule

Zajistit přístřeší lidem z poškozených staveb je lidské a zákonné

Pondělí, 22. Duben 2019 08:00

Vedení města děkuje všem, kteří pomohli a pomáhají s řešením situace lidí z vyhořelé ubytovny v Rozdělově. Důrazně přitom odmítá vyjádření, že se tito obyvatelé Kladna měli nechat na ulici. Nebylo by to lidské, ani zákonné.

Zajistit přístřeší lidem z poškozených staveb je lidské a zákonné (Foto: Město Kladno)

Podle stavebního zákona je povinností města zajistit obnovu území postiženého závažnou havárií a stanovit podmínky pro odstranění dopadů takové havárie. Týká se to i závadných staveb z důvodů hygienických, bezpečnostních, požárních, provozních, statických a ochrany životního prostředí. Při vyklizení bytu nebo místnosti sloužící k bydlení má obec povinnost pro vyklizované osoby zajistit alespoň přístřeší. To se také stalo tento čtvrtek poté, co hasiči a statik z bezpečnostních důvodů ubytovnu v Rozdělově poškozenou požárem uzavřeli. Lidem operativně zajistilo ubytování město, a to v tělocvičně v ZŠ Moskevská a pro dva lidi na vozíku v domově pro seniory. V současné době se jedná celkem o 48 obyvatel Kladna.

„Město pro kvalitní život poznáte tak, že když přijde krizová situace, dokáže se o své občany postarat. A to bez ohledu na to, zda vyhořel panelák, nebo ubytovna,“ říká primátor statutárního města Kladno Dan Jiránek a dodává: „Za celé vedení města mohu slíbit, že udělám vždy vše proto, aby Kladno dokázalo takové situace řešit, aby v případě, že se do ní dostane kdokoliv, město pomohlo.“

„Ubytovaným se snažíme zajistit ubytování jinde ve spolupráci se Středočeským krajem či Úřadem práce,“ říká statutární náměstek primátora města Kladna Tomáš Kutil a doplňuje: „Situaci komplikují svátky i nedávné uzavření ubytovny Důl Max v Libušíně, které přispělo k zaplnění kapacity kladenských ubytoven. Najít bydlení pro tolik lidí není jednoduché.“

Vedení města se situací průběžně zabývá, o pomoc už ve čtvrtek požádalo dříve zmiňované instituce. Během velikonočních svátků je to složitější, nicméně jednání na radnici se uskuteční i v neděli odpoledne. Nepříznivou roli hraje rovněž fakt, že za minulého vedení radnice bylo špatně připraveno opatření obecné povahy k bezdoplatkové zóně, které kvůli celoplošnosti od dubna zrušil Krajský úřad Středočeského kraje.

Autor: Štěpánka Filipová