Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Labyrint hledá pedagoga

Hornický skanzen Mayrau připravil dvě zajímavé výstavy

Čtvrtek, 21. Březen 2019 08:00

O tom, že bývalé průmyslové areály města Kladna jsou stále inspirací, se můžete přesvědčit v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích. Tentokrát se studenti krajinářské architektury z Fakulty architektury ČVUT nechali inspirovat prázdnými zásobníky na rudu v území Vojtěšské hutě.

Hornický skanzen Mayrau (Foto: KL)

Jakým způsobem objevovali zašlou slávu industriálního území a jakou v něm našli hodnotu? Přijďte se na relikty kladenské průmyslové krajiny podívat očima studentů prvního semestru oboru krajinářská architektura, kteří s fantazií i nadsázkou, inspirování landscape festivaly i trvalými transformacemi brownfieldů ve světě interpretovali krajiny svého srdce právě v prostoru nevyužívaných rudných zásobníků. Výstava Krajina mého srdce bude v Hornickém skanzenu Mayrau zahájena v sobotu 23. března ve 14 hodin.

V rámci vernisáže proběhne upravená prohlídka Hornického skanzenu dolu Mayrau a slavnostní vyhlášení ceny LAURUS 2018. LAURUS 2018 je ocenění pro nejkvalitnější ateliérové projekty studentů oboru Fakulty architektury ČVUT. Odborná porota udělí ocenění v následujících kategoriích: nejkvalitnější projekt Základního ateliéru navrhování a nejkvalitnější projekt bakalářského a magisterského stupně vypracovaný v ateliérech Vladimíra Sitty, Mikoláše Vavřína a Tilla Rewhaldta.

V obchodním domě Central pak můžete zhlédnout výstavu věnovanou jedné z nejvýraznějších osobností kladenského hornictví s názvem Po stopách Jana Karlíka. Ten je autorem zařízení, které se z dolu Mayrau rozšířilo do celého světa a principem předcházelo dnešním tachometrům v automobilech a černým skříňkám v letadlech. Nikdo jiný neovlivnil technický rozvoj dolu Mayrau tolik jako právě Karlík. Tento muž stál u začátku hloubení dolu jako jeho vrchní inženýr. Karlíkovy patenty v uhelném úpravnictví se osvědčily v uhelných a rudných revírech Rakouska-Uherska i Německa. Vynález, který se však uplatnil nejen v Evropě, ale i v Americe, Africe, Číně, Japonsku a v Austrálii, dostal jméno Karlíkův tachograf.

Obě výstavy máte možnost zhlédnout až do 30. dubna letošního roku.

Autor: Lucie Cirkva Chocholová