Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Labyrint hledá pedagoga

Památník Lidice zahajuje novou sezónu již příští týden

Pátek, 22. Březen 2019 07:10

Zahájení návštěvnické sezony Památníku Lidice se uskuteční 28. března od 16:15 hodin. Toto tradiční vítání jara a vynášení Morany nabídne i letos zajímavý program. Karel Voříšek a Jana Koubová představí novou spolupráci mezi Památníkem Lidice a Federací dětských domovů.

Památník Lidice zahajuje novou sezónu již příští týden (Foto: KL)

Jako tradičně se zahájení návštěvnické sezony a vítání jara odehraje ve znamení dětí. Program začne v 16:15 na pietním území u Lidického potoka. Děti z Mateřské školy Lidice zde mají pěvecké vystoupení a po vodě pryč vynesou Moranu, tento starý symbol zimy a smrti.

Následně budou položeny květiny u sousoší lidických dětí na pietním území. Odsud se návštěvníci přesunou do Lidické galerie, kde bude následovat hlavní program. Od 17:15 si společně s kurátorkou lidické sbírky Lubou Hédlovou projdou aktuální výstavu výtvarníka Martina Zeta s názvem S Čechy jsem skončil.

Od 18:00 proběhne zcela netradiční Křeslo pro hosta, do kterého usedne hned několik osobností a které bude také věnováno především dětem. Prvním hostem bude Karel Voříšek, televizní moderátor, pedagog a patron Dětského domova ve Staňkově. Druhým pak ředitelka staňkovského dětského domova Jana Koubová, se kterou vystoupí i některé z „jejích“ dětí. Jana Koubová není jen ředitelkou Dětského domova Staňkov, ale také předsedkyní Federace dětských domovů v České republice. V rámci večera bude představena nová vize spolupráce mezi Památníkem Lidice a právě touto federací. Moderování se ujme Jiří Vaníček.

„Jedním z hlavních úkolů Památníku Lidice je vzdělávat a stále připomínat nevinné, nejen dětské oběti lidické tragédie. Pro letošní rok chystáme s Federací dětských domovů spolupráci, kterou chceme docílit toho, aby děti z dětských domovů mohly navštěvovat Památník Lidice, účastnit se vzdělávacích programů a soutěží a aby například mohly vystupovat v rámci řady akcí pořádaných právě Památníkem Lidice. Dětské domovy jsou plné skvělých, chytrých a nadaných dětí,“ řekl manažer Památníku Lidice Filip Petlička.

Jarní a letní otevírací doba Památníku Lidice:

Muzeum

Duben – říjen: denně 9:00–18:00

Galerie, Rodinný domek č. p. 116

Duben – říjen: denně 9:00–17:00

Přehled akcí v Památníku Lidice v roce 2019

25. 3. Otevření výstavy Vzpomínky, In memoriam

28. 3. Zahájení hlavní návštěvnické sezony v Památníku Lidice

27. 5. Otevření výstavy Českoslovenští letci v RAF, In memoriam

28. 5. Zahájení 47. ročníku Mezinárodní výtvarné výstavy Lidice s předáním cen vítězům soutěže, Lidická galerie a Národní technické muzeum

5. 6. Slavnostní vyhlášení výsledků 14. ročníku mezinárodní vědomostní soutěže Lidice pro 21. století, Památník druhé světové války v Hrabyni, Opava

8. 6. Doběh Běhu míru Kladno – Lidice

10. 6. Vzpomínka na pobyt lidických žen a jejich dětí v Reálném gymnáziu Kladno

14. 6. Děkovný koncert od 20:00

15. 6. Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice

15. 6. Světlo za Lidice – celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů

19. 9. Otevření výstavy Lidice a rok 1989, In memoriam

14. 9. Lidický okruh – spanilá jízda veteránů, Lidice

Autor: (red)