Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Nemocnice Kladno poskytuje rozsáhlou ambulantní péči i akutní lůžkovou rehabilitaci

Úterý, 16. Duben 2019 07:40

Rehabilitační oddělení Oblastní nemocnice Kladno poskytuje kromě rozsáhlé ambulantní péče i akutní lůžkovou rehabilitaci. Na toto téma se rozpovídala vedoucí fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení Petra Reckziegelová.

Nemocnice Kladno (Foto: KL)
Petra Reckziegelová (Foto: Hana Senohrábková)

„Na našem oddělení lůžkové rehabilitace pečujeme o pacienty po ortopedických a traumatologických operacích, to znamená po náhradách kolenních a kyčelních kloubů, těžkých zlomeninách, amputacích dolních končetin nebo operacích zad. Specializujeme se i na včasnou péči o pacienty po cévní mozkové příhodě v již stabilizovaném stavu. Včasná rehabilitace umožní všem těmto pacientům vrátit se rychleji do běžného života,“ vysvětluje vedoucí fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení Petra Reckziegelová.

Rehabilitace a regenerace po operačním zákroku

Protože je délka hospitalizace omezená, je potřeba správné načasování intenzivní rehabilitace v průběhu celé nemoci. Pacient musí být ve stabilizovaném stavu s předpokladem spolupráce a schopností absolvovat intenzivní program cvičení, tři hodiny denně. Pobyt na lůžkovém oddělení předepisuje lékař.

„Přijímáme pacienty s poruchou hybného aparátu, kteří jsou fyzicky i mentálně schopni aktivní spolupráce, to znamená, že zvládnou 2-3hodinové denní zátěže v rehabilitačním programu. Předpokládaná doba hospitalizace se průměrně pohybuje mezi 1-3 týdny podle klinického stavu,“ definuje skupinu pacientů vedoucí fyzioterapeutka.

Rehabilitace ušitá na míru

Rehabilitační program je každému pacientovi ušit na míru přesně podle jeho potřeb. „Pohybovou terapii má na starost tým vysoce erudovaných fyzioterapeutů. Nácvik všedních denních činností, jako jsou hygiena, oblékání, jídlo, chůze v terénu nebo orientace, s pacienty trénují zkušené ergoterapeutky. V případě poruch komunikace, porozumění řeči nebo poruch polykání s pacienty pracují logopedky. A v průběhu celého dne i noci o pacienty pečují hodné sestřičky a sanitáři, kteří s celým týmem efektivně spolupracují. Snažíme se, aby byli pacienti schopni navrátit se v maximální možné míře do svého prostředí – domů, do zaměstnání nebo ke sportu, protože míra nezávislosti na okolí bude nadále ovlivňovat kvalitu jejich dalšího života. Všichni naši zaměstnanci proto pracují nejen na vycvičení jednotlivých funkcí, ale snaží se pacienty vést k co největší samostatnosti. K tomu je zapotřebí také velká dávka motivace ze stran pacientů,“ popsala vedoucí fyzioterapeutka hlavní cíle komplexní terapie, kterými se celý tým snaží o maximální znovuzačlenění pacientů do běžného života.

Foto: Hana Senohrábková

Skvělé výsledky díky erudovanému personálu a modernímu vybavení

Rehabilitační oddělení má k dispozici dvě individuální cvičebny vybavené lehátky, závěsnými systémy na posilování, gymnastické míče, žebřiny, rotopedy, overbally, nestabilní plochy a další pomůcky určené k aktivnímu cvičení.

„Pro trénink využíváme také sofistikovaný systém se zpětnou vazbou Pro-Kin. Pro pasivní cvičení končetin slouží elektrické motodlahy a motomedy. Speciálně vybavenou místnost mají také ergoterapeutky. Kromě různých kompenzačních pomůcek je zde k dispozici speciální počítačový program na trénování poznávacích funkcí mozku, jako je míra pozornosti, paměť, orientace v prostoru a logické myšlení. Součástí práce s počítačem je i speciálně upravená myš pro pacienty s omezením hybnosti ruky,“ vyjmenovala možnosti rehabilitace vedoucí fyzioterapeutka.

Hana Senohrábková

V případě potřeby pomáhá oddělení pacientům i s výběrem správných kompenzačních pomůcek a nácvikem manipulace s nimi. Výrobu a úpravu speciálních pomůcek zajišťuje protetik, který na oddělení dochází.

„S celým týmem rehabilitace se snažíme o maximální znovuzačlenění pacientů změněných nemocí či úrazem do běžného života a rádi bychom poděkovali i všem oddělením za spolupráci při předávání pacientů vhodných k intenzivní rehabilitaci,“ dodala Petra Reckziegelová.

Rehabilitační oddělení Oblastní nemocnice Kladno

Zabývá se diagnostikou a léčbou poruch pohybového aparátu včetně otokových stavů. Dělí se na ambulantní a lůžkovou část.

Ambulantní část se nachází v přízemí budovy M. Součástí je devět individuálních cvičeben, vodoléčba, elektroléčba, lymfoterapie, mechanoterapie a dvě plně vybavené tělocvičny.

Lůžková část vznikla v rámci iktového centra v roce 2013 a nachází se ve 2. patře monobloku A. Disponuje 20 lůžky a zajišťuje i ergoterapii a logopedii. Je určena pacientům, kteří jsou indikování k intenzivní akutní rehabilitaci.

Autor: Hana Senohrábková


 1. info z radnice

  Od středy zaplavují Kladno růžová kola

 2. krimi

  Krátké ohlédnutí za svátky očima kladenské záchranky

 3. kultura

  Přijďte tuto sobotu do kladenského divadla na Den otevřených dveří

 4. krimi

  Muž z Kladna dluží na výživném 55 tisíc. Co dělat, když rodič neplatí?

 5. povidka

  Povídka Kladenských listů: Prostě náhoda – 2

 6. krimi

  Opilý řidič cestou z Vinařic naboural a odešel od nehody, policisté ho záhy zadrželi

 7. sport

  Kladenský Alpiq nechce na dovolenou, věří si i na Plzeň

 8. krimi

  Z rozestavěné průmyslové haly v Pavlově zmizelo nářadí za více než 30 tisíc

 9. pozvánka

  Tento čtvrtek si můžete užít Kladenský majáles

 10. krimi

  Velikonoční svátky byly pro kladenské strážníky náročné

 11. pozvánka

  SAMK pořádá na Sletišti tradiční pálení čarodějnic

 12. krimi

  Policie pátrá po útočníkovi, který muži ve Slaném přerazil nos, lícní kost a čelist

 13. foto

  FOTO: Silničáři uzavřeli další část ulice Milady Horákové

 14. krimi

  Během několika dní se do domu v Kladně dvakrát vloupal zloděj, odnesl si hudební nástroje

 15. info z radnice

  Vedení Kladna chce častěji kontrolovat ubytovny, nyní řeší situaci lidí z vyhořelého zařízení v Rozdělově

 16. sport

  Barážová rozlučka bez Jágra skončila pro Rytíře porážkou

 17. rozhovor

  Jiří Chvojka o sportovních areálech: Děláme to pro lidi, je příjemné vidět pozitivní odezvu

 18. pozvánka

  Mayrau zve na luxusní čarodějnice v hornickém skanzenu

 19. foto

  FOTO: Na Okoři se odehrála velikonoční rytířská slavnost

 20. rozhovor

  Rakovině děložního čípku se dá předejít, zní z kladenské nemocnice