Prázdninový Central Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Království hraček Bambule

Nemocnice Kladno poskytuje rozsáhlou ambulantní péči i akutní lůžkovou rehabilitaci

Úterý, 16. Duben 2019 07:40

Rehabilitační oddělení Oblastní nemocnice Kladno poskytuje kromě rozsáhlé ambulantní péče i akutní lůžkovou rehabilitaci. Na toto téma se rozpovídala vedoucí fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení Petra Reckziegelová.

Nemocnice Kladno (Foto: KL)
Petra Reckziegelová (Foto: Hana Senohrábková)

„Na našem oddělení lůžkové rehabilitace pečujeme o pacienty po ortopedických a traumatologických operacích, to znamená po náhradách kolenních a kyčelních kloubů, těžkých zlomeninách, amputacích dolních končetin nebo operacích zad. Specializujeme se i na včasnou péči o pacienty po cévní mozkové příhodě v již stabilizovaném stavu. Včasná rehabilitace umožní všem těmto pacientům vrátit se rychleji do běžného života,“ vysvětluje vedoucí fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení Petra Reckziegelová.

Rehabilitace a regenerace po operačním zákroku

Protože je délka hospitalizace omezená, je potřeba správné načasování intenzivní rehabilitace v průběhu celé nemoci. Pacient musí být ve stabilizovaném stavu s předpokladem spolupráce a schopností absolvovat intenzivní program cvičení, tři hodiny denně. Pobyt na lůžkovém oddělení předepisuje lékař.

„Přijímáme pacienty s poruchou hybného aparátu, kteří jsou fyzicky i mentálně schopni aktivní spolupráce, to znamená, že zvládnou 2-3hodinové denní zátěže v rehabilitačním programu. Předpokládaná doba hospitalizace se průměrně pohybuje mezi 1-3 týdny podle klinického stavu,“ definuje skupinu pacientů vedoucí fyzioterapeutka.

Rehabilitace ušitá na míru

Rehabilitační program je každému pacientovi ušit na míru přesně podle jeho potřeb. „Pohybovou terapii má na starost tým vysoce erudovaných fyzioterapeutů. Nácvik všedních denních činností, jako jsou hygiena, oblékání, jídlo, chůze v terénu nebo orientace, s pacienty trénují zkušené ergoterapeutky. V případě poruch komunikace, porozumění řeči nebo poruch polykání s pacienty pracují logopedky. A v průběhu celého dne i noci o pacienty pečují hodné sestřičky a sanitáři, kteří s celým týmem efektivně spolupracují. Snažíme se, aby byli pacienti schopni navrátit se v maximální možné míře do svého prostředí – domů, do zaměstnání nebo ke sportu, protože míra nezávislosti na okolí bude nadále ovlivňovat kvalitu jejich dalšího života. Všichni naši zaměstnanci proto pracují nejen na vycvičení jednotlivých funkcí, ale snaží se pacienty vést k co největší samostatnosti. K tomu je zapotřebí také velká dávka motivace ze stran pacientů,“ popsala vedoucí fyzioterapeutka hlavní cíle komplexní terapie, kterými se celý tým snaží o maximální znovuzačlenění pacientů do běžného života.

Foto: Hana Senohrábková

Skvělé výsledky díky erudovanému personálu a modernímu vybavení

Rehabilitační oddělení má k dispozici dvě individuální cvičebny vybavené lehátky, závěsnými systémy na posilování, gymnastické míče, žebřiny, rotopedy, overbally, nestabilní plochy a další pomůcky určené k aktivnímu cvičení.

„Pro trénink využíváme také sofistikovaný systém se zpětnou vazbou Pro-Kin. Pro pasivní cvičení končetin slouží elektrické motodlahy a motomedy. Speciálně vybavenou místnost mají také ergoterapeutky. Kromě různých kompenzačních pomůcek je zde k dispozici speciální počítačový program na trénování poznávacích funkcí mozku, jako je míra pozornosti, paměť, orientace v prostoru a logické myšlení. Součástí práce s počítačem je i speciálně upravená myš pro pacienty s omezením hybnosti ruky,“ vyjmenovala možnosti rehabilitace vedoucí fyzioterapeutka.

Hana Senohrábková

V případě potřeby pomáhá oddělení pacientům i s výběrem správných kompenzačních pomůcek a nácvikem manipulace s nimi. Výrobu a úpravu speciálních pomůcek zajišťuje protetik, který na oddělení dochází.

„S celým týmem rehabilitace se snažíme o maximální znovuzačlenění pacientů změněných nemocí či úrazem do běžného života a rádi bychom poděkovali i všem oddělením za spolupráci při předávání pacientů vhodných k intenzivní rehabilitaci,“ dodala Petra Reckziegelová.

Rehabilitační oddělení Oblastní nemocnice Kladno

Zabývá se diagnostikou a léčbou poruch pohybového aparátu včetně otokových stavů. Dělí se na ambulantní a lůžkovou část.

Ambulantní část se nachází v přízemí budovy M. Součástí je devět individuálních cvičeben, vodoléčba, elektroléčba, lymfoterapie, mechanoterapie a dvě plně vybavené tělocvičny.

Lůžková část vznikla v rámci iktového centra v roce 2013 a nachází se ve 2. patře monobloku A. Disponuje 20 lůžky a zajišťuje i ergoterapii a logopedii. Je určena pacientům, kteří jsou indikování k intenzivní akutní rehabilitaci.

Autor: Hana Senohrábková


 1. krimi

  Na Slánsku došlo k pokusu o znásilnění patnáctileté dívky, policie hledá svědky

 2. zprávy

  Buštěhradští vědci budou na poušti testovat zařízení na výrobu vody ze vzduchu

 3. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Fidu, chcete ji?

 4. foto

  FOTO: Ve Středočeské knihovně byla zahájena výstava Ota Pavel – známý i neznámý

 5. pozvánka

  V zahradě Kladenského zámku na vás čeká další Piknik

 6. zprávy

  Kladenské Lego zaznamenalo významný nárůst zisku

 7. foto

  Kladenští kriminalisté zadrželi další distributory drog

 8. zprávy

  Na Kladensku začala sklizeň česneku, mohla by být nadprůměrná

 9. krimi

  V úterý havarovala u Kladna opilá řidička, nadýchala ke dvěma promile

 10. sport

  Kladeňáci na Olympiádě dětí a mládeže

 11. zprávy

  Dobrý anděl na Kladensku podpořil již 212 dětí a 210 rodičů ze 121 rodin

 12. pozvánka

  Přijďte oslavit vysvědčení do kladenského Centralu se zpěvákem Sebastianem

 13. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Elli, chcete ji?

 14. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 15. pozvánka

  Letní koupaliště Bažantnice je od pondělí již otevřeno

 16. foto

  Johana Jelínková s Markem Součkem skončili těsně pod pódiem

 17. foto

  FOTO: Sto let fotbalového klubu oslavili ve Velké Dobré s kladenskými Rytíři

 18. zprávy

  Kladenští strážníci se zaměří na zvýšené kontroly konzumace alkoholu nezletilými

 19. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Ďábla, chcete ho?

 20. foto

  VIDEO: Žáci z kladenské školy E. Beneše si závěrem roku užili projektový den