Výstava fotografií Blíž k přírodě SMP Divadlo Lampion Lucie Bílá v Kladně Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Labyrint

Kladenské divadlo v příští sezoně naváže na nově vytyčenou linii, ale také obnoví tradice

Středa, 17. Duben 2019 07:10

Od dubna probíhá prodej předplatného na sezonu 2019/2020. Ta bude již 105. sezonou profesionálního souboru v kladenském divadle. V rámci tohoto jubilea bude vedení divadla navazovat na linii, kterou si při znovuotevření budovy před třemi lety vytyčilo, ale také obnoví některé dřívější tradice.

Kladenské divadlo v příští sezoně naváže na nově vytyčenou linii, ale také obnoví tradice (Foto: KL)

„V rekonstruovaném divadle jsme před třemi lety vybudovali soubor v novém složení, přišel nový umělecký šéf i další zaměstnanci a diváci si zvykali na nové prostředí i na jiné pojetí divadla, než jaké zažívali po dobu rekonstrukce, kdy hrála činohra v Divadle Lampion. Za tři uplynulé sezony se nám podařilo umělecký provoz rozjet naplno. Mám velkou radost, že se předplatitelské řady každým rokem rozšiřují a diváků celkově přibývá,“ říká jednatel Městského divadla Kladno Jan Krafka.

„V repertoáru nechybí muzikálové tituly (vzhledem k velkému hudebnímu potenciálu souboru), klasická díla světové dramatiky ani autorský projekt. V celé sezoně samozřejmě diváky čeká několik překvapení včetně pestré nabídky doprovodných akcí,“ láká Jaroslav Slánský, umělecký šéf divadla.

Jubilejní sezonu divadlo zahájí komediálním muzikálem legendární britské skupiny Monty Python – Monty Python´s Spamalot (premiéra 19. října 2019). Po mnoha letech se do kladenského divadla vrátí symfonický orchestr. V režii člena uměleckého souboru Jiřího Š. Hájka se představí prakticky kompletní herecký ansámbl. Pro velký úspěch v minulých letech se v listopadu na kladenské jeviště vrátí kultovní inscenace tvůrčího tandemu režiséra Petra Svojtky a dramaturga Jiřího Janků České Vánoce (obnovená premiéra: 24. listopadu 2019).

Rok 2019 v kladenském divadle zakončí česká premiéra jedné z nejslavnějších detektivek na světě. V sobotu 14. prosince 2019 je ve velkém sále naplánována premiéra divadelní adaptace knihy Agathy Christie Vražda v Orient Expresu. Režie se ujme umělecký šéf Městského divadla Mladá Boleslav a držitel Ceny Thálie Petr Mikeska, jenž si tímto titulem odbude kladenský režijní debut.

První premiérou nového kalendářního roku bude drama Jeana Geneta Služky. Herecký koncert pro tři herečky pod taktovkou Jiřího Bábka (který s MDK spolupracuje pravidelně) se odehraje 24. a 25. ledna 2020 na malém sále. Následovat bude komorní muzikál Joe DiPetra a Jimmy Robertse Miluji tě, ale… (premiéra 22. února 2020). Hudební komedii pro čtyři herce (kteří ztvárňují nespočet rolí) a tři muzikanty (kteří budou hrát živě na jevišti) zrežíruje umělecký šéf souboru Jaroslav Slánský. V předchozích dvou sezonách režíroval divácky úspěšné inscenace Brouk v hlavě a Hra, která se zvrtla.

V březnu se premiéry (21. března 2020) dočká další celosouborová inscenace. Molièrova nadčasová komedie Tartuffe doplní repertoár Městského divadla Kladno vhodný pro studentské či školní publikum. Režírovat bude Petr Svojtka, který se loni do kladenského divadla vrátil po řadě let oceňovanou inscenací Petrolejové lampy.

Poslední premiérou v sezoně bude inscenace „hry na objednávku“, kterou pro nás píše věhlasná autorka, překladatelka a básnířka Renata Putzlacher. V originálním jevištním tvaru (bude se hrát v komorní úpravě velkého sálu, tedy s diváky na jevišti) si připomeneme 70. výročí od popravy Milady Horákové a pokusíme se přinést neotřelý pohled na tuto historickou událost. Pracovní název inscenace zní Milada a Ludmila (premiéra 23. května 2020).

Městské divadlo Kladno plánuje i v příští sezoně navázat na bohatý doprovodný program. Na podzim to bude především tradiční Noc divadel, na jaře Den otevřených dveří, chybět nebudou ani pravidelné večery v Divadelní kavárně (literární a poetické večery, koncerty, scénická čtení a jiná tematická setkání). Nadále se zde bude reprízovat inscenace aktovek Václava Havla Audience & Protest a novou premiérou na této „nejmenší scéně divadla“ bude současné monodrama autora Duncana Macmillana Všechny báječný věci.

Slavnostní zakončení sezony proběhne tradičně v podobě Malých kladenských Dionýsií. Jubilejní 105. sezonu se v divadle rozhodli oslavit také novou foto(grafickou) tváří divadla. Autory nové vizuální koncepce jsou výtvarník Jozef Hugo Čačko a grafik a fotograf Tomáš Glasberger. Prezentace proběhne v rámci vernisáže, která se uskuteční 11. září při slavnostním zahájení sezony 2019/2020. Kromě nových portrétů členů uměleckého souboru se změna dotkne například podoby divadelních plakátů, webové stránky předplatného a dalších propagačních materiálů. Logo divadla zůstává víceméně stejné.

Autor: (jk) 1. krimi

  Termosnímkování města odhalí ztráty energie z budov či infrastruktury

 2. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Hauwieho, chcete ho?

 3. foto

  Středočeští celníci se školili na stanicích v Kladně a Benešově

 4. krimi

  Kladenští strážníci už letos vyjeli ke 46 krádežím v obchodních domech

 5. zprávy

  Stehlík a kdo další? O post ředitele Památníku Lidice se uchází pět zájemců

 6. zprávy

  Vedení klubu i města se sešla se zástupci fanklubu. Řešil se stadion, ale i časté otázky na mužstvo

 7. krimi

  Přes dvě promile pod kůží, a stejně sedla za volant

 8. foto

  Vítězka Krajského kola psychologické olympiády je z Kladna

 9. info z radnice

  V péči o nemocnou Kateřinu z Kladna pomůže váha pořízená z Fondu primátora

 10. krimi

  Policie pátrá po vandalovi, který v Kladně rozbil zadní okénko auta

 11. foto

  Na setkání k údolí Týneckého potoka dorazilo více než šest desítek lidí

 12. krimi

  Šoféra v zákazu řízení nachytali v Kladně policisté

 13. pozvánka

  Blíží se další ročník soutěže Regionální potravina, pro zájemce je připraven bezplatný seminář

 14. krimi

  Z kladenské výrobní haly zmizely měděné trubky

 15. pozvánka

  Jarní prázdniny v Zoo Zájezd slibují zajímavé zážitky

 16. zprávy

  Střední Čechy se představily na veletrhu cestovního ruchu

 17. foto

  Libušín bude mít nového praktického lékaře a rekonstruovanou ordinaci

 18. krimi

  Zloděj v Pcherách vykradl stavební buňku. Neviděli jste ho?

 19. zprávy

  Vodovodní přivaděč pod korytem Labe čekají opravy

 20. krimi

  Muž se ženou v Kladně napadli seniora a ukradli mu psa