Prázdninový Central Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Království hraček Bambule

Kladenské divadlo v příští sezoně naváže na nově vytyčenou linii, ale také obnoví tradice

Středa, 17. Duben 2019 07:10

Od dubna probíhá prodej předplatného na sezonu 2019/2020. Ta bude již 105. sezonou profesionálního souboru v kladenském divadle. V rámci tohoto jubilea bude vedení divadla navazovat na linii, kterou si při znovuotevření budovy před třemi lety vytyčilo, ale také obnoví některé dřívější tradice.

Kladenské divadlo v příští sezoně naváže na nově vytyčenou linii, ale také obnoví tradice (Foto: KL)

„V rekonstruovaném divadle jsme před třemi lety vybudovali soubor v novém složení, přišel nový umělecký šéf i další zaměstnanci a diváci si zvykali na nové prostředí i na jiné pojetí divadla, než jaké zažívali po dobu rekonstrukce, kdy hrála činohra v Divadle Lampion. Za tři uplynulé sezony se nám podařilo umělecký provoz rozjet naplno. Mám velkou radost, že se předplatitelské řady každým rokem rozšiřují a diváků celkově přibývá,“ říká jednatel Městského divadla Kladno Jan Krafka.

„V repertoáru nechybí muzikálové tituly (vzhledem k velkému hudebnímu potenciálu souboru), klasická díla světové dramatiky ani autorský projekt. V celé sezoně samozřejmě diváky čeká několik překvapení včetně pestré nabídky doprovodných akcí,“ láká Jaroslav Slánský, umělecký šéf divadla.

Jubilejní sezonu divadlo zahájí komediálním muzikálem legendární britské skupiny Monty Python – Monty Python´s Spamalot (premiéra 19. října 2019). Po mnoha letech se do kladenského divadla vrátí symfonický orchestr. V režii člena uměleckého souboru Jiřího Š. Hájka se představí prakticky kompletní herecký ansámbl. Pro velký úspěch v minulých letech se v listopadu na kladenské jeviště vrátí kultovní inscenace tvůrčího tandemu režiséra Petra Svojtky a dramaturga Jiřího Janků České Vánoce (obnovená premiéra: 24. listopadu 2019).

Rok 2019 v kladenském divadle zakončí česká premiéra jedné z nejslavnějších detektivek na světě. V sobotu 14. prosince 2019 je ve velkém sále naplánována premiéra divadelní adaptace knihy Agathy Christie Vražda v Orient Expresu. Režie se ujme umělecký šéf Městského divadla Mladá Boleslav a držitel Ceny Thálie Petr Mikeska, jenž si tímto titulem odbude kladenský režijní debut.

První premiérou nového kalendářního roku bude drama Jeana Geneta Služky. Herecký koncert pro tři herečky pod taktovkou Jiřího Bábka (který s MDK spolupracuje pravidelně) se odehraje 24. a 25. ledna 2020 na malém sále. Následovat bude komorní muzikál Joe DiPetra a Jimmy Robertse Miluji tě, ale… (premiéra 22. února 2020). Hudební komedii pro čtyři herce (kteří ztvárňují nespočet rolí) a tři muzikanty (kteří budou hrát živě na jevišti) zrežíruje umělecký šéf souboru Jaroslav Slánský. V předchozích dvou sezonách režíroval divácky úspěšné inscenace Brouk v hlavě a Hra, která se zvrtla.

V březnu se premiéry (21. března 2020) dočká další celosouborová inscenace. Molièrova nadčasová komedie Tartuffe doplní repertoár Městského divadla Kladno vhodný pro studentské či školní publikum. Režírovat bude Petr Svojtka, který se loni do kladenského divadla vrátil po řadě let oceňovanou inscenací Petrolejové lampy.

Poslední premiérou v sezoně bude inscenace „hry na objednávku“, kterou pro nás píše věhlasná autorka, překladatelka a básnířka Renata Putzlacher. V originálním jevištním tvaru (bude se hrát v komorní úpravě velkého sálu, tedy s diváky na jevišti) si připomeneme 70. výročí od popravy Milady Horákové a pokusíme se přinést neotřelý pohled na tuto historickou událost. Pracovní název inscenace zní Milada a Ludmila (premiéra 23. května 2020).

Městské divadlo Kladno plánuje i v příští sezoně navázat na bohatý doprovodný program. Na podzim to bude především tradiční Noc divadel, na jaře Den otevřených dveří, chybět nebudou ani pravidelné večery v Divadelní kavárně (literární a poetické večery, koncerty, scénická čtení a jiná tematická setkání). Nadále se zde bude reprízovat inscenace aktovek Václava Havla Audience & Protest a novou premiérou na této „nejmenší scéně divadla“ bude současné monodrama autora Duncana Macmillana Všechny báječný věci.

Slavnostní zakončení sezony proběhne tradičně v podobě Malých kladenských Dionýsií. Jubilejní 105. sezonu se v divadle rozhodli oslavit také novou foto(grafickou) tváří divadla. Autory nové vizuální koncepce jsou výtvarník Jozef Hugo Čačko a grafik a fotograf Tomáš Glasberger. Prezentace proběhne v rámci vernisáže, která se uskuteční 11. září při slavnostním zahájení sezony 2019/2020. Kromě nových portrétů členů uměleckého souboru se změna dotkne například podoby divadelních plakátů, webové stránky předplatného a dalších propagačních materiálů. Logo divadla zůstává víceméně stejné.

Autor: (jk) 1. krimi

  Na Slánsku došlo k pokusu o znásilnění patnáctileté dívky, policie hledá svědky

 2. zprávy

  Buštěhradští vědci budou na poušti testovat zařízení na výrobu vody ze vzduchu

 3. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Fidu, chcete ji?

 4. foto

  FOTO: Ve Středočeské knihovně byla zahájena výstava Ota Pavel – známý i neznámý

 5. pozvánka

  V zahradě Kladenského zámku na vás čeká další Piknik

 6. zprávy

  Kladenské Lego zaznamenalo významný nárůst zisku

 7. foto

  Kladenští kriminalisté zadrželi další distributory drog

 8. zprávy

  Na Kladensku začala sklizeň česneku, mohla by být nadprůměrná

 9. krimi

  V úterý havarovala u Kladna opilá řidička, nadýchala ke dvěma promile

 10. sport

  Kladeňáci na Olympiádě dětí a mládeže

 11. zprávy

  Dobrý anděl na Kladensku podpořil již 212 dětí a 210 rodičů ze 121 rodin

 12. pozvánka

  Přijďte oslavit vysvědčení do kladenského Centralu se zpěvákem Sebastianem

 13. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Elli, chcete ji?

 14. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 15. pozvánka

  Letní koupaliště Bažantnice je od pondělí již otevřeno

 16. foto

  Johana Jelínková s Markem Součkem skončili těsně pod pódiem

 17. foto

  FOTO: Sto let fotbalového klubu oslavili ve Velké Dobré s kladenskými Rytíři

 18. zprávy

  Kladenští strážníci se zaměří na zvýšené kontroly konzumace alkoholu nezletilými

 19. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Ďábla, chcete ho?

 20. foto

  VIDEO: Žáci z kladenské školy E. Beneše si závěrem roku užili projektový den