Central Kladno Okoř se šťávou 2019 Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Království hraček Bambule

Nejčastějším zákrokem na očním oddělení kladenské nemocnice je operace šedého zákalu

Čtvrtek, 11. Duben 2019 07:50

Oči jsou pro nás velice důležitým smyslovým orgánem. Asi 80 procent všech informací z okolí získáváme prostřednictvím zraku. Pacientů s očními vadami v Česku bohužel stále přibývá. Naštěstí roste kvalita prováděných operačních zákroků, po nichž je mnohdy pacientům vrácen zrak, jaký měli v mládí.

Foto: Hana Senohrábková

Nejčastěji prováděnou operací na očním oddělení kladenské nemocnice je operace šedého zákalu. Ročně jich tu lékaři provedou téměř 1 500.

Moderní medicína již dokáže řešit téměř všechny oční vady

„V současnosti je jedinou možnou variantou léčby šedého zákalu operace spočívající v odstranění zakalené oční čočky a nahrazení čočkou umělou. Vzhledem k tomu, že mnoho pacientů s šedým zákalem trpí současně i krátkozrakostí, dalekozrakostí či astigmatismem, jsme dnes bez problému schopni vyřešit i tento další hendikep právě v průběhu operace šedého zákalu. S těmito zákroky máme mnohaleté zkušenosti s výbornými výsledky,“ přiblížil problematiku Jan Blumenstein, primář očního oddělení kladenské nemocnice.

„Z pohledu typu nitroočních čoček se často mluví o implantaci tzv. torických čoček pacientům, kteří trpí astigmatismem. Astigmatismus rohovky je způsoben nepravidelným zakřivením její jinak kulovité plochy. Rohovka bez astigmatismu má pravidelný poloměr zakřivení své plochy,“ vysvětluje Blumenstein.

„Pacientovi, který přichází k operaci šedého zákalu a má významnější rohovkový astigmatismus, je vhodné implantovat při operaci torickou čočku, kterou se výsledný astigmatismus celé optické soustavy odstraní nebo výrazně zmenší a pacient poté nemusí do dálky používat brýle. Bez brýlí vidí většinou lépe než v době, kdy ještě šedý zákal neměl. Pokud použijeme tzv. monofokální torickou čočku, zlepšíme sice vidění do dálky, ale do blízka brýle zůstanou. Pro pacienty, kteří nechtějí do blízka používat brýle a mají současně astigmatismus, existuje i varianta tzv. trifokální torické čočky. Různých variant torických čoček jsme v roce 2017 naimplantovali přes 250,“ dodává primář.

Přirozenou optickou vlastnost čočky nahradit nelze

„Neustálé zvyšování úrovně naší práce a zavádění moderních metod nám umožňuje kvalitní přístrojové vybavení a v neposlední řadě erudice našich lékařů,“ chválí svůj tým Jan Blumenstein.

V průběhu let dochází v kladenské nemocnici i ke zdokonalování techniky, přístrojů a materiálu, včetně implantovaných nitroočních čoček. Je nutno si ale uvědomit, že i přes vysoké technické možnosti zatím nelze nahradit přirozenou optickou vlastnost čočky, která dospělému člověku uspokojivě funguje zhruba jen do 40-45 let věku.

„Pacientům nabízíme přesnější a modernější techniku používanou při implantaci torických čoček. Před operací jsou klienti kromě vyšetření a změření nitrooční čočky na optickém biometru vyšetřeni i na systému Verion, který si zadá do paměti určité znaky na přední části oka a během operace se operatérovi v jednom z okuláru mikroskopu objeví projekce požadované osy, do které potom natočí čočku pozičními značkami. Ještě před čtyřmi lety jsme museli značky provádět sterilní tužkou na okraj rohovky. V případě pochybností o pravidelnosti astigmatismu doplníme vyšetření na přístroji Pentacam, který nám určí hodnoty astigmatismu v různých částech rohovky a dokáže odfiltrovat případy pacientů s nepravidelným astigmatismem, kterým bychom torickou čočkou spíše ublížili,“ přiblížil postup při vyšetření primář Blumenstein.

Operace očí na míru

Kromě torických čoček dokáží lékaři v kladenské nemocnici implantovat také čočky, které umožňují práci na počítači i čtení do blízka bez použití brýlí. Jedná se o takzvané trifokální čočky.

„S používáním trifokálních čoček rostou nároky na důkladné předoperační vyšetření, edukaci pacienta a vysvětlení a upozornění na některé doprovodné optické vjemy po operaci. Operatér se musí rozhodnout, zda je pacient pro tuto implantaci vhodný, resp. zda je předpoklad, že bude s výsledkem spokojený,“ vysvětluje Blumenstein.

Na očním oddělení kladenské nemocnice provádí lékaři základní i specializovaná ambulantní vyšetření, konzervativní, laserovou i operační léčbu širokého spektra očních onemocnění.

„Operujeme glaukom (zelený zákal) různými technikami. Dále operujeme šilhání, oblast zevního oka s přídatnými orgány i okolí, ve spolupráci s ORL oddělením provádíme operace na slzných cestách. Před několika lety jsme zavedli operativu zadního segmentu oka, tj. operace sklivce a sítnice cestou tzv. pars plana vitrektomie. Tento zákrok spočívá v odstranění sklivce nitrooční mikrochirurgickou technikou, při níž se do oka zavádějí nástroje o průměru do 1 mm. Tyto výkony patří mezi nejnáročnější oční operace. Řešíme také závažné oční úrazy,“ uvedl primář Jan Blumenstein.

Foto: Hana Senohrábková

Autor: Hana Senohrábková


 1. zprávy

  Kladno zlepšuje systém na třídění odpadu

 2. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Connie, chcete ji?

 3. foto

  Kladenská nemocnice podporuje již třetí rok projekt „Život v kufříku“

 4. foto

  FOTO: Dětská kola zaplavila v neděli kladenské Sletiště

 5. info z radnice

  Po dobu rekonstrukce je uzavřena štola ve sklepení Kladenského zámku

 6. pozvánka

  Přihlaste své děti na příměstský tábor pro milovníky překážkových závodů

 7. foto

  FOTO: V sobotu se na Mayrovce uskutečnila Muzejní noc

 8. pozvánka

  Dvorní kapela “Valaškého Království” zahájí letní sezónu v Zámecké zahradě

 9. foto

  FOTO: V Kladně se odehrála Sousedská sešlost, došlo i na diskuzi s politiky

 10. pozvánka

  Město pořádá další Setkání s občany, tentokrát U Kulaté báby

 11. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Cigiho, chcete ho?

 12. foto

  FOTO: Kladenskou zdravotní školu navštívil ministr Adam Vojtěch

 13. pozvánka

  Kladenské divadlo láká na inscenaci Jak umřít na rokenrol

 14. krimi

  Muž v Kladně rušil noční klid, poté se chtěl zabít. O jeho bezpečnost se postarali strážníci

 15. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 16. sport

  V Pardubicích byli nejlepší Souček a Svobodová

 17. pozvánka

  Co Kladno chystá nejen pro turisty? Začínající sezóna přináší řadu novinek

 18. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Calvina, chcete ho?

 19. sport

  V Litvě se kladenskému Vítu Hlaváčovi nedařilo

 20. krimi

  Opilý řidič na sebe upozornil nejhloupějším způsobem, nedal přednost policistům