Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Labyrint hledá pedagoga

Jindřich Lidický: Cílem je skončit do druhého místa a postoupit!

Čtvrtek, 28. Březen 2019 12:37

Je to tady! Co? Přece očekávaná hokejová baráž o postup do Tipsport extraligy, na kterou se vedle hráčů a trenérů těší pochopitelně i kladenští fanoušci. Jestli Rytíři Kladno splní přání všech a postoupí do nejvyšší soutěže, se dozvíme nejpozději 23. dubna. O aktuální poznatky jsme požádali trenéra Jindřicha Lidického.

Jindřich Lidický (Foto: KL)

Uvedete tři faktory, které rozhodly o tom, že jste v semifinále play-off přešli přes favorizovanou Duklu Jihlava?

Za prvé jsme chtěli asi více než Jihlava. Za druhé  jsme se soustředili jen na naše možnosti a nerozplýtvávali se jinými věcmi a za třetí jsme podali týmový výkon od brankáře až po hráče čtvrté lajny.

Hlavní cíl, postup do extraligy zůstává. Přesto se trochu ohlédněme zpět. Jste vnitřně spokojený, jak se zatím sezóna odvíjí?

Pochopitelně určitá spokojenost je. Přešli jsme v play-off přes velmi těžký Přerov a zdolali i favorita soutěže Jihlavu, vezmeme-li v úvahu základní část. Do sezóny jsme však všichni šli s tím, abychom Kladno vrátili do nejvyšší ligy. Zatím jsme udělali dva kroky, ten třetí, nejtěžší nás teprve čeká. Jestli ho zdoláme, to ukáže až následujících dvanáct kol.

Co čekáte od baráže?

Bude to boj čtyř vyrovnaných soupeřů, vedle nás ještě Pirátů Chomutov, Dynama Pardubice a Motoru České Budějovice. Více nemám k tomu co dodat.

Podívejme se na oba extraligové soupeře. Je všeobecně známo, že Chomutov i Pardubice mají ekonomické potíže. Je to výhoda pro Kladno nebo České Budějovice, že hráči zmíněných celků budou mít i jiné myšlenky než jen na samotnou baráž?

Tím se vůbec nezabýváme. Rozhodovat se bude na ledě. Každý hráč chce vyhrávat, a co je okolo, to se snaží nechat v šatně nebo někde jinde. Nemyslím si, že zmíněné okolnosti budou hrát podstatnou roli.

Zkusme se podívat na jednotlivé celky…

Nemá cenu „pitvat“ sílu trojice týmů, která nás čeká. Znovu opakuji: musíme se soustředit jenom na naše výkony a snažit se předvést v každém utkání maximum.  Potom uvidíme, jestli to bude na postup stačit.

Přesto se zastavme u Českých Budějovic. V semifinále proti Vsetínu dokázal Motor čtyřikrát vyhrát, aniž by inkasoval branku, o což se postarali hned dva pravidelně se střídající gólmani, Strmeň a Kváča. Překvapilo vás, že trenér Jihočechů Prospal zatím nemá jasnou brankářskou jedničku?

Rozhodnutí kouče Prospala nechci komentovat. Pro nás je důležité, že ve složení mužstva máme jasno. Nezajímá nás, co se děje u ostatních týmů.

Mají podle vás všechny čtyři celky stejnou postupovou šanci, nebo je pro vás někdo vyslovený favorit?

Celé kvarteto má stejnou postupovou příležitost. Rozhodovat bude to, kdo bude chtít nejvíce a dostane se mezi dvojici šťastných, která bude hrát v příští sezóně v extralize.

Podíváme-li se zpětně na předchozí baráže, tak k postupu bylo potřeba minimálně osmnácti, ale spíše devatenácti bodů. Na druhé straně se v posledních kolech většinou „prala“ jen trojice, zbylý tým byl s odstupem zpět. Myslíte si, že pokud bude stále ve hře celá čtveřice, tak bude stačit méně bodů?

To je těžké říci. Po třech, čtyřech kolech se uvidí. Ale vše může být jinak. Třeba někdo hned na začátku „odskočí“ od ostatních. Hlavně abychom skončili první, maximálně druzí!

Baráž se většinou rozhodovala až v poslední třetině, případně dokonce čtvrtině. Čekáte podobný průběh i letos?

Podle mého názoru s největší pravděpodobností.

Baráž se odehraje během dvaceti šesti dnů, kdy se musí odehrát všech dvanáct kol. Bude mezi nejdůležitější faktory jistě patřit i fyzická připravenost, o které jsme zatím nemluvili?

Kondice bude hrát určitě podstatnou roli. Ale záleží na tom, jak se týmu daří. Pokud se vyhrává, kondice je, v opačném případě není. Hraje se většinou obden.  Vše se ukáže až v závěru baráže.

V posledních třech kolech jedete nejdříve do Českých Budějovic, potom hostíte doma Chomutov a končíte v Pardubicích. Teoreticky je to nejtěžší možné rozlosování. Asi byste si představoval příznivější los?

Uvidíme, jak v té době budeme na tom bodově. Nebude to jistě jednoduché, ale i venku v Jihlavě jsme dokázali dvakrát zvítězit. Rozlosování jsme nemohli ovlivnit, šli jsme do baráže z druhého místa Chance ligy a věděli, co nás čeká. Jestli to bude nakonec výhoda, či nevýhoda, to se teprve ukáže.


Podívejme se, co říkají statistiky. V play-off Chance ligy byl nejlepším střelcem Zdeněk Doležal (České Budějovice) se 6 góly, na druhém místě s 5 brankami skončili Rytíři Jiří Říha a Antonín Melka. Kanadské bodování vyhrál Tomáš Plekanec  s 15 body (4 + 11) před Václavem Karabářkem (Č. Budějovice) se 14 body (5 + 9). Brankářské statistiky ovládl Petr Kváča (Č. Budějovice) s úspěšností 96,00 %, Lukáš Cikánek má 94, 57 % a Jan Strmeň (Budějovice) 91,60 %. V play-out Tipsport extraligy byl nejlepším střelcem Adam Raška (Chomutov) se 6 góly, v dresu Pardubic potom exkladenský Jan Kloz se 3 góly. V kanadském bodování byl nejlepší Kloz s 8 body (3 + 5), z týmu Severočechů Raška 6 (6 + 0). Chomutovský gólman Dominik Pavlát měl úspěšnost  95,12 % a pardubický Ondřej Kacetl pouze 86,49 %.

Baráž o postup do Tipsport extraligy začnou Rytíři Kladno v pátek 29. března v 17:10 v Chomutově. Tento zápas bude živě přenášet ČT. Pokračuje se v neděli 31. března v 17:10 doma na ČEZ stadionu. Zde se bude hrát i v úterý 2. dubna od 18:00 s Českými Budějovicemi. V pátek 5. dubna se koná zápas pro změnu na ledě Českých Budějovic od 17:30, následně v neděli 7. dubna od 16:00 v Kladně. V úterý 9. dubna se bude hrát od 18:00 v Pardubicích, potom v pátek 12. dubna v Chomutově od 17:30. Diváci uvidí Kladno doma v neděli 14. dubna, kdy od 16 hodin nastoupí proti Pardubicím a hned v úterý 16. dubna od 18 hodin proti Českým Budějovicím. V pátek 19. dubna hrají Rytíři od 17:30 na ledě Českých Budějovic, v neděli 21. dubna se střetnou v domácím prostředí od 16 hodin a baráž zakončí v úterý 23. dubna od 18:00 v Pardubicích.

Autor: (rc)