Výstava fotografií Blíž k přírodě SMP Divadlo Lampion Lucie Bílá v Kladně Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Labyrint

Senioři mají nejraději kurzy sebeobrany, děti ztrácejí ostych před strážníky

Čtvrtek, 28. Březen 2019 07:10

Městská policie se ze zákona musí podílet na prevenci kriminality. V případě Kladna ale nejde jen o plnění povinnosti, akce zdejších strážníků si zakládají na přidané hodnotě. Co se pod pojmem prevence schová a jakým způsobem Městská policie Kladno chystá nejrůznější programy, popisují ředitel Stanislav Procházka a Alena Purkytová z oddělení prevence kriminality a styku s veřejností.

Ředitel Městské policie Kladno Stanislav Procházka a Alena Purkytová z oddělení prevence kriminality a styku s veřejností (Foto: KL)

Jaké preventivní programy pořádá Městská policie Kladno pro děti?

AP: Zaměřujeme se na děti, ale i na seniory. Krom návštěv škol a podobných běžných záležitostí reagujeme také na výjimečné situace. Takže když byla na náměstí ledová plocha, udělali jsme pro veřejnost soutěž Ledového strážníka, kde děti plnily pět úkolů a dostávaly za ně malé dárky. Našim cílem je totiž nejen děti seznámit s prací strážníků, ale také je zapojit do pohybu. Často se hovoří o problému s fyzickou zdatností dospělých, ale začíná to u dětí. Snažíme se je na školách zapojit formou různých soutěží. Příkladem je Desetiboj mladého strážníka. Ve školních kolech soutěží dvoučlenná družstva a vítězné ze školního kola postoupí do velkého finále, které se koná na Sletišti. Samozřejmě chceme, aby se účastnily i děti, které ve sportovních disciplínách nesoutěží, takže jsme vymysleli cenu pro nejlepší fanklub.

SP: Víme, že základ je rodina a škola, ale snažíme se dětem dát něco navíc. Dlouholeté soutěže, které pořádáme − Pohár ředitele, Malování s Empíkem a podobně − nám také pomáhají se s dětmi sblížit. Chceme, aby ztratily ostych před strážníky.

Máte pocit, že se děti strážníků nebo policistů bojí?

SP: Samozřejmě. Jsou to pro ně cizí lidé, navíc v uniformě. Malé dítě se bude strážníka spíš bát, než aby za ním přišlo a řeklo: „Strejdo, tamten pán mě bouchnul!“ Když bude mít strach, nesvěří se vám. Proto se snažíme už děti ve školkách s naší prací seznámit.

AP: Když jsem byla ve výkonu pořádkové služby, dost často jsem na ulici slyšela věty typu: „Neřvi, nebo tě dám tady policajtum a oni si tě odvedou.“ To je to nejhorší, co může matka nebo babička udělat, protože v dítěti ještě posílí ten strach. Potom přijdou Dny města, velká skrumáž lidí, mamka si odskočí koupit limonádu, capart pobíhá, dvakrát se otočí dokola a mámu nevidí. Tak začne brečet, strážník k němu přijde a nemůže z něj vymáčknout ani slovo. I proto chodíme na besedy do škol i mateřských školek. Snažíme se dětem představit naši práci a formou hry jim vysvětlujeme, jak se chovat v určitých situacích.

Na jaké situace děti připravujete?

SP: Všechny možné. Ať je to přecházení na ulici nebo nějaká krizová situace. Dítě může zůstat doma samo s mamkou, té se udělá špatně. Dítě si vzpomene, že paní ve školce říkala, že má jít k sousedce, zabouchat na dveře a říct, že je mamce zle a ne okolo ní skákat a polévat ji vodou.

AP: Prevence je samozřejmě velmi obsáhlá. Hodně se nám osvědčily besedy na základních školách, kde se řeší témata jako drogy nebo šikana. Školáci jsou pak schopni zavolat, že cestou do školy našli v parku injekční stříkačku. To je pro nás jednak důležitá zpráva a jednak zpětná vazba. Týden předtím jim vysvětlujete, jak se zachovat a oni to pak skutečně udělají.

SP: Přidám ještě příklad ze včerejška. Trošku úsměvný. Na Sítné přejeli zajíce. Přišel jsem ke kamerám a tam byly desítky dětí nakloněných do silnice. Říkal jsem si, co se děje. Jestli nesrazili chodce. „Ne, zajeli zajíce, děti už nám volají a prosí o pomoc,“ povídají kolegové… Já vím, že se to může někomu zdát směšné, ale ukazuje se tím, že k nám mají důvěru a volají nám. Zrovna tak se zachovají, když pod koly auta, nedej bože, skončí jejich kamarád.

Co dalšího šíření osvěty mezi školáky přináší?

SP: Když pracujete třeba s osmáky, děláte s nimi různé soutěže a oni vidí kluky v uniformách, někteří si je třeba berou i za vzory. Potom je tady možnost, že je to bude motivovat, aby studovali školu zaměřenou na bezpečnostní problematiku a v budoucnosti vstoupili do našich řad. Teď navazujeme spolupráci s učilištěm v Dubí a stejně jako policie jim nabízíme pomoc se zřízením oboru zaměřeného na bezpečnost. Společně se strážníky mohou využívat třeba lekce sebeobrany s naším lektorem. Je důležité kluky začít v šestnácti, sedmnácti letech formovat. Když je to chytne, v osmnácti mohou nastoupit, zákon to umožňuje. Samozřejmě nedostanou zbraň, průkaz mohou mít až od jednadvaceti. A také nesmí řídit majákové auto. Ale vezměte si, že v devatenácti odmaturují, rovnou nastoupí, mají dva roky na zacvičení a pak mohou být plnohodnotnými strážníky. Lidí je tu nedostatek a my se preventivní činností snažíme děti a mládež i tímto způsobem zaujmout.

Preventivní akce ale nepořádáte jen pro děti.

AP: Soustředíme se samozřejmě také na seniory, kteří jsou velmi zranitelní. Každý poslední čtvrtek v měsíci od deseti hodin u nás pořádáme besedy pro důchodce. Témata jednotlivých setkání si volí sami. Řeknou si, co je zajímá, co by chtěli vědět a podle toho připravujeme besedu na další měsíc. Když si neřeknou, něco připravíme my.

SP: Jednou z nejatraktivnějších besed pro seniory je nepochybně sebeobrana. Máme vždycky narvanou tělocvičnu. Babičky a dědečkové mlátí našeho lektora holí a mají nelíčenou radost, když křičí bolestí. Pak mu další den přinesou bonboniéru. Neučíme je, aby se útočníkovi postavili a zmlátili ho, ale uvědomujeme si, že mu pravděpodobně neutečou. Proto mají možnost si vyzkoušet, co udělat, když bude nejhůř.

AP: Babičky jsou vůbec vynikající. Domluvili jsme jim exkurzi u hasičů a první, co chtěly, bylo sklouznout se na tyči. A vysvětlete paní s francouzskými holemi, že to asi není dobrý nápad… Tak jsme jim aspoň dovolili se dole na tyč pověsit a udělali jsme jim fotku. Mělo to ohromný úspěch.

SP: Někdy žasnete, co lidi v tomhle věku napadne…

AP: Na jejich popud vznikl i seniorský víceboj v Sítenském údolí. Bylo jim líto, že pro děti máme soutěže a pro ně ne. Takže jsme disciplíny připravené pro děti modifikovali pro ně. Na akci s námi spolupracuje Červený kříž, hasiči i policie. Vyvrcholením je opékání buřtů, kdy se sejde skupina strážníků, policistů, hasičů, lékařů a důchodců, posedá si kolem ohně a všichni si navzájem povídají.

SP: Jde i o to, že starším lidem takto dáváte najevo, že tady nejsou jen proto, aby dožili, ale pořád o ně je zájem. A pro ně to je hodně důležité.

Kde ještě pořádáte besedy?

SP: Zvou si nás na setkání třeba kluby diabetiků, svazy žen a podobně. Hodně se angažujeme u Mety. Díky tomu je tam kamerový systém ve vchodech a rozsvěcení na fotobuňku. Nám se to může zdát banální, protože jsme zdraví, ale vozíčkáři, když jeli tou dlouhou chodbou, si museli ručně rozsvítit. A když za sebou pak nezhasli, byly náklady navíc na elektřinu. Teď jedou, před nimi se rozsvěcí, za nimi zhasíná. Krom kamer jsou ve vstupních halách také tísňová tlačítka, která mohou zmáčknout a spojit se s bezpečnostní agenturou. Ta pak vyhodnotí vážnost situace a v případě potřeby si nás zavolá na pomoc. S handicapovanými se snažím pravidelně scházet, občas se mnou jde i primátor. Komunikujeme s nimi a nese to výsledky.

Jak jste s preventivní a osvětovou činností Městské policie Kladno spokojen?

SP: Na to, kolik lidí se u nás prevencí zabývá, ji děláme ve velkém rozsahu a za směšné peníze, vyloženě za hubičku. Když vám někdo dá dotační titul 250 tisíc na akci na Sletišti, tak je to sice hezké, ale zorganizovat něco za takovou sumu dokáže každý. My to ale zvládneme udělat za pár stovek a funguje to. Zeptejte se na školách. Myslím, že naše akce mají ohlas a tradici. Zákon nám ukládá se prevencí zabývat a myslím, že jej plníme měrou vrchovatou.

Autor: (red) 1. krimi

  U kladenského nádraží se zloděj vloupal do autobusu

 2. pozvánka

  Odveta pohárového finále už v sobotu! Přijďte si vyzkoušet volejbal a fandit orlům

 3. info z radnice

  Služby ověřování a Czech POINT v Kladně využívá stále více obyvatel

 4. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Padíka, chcete ho?

 5. pozvánka

  Strojovnu na Vojtěšské huti rozzáří premiérový ročník multižánrového festivalu

 6. foto

  Kletba prolomena! Rytíři udolali Spartu a po jedenácti porážkách okusili vítězství

 7. foto

  Kladno ocenilo dárce krve Janského plaketou

 8. rozhovor

  Juniorům začíná play off, v předkole narazí na Vary. Jak sérii vidí trenér Buk?

 9. pozvánka

  Trash Hero Kladno pořádá letošní první úklid u rozdělovské Energie

 10. foto

  V Nových Kročehlavech se opětovně diskutovalo o revitalizaci okolí Bajkalu

 11. zprávy

  Modernizace trati může měnit tvář Kladna

 12. pozvánka

  V kladenském Domě kultury vystoupí Lucie Bílá, vstupenky jsou v prodeji

 13. pozvánka

  Divadlo Lampion zve na koncert historických jazzovek

 14. krimi

  V Kladně ukradli dělníci z výkopu padesátimetrový kabel

 15. pozvánka

  Kladenský Labyrint pořádá o víkendu bál pro prince a princezny

 16. krimi

  Kladenští policisté pátrají po zloději, který ze sklepa ukradl tři kotle

 17. zprávy

  V pondělí se na Kladensku zavírají tři mosty, čekají nás dopravní komplikace

 18. krimi

  Trojice zlodějů opakovaně kradla v kladenské drogerii

 19. zprávy

  Kladenská hromadná doprava bude mít o jarních prázdninách omezený provoz

 20. krimi

  Zloději o víkendu vykradli dvě kročehlavské hospody