Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Labyrint hledá pedagoga

Přivítejte jaro ve Středočeském kraji

Sobota, 23. Březen 2019 09:00

Příroda se už probouzí po vydatné zimě. K jarním měsícům neodmyslitelně patří svátky, zvyky a veselice, které lze prožít ve Středočeském kraji. Vítání jara, vynášení Morany a atmosféru pravých staročeských Velikonoc nabízí návštěvníkům středočeské skanzeny, hrady a zámky. Toto roční období lze přivítat také vycházkou do přírody nebo se pokochat kobercem z bledulí.

Foto: KL

Zvyky našich předků tradičně připomene od 23. března výstava Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem. Uvidíte veškeré obyčeje od velikonočních zvyků přes připomínku svatovojtěšské poutě až po máje a květnové mariánské svátky. Chybět nebudou ukázky pletení pomlázek, barvení kraslic a příprava typických pokrmů. Už při jarní výstavě jsou ve skanzenu zpřístupněny všechny stálé expozice v komorách, špýcharech, ve velké stodole i ve staré škole.

Na začátku dubna se k vítání jara přidají v Mělníku a v Muzeu lidových staveb v Kouřimi, kde se koná tradiční vynášení symbolu zimy, Morany.

Ve skryté lokalitě s názvem Čtvrtě na Loučeňsku právě rozkvetly bledule. Čtvrtě se rozkládají na úbočí terénního zlomu, ze kterého v rozeklané rokli vytéká řada pramenů. Ty potom napájejí Bahna, což je řada mokřadů s výskytem vzácných rostlin. Kromě bledulí tady na jaře objevíte stráně rozkvetlé tisíci květů podléštěk, sasanek, dymnivek, orsejů, fialek a petrklíčů. Jarní rostliny zkrášlí také přírodní rezervaci Mýto. Při procházce rozkvetlým lužním lesem podél Rokytky můžete rovněž obdivovat koberce rozkvetlých sasanek a dymnivek. Bledulkovými koberci se lze kochat i na pomezí Středočeského kraje a Vysočiny nedaleko Zbýšova v přírodní rezervaci Velká a Malá Olšina.

Oslava prvních jarních dnů proběhne od 20. do 24. března také na výstavišti v Lysé nad Labem. Koná se tam již padesáté pokračování největší zahrádkářské, zahradnické a zemědělské události – veletrhu Zemědělec. Jako každoročně představí vystavovatelé široký sortiment květin, osiv, stromků, keřů, postřiků a zahradnických pomůcek doplněných o zemědělskou a zahradní techniku. Vystavené rostlinky si lze i zakoupit a zvelebit si s nimi svou zahradu.

„Jaro je roční období, které symbolizuje nový začátek. Tak proč nezačít to letošní objevovat krásu středních Čech? Program je opět nabitý a nabízí vyžití opravdu pro každého. Po návštěvě oslav jara je možné vyrazit na procházku, koncert, výstavu, zasportovat si nebo poznávat historické památky, kterých je ve středních Čechách nespočet. Jarní atmosféra, dále umocněná rozkvétajícími květinami a zvuky přírody dodává všem místům to pravé kouzlo, jež uchvátí nejen zamilované páry, ale i děti, které si běhání v přírodě na jarním vzduchu užívají,“ říká Marek Černoch pověřený řízením Středočeské centrály cestovního ruchu.

Středočeský kraj nabízí možnost spojit oslavy jara i s relaxačními pobyty či aktivní dovolenou. Pro nadšené cyklisty nabízejí střední Čechy stovky kilometrů cyklostezek. Mezi nejoblíbenější patří ty v bývalém vojenském prostoru Brdy, kde je nedotčená příroda.

Autor: Lucie Vurbsová