Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Labyrint hledá pedagoga

Městské divadlo Kladno uvádí 6. premiéru své 104. sezony

Čtvrtek, 21. Březen 2019 07:20

Kladenské divadlo s kulturními zážitky nešetří. I proto si připravilo premiéru hry s názvem Modrý pavilón. Ta se uskuteční 6. dubna od 19 hodin.

Městské divadlo Kladno (Foto: KL)

Děj hry Jiřího Hubače se odehrává v poválečném Československu v prostředí plicního sanatoria. Schází se zde různorodá společnost, kterou spojuje stejná diagnóza a touha po uzdravení. Je tu také válečný hrdina a taneční mistr Albert a bývalý továrník Mayer, kteří stanou proti sobě ve sporu o morálku a svědomí a také o přízeň krásné Marie. Jejich duel ale není jediným bojem, který se tu vede. Všichni pacienti válčí se svou chorobou, každý sám za sebe a po svém. Příběh o lásce, cti a o naději se stal předobrazem scénáře téhož autora k úspěšnému filmu Jaromila Jireše Učitel tance z roku 1994 a vychází z autentických životních zkušeností Jiřího Hubače.

Modrý pavilón Jiřího Hubače doplňuje ústřední dramaturgickou linii sezony 2018/2019. V té se Městské divadlo Kladno v rámci oslav stoletého výročí od založení samostatného Československa věnuje z velké části českým autorům a tématům, která s tímto významným jubileem souvisejí. Hra odehrávající se v roce 1946 v plicním sanatoriu zobrazuje boj jedince s osudem i společností v nelehké poválečné době. Lidský rozměr příběhu obsahuje řadu velkých témat, jako je střet morálky a odvahy postavit se zaběhnutému řádu a pravidlům, pocit zodpovědnosti vůči sobě i okolí. Stojí spravedlnost jedince nad lží celého systému? A lze ji vůbec porazit?

Skvěle napsané charaktery představující velké herecké příležitosti nabízí divácky atraktivní dobovou podívanou. Režisér Jiří Bábek spolupracuje s Městským divadlem Kladno pravidelně. V loňské sezoně zde nazkoušel detektivní komedii Roberta Thomase Past. Autorkou výpravy je Ľubica Bábek Melcerová, která ctí dobové ukotvení hry. Atmosféru doby navíc podporuje také originální hudba Zdeňka Dočekala, inscenaci živě doprovodí na piano herec Michal Maléř. V Modrém pavilónu hraje většina souboru Městského divadla Kladno a hosté Jaroslav Someš, Matouš Zah a Petr Halíček. V hlavních rolích se představí Matěj Vejdělek, Barbora Janatková, Miroslav Večerka, Jaromíra Mílová a Tomáš V. Hron.

Režie: Jiří Bábek

Dramaturgie: Anna Smrčková

Inscenační úprava: Kristýna Čepková a Jiří Bábek

Scéna a kostýmy: Ľubica Bábek Melcerová

Hudba, hudební režie: Zdeněk Dočekal

Choreografie: Barbora Janatková

Veřejná generální zkouška: 5. dubna od 11:00

Slavnostní premiéra: 6. dubna 2019 od 19:00

První reprízy: 8. dubna od 11:00, 12. dubna od 19:00 a 25. dubna od 19:00

Autor: Dagmar Brandlová