Prázdninový Central Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Království hraček Bambule

Senioři mají nejraději kurzy sebeobrany, děti ztrácejí ostych před strážníky

Čtvrtek, 28. Březen 2019 07:10

Městská policie se ze zákona musí podílet na prevenci kriminality. V případě Kladna ale nejde jen o plnění povinnosti, akce zdejších strážníků si zakládají na přidané hodnotě. Co se pod pojmem prevence schová a jakým způsobem Městská policie Kladno chystá nejrůznější programy, popisují ředitel Stanislav Procházka a Alena Purkytová z oddělení prevence kriminality a styku s veřejností.

Ředitel Městské policie Kladno Stanislav Procházka a Alena Purkytová z oddělení prevence kriminality a styku s veřejností (Foto: KL)

Jaké preventivní programy pořádá Městská policie Kladno pro děti?

AP: Zaměřujeme se na děti, ale i na seniory. Krom návštěv škol a podobných běžných záležitostí reagujeme také na výjimečné situace. Takže když byla na náměstí ledová plocha, udělali jsme pro veřejnost soutěž Ledového strážníka, kde děti plnily pět úkolů a dostávaly za ně malé dárky. Našim cílem je totiž nejen děti seznámit s prací strážníků, ale také je zapojit do pohybu. Často se hovoří o problému s fyzickou zdatností dospělých, ale začíná to u dětí. Snažíme se je na školách zapojit formou různých soutěží. Příkladem je Desetiboj mladého strážníka. Ve školních kolech soutěží dvoučlenná družstva a vítězné ze školního kola postoupí do velkého finále, které se koná na Sletišti. Samozřejmě chceme, aby se účastnily i děti, které ve sportovních disciplínách nesoutěží, takže jsme vymysleli cenu pro nejlepší fanklub.

SP: Víme, že základ je rodina a škola, ale snažíme se dětem dát něco navíc. Dlouholeté soutěže, které pořádáme − Pohár ředitele, Malování s Empíkem a podobně − nám také pomáhají se s dětmi sblížit. Chceme, aby ztratily ostych před strážníky.

Máte pocit, že se děti strážníků nebo policistů bojí?

SP: Samozřejmě. Jsou to pro ně cizí lidé, navíc v uniformě. Malé dítě se bude strážníka spíš bát, než aby za ním přišlo a řeklo: „Strejdo, tamten pán mě bouchnul!“ Když bude mít strach, nesvěří se vám. Proto se snažíme už děti ve školkách s naší prací seznámit.

AP: Když jsem byla ve výkonu pořádkové služby, dost často jsem na ulici slyšela věty typu: „Neřvi, nebo tě dám tady policajtum a oni si tě odvedou.“ To je to nejhorší, co může matka nebo babička udělat, protože v dítěti ještě posílí ten strach. Potom přijdou Dny města, velká skrumáž lidí, mamka si odskočí koupit limonádu, capart pobíhá, dvakrát se otočí dokola a mámu nevidí. Tak začne brečet, strážník k němu přijde a nemůže z něj vymáčknout ani slovo. I proto chodíme na besedy do škol i mateřských školek. Snažíme se dětem představit naši práci a formou hry jim vysvětlujeme, jak se chovat v určitých situacích.

Na jaké situace děti připravujete?

SP: Všechny možné. Ať je to přecházení na ulici nebo nějaká krizová situace. Dítě může zůstat doma samo s mamkou, té se udělá špatně. Dítě si vzpomene, že paní ve školce říkala, že má jít k sousedce, zabouchat na dveře a říct, že je mamce zle a ne okolo ní skákat a polévat ji vodou.

AP: Prevence je samozřejmě velmi obsáhlá. Hodně se nám osvědčily besedy na základních školách, kde se řeší témata jako drogy nebo šikana. Školáci jsou pak schopni zavolat, že cestou do školy našli v parku injekční stříkačku. To je pro nás jednak důležitá zpráva a jednak zpětná vazba. Týden předtím jim vysvětlujete, jak se zachovat a oni to pak skutečně udělají.

SP: Přidám ještě příklad ze včerejška. Trošku úsměvný. Na Sítné přejeli zajíce. Přišel jsem ke kamerám a tam byly desítky dětí nakloněných do silnice. Říkal jsem si, co se děje. Jestli nesrazili chodce. „Ne, zajeli zajíce, děti už nám volají a prosí o pomoc,“ povídají kolegové… Já vím, že se to může někomu zdát směšné, ale ukazuje se tím, že k nám mají důvěru a volají nám. Zrovna tak se zachovají, když pod koly auta, nedej bože, skončí jejich kamarád.

Co dalšího šíření osvěty mezi školáky přináší?

SP: Když pracujete třeba s osmáky, děláte s nimi různé soutěže a oni vidí kluky v uniformách, někteří si je třeba berou i za vzory. Potom je tady možnost, že je to bude motivovat, aby studovali školu zaměřenou na bezpečnostní problematiku a v budoucnosti vstoupili do našich řad. Teď navazujeme spolupráci s učilištěm v Dubí a stejně jako policie jim nabízíme pomoc se zřízením oboru zaměřeného na bezpečnost. Společně se strážníky mohou využívat třeba lekce sebeobrany s naším lektorem. Je důležité kluky začít v šestnácti, sedmnácti letech formovat. Když je to chytne, v osmnácti mohou nastoupit, zákon to umožňuje. Samozřejmě nedostanou zbraň, průkaz mohou mít až od jednadvaceti. A také nesmí řídit majákové auto. Ale vezměte si, že v devatenácti odmaturují, rovnou nastoupí, mají dva roky na zacvičení a pak mohou být plnohodnotnými strážníky. Lidí je tu nedostatek a my se preventivní činností snažíme děti a mládež i tímto způsobem zaujmout.

Preventivní akce ale nepořádáte jen pro děti.

AP: Soustředíme se samozřejmě také na seniory, kteří jsou velmi zranitelní. Každý poslední čtvrtek v měsíci od deseti hodin u nás pořádáme besedy pro důchodce. Témata jednotlivých setkání si volí sami. Řeknou si, co je zajímá, co by chtěli vědět a podle toho připravujeme besedu na další měsíc. Když si neřeknou, něco připravíme my.

SP: Jednou z nejatraktivnějších besed pro seniory je nepochybně sebeobrana. Máme vždycky narvanou tělocvičnu. Babičky a dědečkové mlátí našeho lektora holí a mají nelíčenou radost, když křičí bolestí. Pak mu další den přinesou bonboniéru. Neučíme je, aby se útočníkovi postavili a zmlátili ho, ale uvědomujeme si, že mu pravděpodobně neutečou. Proto mají možnost si vyzkoušet, co udělat, když bude nejhůř.

AP: Babičky jsou vůbec vynikající. Domluvili jsme jim exkurzi u hasičů a první, co chtěly, bylo sklouznout se na tyči. A vysvětlete paní s francouzskými holemi, že to asi není dobrý nápad… Tak jsme jim aspoň dovolili se dole na tyč pověsit a udělali jsme jim fotku. Mělo to ohromný úspěch.

SP: Někdy žasnete, co lidi v tomhle věku napadne…

AP: Na jejich popud vznikl i seniorský víceboj v Sítenském údolí. Bylo jim líto, že pro děti máme soutěže a pro ně ne. Takže jsme disciplíny připravené pro děti modifikovali pro ně. Na akci s námi spolupracuje Červený kříž, hasiči i policie. Vyvrcholením je opékání buřtů, kdy se sejde skupina strážníků, policistů, hasičů, lékařů a důchodců, posedá si kolem ohně a všichni si navzájem povídají.

SP: Jde i o to, že starším lidem takto dáváte najevo, že tady nejsou jen proto, aby dožili, ale pořád o ně je zájem. A pro ně to je hodně důležité.

Kde ještě pořádáte besedy?

SP: Zvou si nás na setkání třeba kluby diabetiků, svazy žen a podobně. Hodně se angažujeme u Mety. Díky tomu je tam kamerový systém ve vchodech a rozsvěcení na fotobuňku. Nám se to může zdát banální, protože jsme zdraví, ale vozíčkáři, když jeli tou dlouhou chodbou, si museli ručně rozsvítit. A když za sebou pak nezhasli, byly náklady navíc na elektřinu. Teď jedou, před nimi se rozsvěcí, za nimi zhasíná. Krom kamer jsou ve vstupních halách také tísňová tlačítka, která mohou zmáčknout a spojit se s bezpečnostní agenturou. Ta pak vyhodnotí vážnost situace a v případě potřeby si nás zavolá na pomoc. S handicapovanými se snažím pravidelně scházet, občas se mnou jde i primátor. Komunikujeme s nimi a nese to výsledky.

Jak jste s preventivní a osvětovou činností Městské policie Kladno spokojen?

SP: Na to, kolik lidí se u nás prevencí zabývá, ji děláme ve velkém rozsahu a za směšné peníze, vyloženě za hubičku. Když vám někdo dá dotační titul 250 tisíc na akci na Sletišti, tak je to sice hezké, ale zorganizovat něco za takovou sumu dokáže každý. My to ale zvládneme udělat za pár stovek a funguje to. Zeptejte se na školách. Myslím, že naše akce mají ohlas a tradici. Zákon nám ukládá se prevencí zabývat a myslím, že jej plníme měrou vrchovatou.

Autor: (red) 1. krimi

  Na Slánsku došlo k pokusu o znásilnění patnáctileté dívky, policie hledá svědky

 2. zprávy

  Buštěhradští vědci budou na poušti testovat zařízení na výrobu vody ze vzduchu

 3. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Fidu, chcete ji?

 4. foto

  FOTO: Ve Středočeské knihovně byla zahájena výstava Ota Pavel – známý i neznámý

 5. pozvánka

  V zahradě Kladenského zámku na vás čeká další Piknik

 6. zprávy

  Kladenské Lego zaznamenalo významný nárůst zisku

 7. foto

  Kladenští kriminalisté zadrželi další distributory drog

 8. zprávy

  Na Kladensku začala sklizeň česneku, mohla by být nadprůměrná

 9. krimi

  V úterý havarovala u Kladna opilá řidička, nadýchala ke dvěma promile

 10. sport

  Kladeňáci na Olympiádě dětí a mládeže

 11. zprávy

  Dobrý anděl na Kladensku podpořil již 212 dětí a 210 rodičů ze 121 rodin

 12. pozvánka

  Přijďte oslavit vysvědčení do kladenského Centralu se zpěvákem Sebastianem

 13. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Elli, chcete ji?

 14. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 15. pozvánka

  Letní koupaliště Bažantnice je od pondělí již otevřeno

 16. foto

  Johana Jelínková s Markem Součkem skončili těsně pod pódiem

 17. foto

  FOTO: Sto let fotbalového klubu oslavili ve Velké Dobré s kladenskými Rytíři

 18. zprávy

  Kladenští strážníci se zaměří na zvýšené kontroly konzumace alkoholu nezletilými

 19. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Ďábla, chcete ho?

 20. foto

  VIDEO: Žáci z kladenské školy E. Beneše si závěrem roku užili projektový den