Výstava fotografií Blíž k přírodě SMP Divadlo Lampion Lucie Bílá v Kladně Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Labyrint

Nemocnice Kladno poskytuje rozsáhlou ambulantní péči i akutní lůžkovou rehabilitaci

Úterý, 16. Duben 2019 07:40

Rehabilitační oddělení Oblastní nemocnice Kladno poskytuje kromě rozsáhlé ambulantní péče i akutní lůžkovou rehabilitaci. Na toto téma se rozpovídala vedoucí fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení Petra Reckziegelová.

Nemocnice Kladno (Foto: KL)
Petra Reckziegelová (Foto: Hana Senohrábková)

„Na našem oddělení lůžkové rehabilitace pečujeme o pacienty po ortopedických a traumatologických operacích, to znamená po náhradách kolenních a kyčelních kloubů, těžkých zlomeninách, amputacích dolních končetin nebo operacích zad. Specializujeme se i na včasnou péči o pacienty po cévní mozkové příhodě v již stabilizovaném stavu. Včasná rehabilitace umožní všem těmto pacientům vrátit se rychleji do běžného života,“ vysvětluje vedoucí fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení Petra Reckziegelová.

Rehabilitace a regenerace po operačním zákroku

Protože je délka hospitalizace omezená, je potřeba správné načasování intenzivní rehabilitace v průběhu celé nemoci. Pacient musí být ve stabilizovaném stavu s předpokladem spolupráce a schopností absolvovat intenzivní program cvičení, tři hodiny denně. Pobyt na lůžkovém oddělení předepisuje lékař.

„Přijímáme pacienty s poruchou hybného aparátu, kteří jsou fyzicky i mentálně schopni aktivní spolupráce, to znamená, že zvládnou 2-3hodinové denní zátěže v rehabilitačním programu. Předpokládaná doba hospitalizace se průměrně pohybuje mezi 1-3 týdny podle klinického stavu,“ definuje skupinu pacientů vedoucí fyzioterapeutka.

Rehabilitace ušitá na míru

Rehabilitační program je každému pacientovi ušit na míru přesně podle jeho potřeb. „Pohybovou terapii má na starost tým vysoce erudovaných fyzioterapeutů. Nácvik všedních denních činností, jako jsou hygiena, oblékání, jídlo, chůze v terénu nebo orientace, s pacienty trénují zkušené ergoterapeutky. V případě poruch komunikace, porozumění řeči nebo poruch polykání s pacienty pracují logopedky. A v průběhu celého dne i noci o pacienty pečují hodné sestřičky a sanitáři, kteří s celým týmem efektivně spolupracují. Snažíme se, aby byli pacienti schopni navrátit se v maximální možné míře do svého prostředí – domů, do zaměstnání nebo ke sportu, protože míra nezávislosti na okolí bude nadále ovlivňovat kvalitu jejich dalšího života. Všichni naši zaměstnanci proto pracují nejen na vycvičení jednotlivých funkcí, ale snaží se pacienty vést k co největší samostatnosti. K tomu je zapotřebí také velká dávka motivace ze stran pacientů,“ popsala vedoucí fyzioterapeutka hlavní cíle komplexní terapie, kterými se celý tým snaží o maximální znovuzačlenění pacientů do běžného života.

Foto: Hana Senohrábková

Skvělé výsledky díky erudovanému personálu a modernímu vybavení

Rehabilitační oddělení má k dispozici dvě individuální cvičebny vybavené lehátky, závěsnými systémy na posilování, gymnastické míče, žebřiny, rotopedy, overbally, nestabilní plochy a další pomůcky určené k aktivnímu cvičení.

„Pro trénink využíváme také sofistikovaný systém se zpětnou vazbou Pro-Kin. Pro pasivní cvičení končetin slouží elektrické motodlahy a motomedy. Speciálně vybavenou místnost mají také ergoterapeutky. Kromě různých kompenzačních pomůcek je zde k dispozici speciální počítačový program na trénování poznávacích funkcí mozku, jako je míra pozornosti, paměť, orientace v prostoru a logické myšlení. Součástí práce s počítačem je i speciálně upravená myš pro pacienty s omezením hybnosti ruky,“ vyjmenovala možnosti rehabilitace vedoucí fyzioterapeutka.

Hana Senohrábková

V případě potřeby pomáhá oddělení pacientům i s výběrem správných kompenzačních pomůcek a nácvikem manipulace s nimi. Výrobu a úpravu speciálních pomůcek zajišťuje protetik, který na oddělení dochází.

„S celým týmem rehabilitace se snažíme o maximální znovuzačlenění pacientů změněných nemocí či úrazem do běžného života a rádi bychom poděkovali i všem oddělením za spolupráci při předávání pacientů vhodných k intenzivní rehabilitaci,“ dodala Petra Reckziegelová.

Rehabilitační oddělení Oblastní nemocnice Kladno

Zabývá se diagnostikou a léčbou poruch pohybového aparátu včetně otokových stavů. Dělí se na ambulantní a lůžkovou část.

Ambulantní část se nachází v přízemí budovy M. Součástí je devět individuálních cvičeben, vodoléčba, elektroléčba, lymfoterapie, mechanoterapie a dvě plně vybavené tělocvičny.

Lůžková část vznikla v rámci iktového centra v roce 2013 a nachází se ve 2. patře monobloku A. Disponuje 20 lůžky a zajišťuje i ergoterapii a logopedii. Je určena pacientům, kteří jsou indikování k intenzivní akutní rehabilitaci.

Autor: Hana Senohrábková


 1. krimi

  U kladenského nádraží se zloděj vloupal do autobusu

 2. pozvánka

  Odveta pohárového finále už v sobotu! Přijďte si vyzkoušet volejbal a fandit orlům

 3. info z radnice

  Služby ověřování a Czech POINT v Kladně využívá stále více obyvatel

 4. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Padíka, chcete ho?

 5. pozvánka

  Strojovnu na Vojtěšské huti rozzáří premiérový ročník multižánrového festivalu

 6. foto

  Kletba prolomena! Rytíři udolali Spartu a po jedenácti porážkách okusili vítězství

 7. foto

  Kladno ocenilo dárce krve Janského plaketou

 8. rozhovor

  Juniorům začíná play off, v předkole narazí na Vary. Jak sérii vidí trenér Buk?

 9. pozvánka

  Trash Hero Kladno pořádá letošní první úklid u rozdělovské Energie

 10. foto

  V Nových Kročehlavech se opětovně diskutovalo o revitalizaci okolí Bajkalu

 11. zprávy

  Modernizace trati může měnit tvář Kladna

 12. pozvánka

  V kladenském Domě kultury vystoupí Lucie Bílá, vstupenky jsou v prodeji

 13. pozvánka

  Divadlo Lampion zve na koncert historických jazzovek

 14. krimi

  V Kladně ukradli dělníci z výkopu padesátimetrový kabel

 15. pozvánka

  Kladenský Labyrint pořádá o víkendu bál pro prince a princezny

 16. krimi

  Kladenští policisté pátrají po zloději, který ze sklepa ukradl tři kotle

 17. zprávy

  V pondělí se na Kladensku zavírají tři mosty, čekají nás dopravní komplikace

 18. krimi

  Trojice zlodějů opakovaně kradla v kladenské drogerii

 19. zprávy

  Kladenská hromadná doprava bude mít o jarních prázdninách omezený provoz

 20. krimi

  Zloději o víkendu vykradli dvě kročehlavské hospody