Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Labyrint hledá pedagoga

Dobrovolní hasiči z Brandýska oslaví letos výročí 130 let založení sboru

Úterý, 9. Duben 2019 07:40

Oslavy 130. výročí založení sboru se odehrají 8. června na prostranství okolo těžební věže bývalého dolu Michael v Brandýsku. Program pro veřejnost začíná v 10 hodin dopoledne přivítáním hostů a vyznamenáním členů sboru.

Dobrovolní hasiči z Brandýska oslaví letos výročí 130 let založení sboru (Foto: Archiv sboru)

Během celého dne si mohou návštěvníci prohlédnout historickou i současnou hasičskou techniku. V rámci hlavního programu se mohou těšit na ukázky hašení, činnosti lezecké skupiny Hasičského záchranného sboru České republiky, zásahu složek IZS u dopravní nehody nebo ukázky práce mladých hasičů. V doprovodném programu se pak představí báňští záchranáři ze stanice Libušín, kteří připraví pro děti lanovku, ÚAMK se svým otočným simulátorem dopravní nehody a další. Děti se pak mohou těšit na malování na obličej. Na místě bude zajištěno občerstvení formou stánkového prodeje, vstupné zdarma. Doporučujeme na akci přijet veřejnou dopravou, počet parkovacích míst bude omezený.

Z historie:

Brandýsek – V 70. a 80. letech 19. století propuklo na území obce Brandýsek několik požárů, proto se občané rozhodli pro založení hasičského sboru. V listopadu roku 1889 byla svolána schůze do hostince p. Dryáka v Olšanech, na kterou se dostavilo 35 občanů a o myšlence se debatovalo. Na valné hromadě, kterou řídil p. J. Brebta, tehdejší starosta obce, bylo zvoleno představenstvo a sbor uveden v činnost. Tak vznikl sbor dobrovolných hasičů spojených obcí Olšany – Brandýsek, Cvrčovice a Holousy. A právě letos v červnu si sbor připomene výročí 130 let od svého založení.

Autor: David Korecký