Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Paní Hana ze Cvrčovic: Náš Kája přepsal lékařské tabulky v České republice

Středa, 20. Březen 2019 07:50

Desetiletý Kája z Kladenska se více než rok léčí s Burkittovým lymfomem. Léčba pro něj není snadná, zvláště proto, že ji absolvuje už podruhé. Velkou oporou je mu celá rodina, tatínek Karel s bratrem Honzou (15) převzali celou domácnost do svých rukou. Maminka Hanka o něj po celou dobu pečuje v nemocnici i doma.

Paní Hana ze Cvrčovic: Náš Kája přepsal lékařské tabulky v České republice

Je to již více než rok, co byl Kájovi ve Fakultní nemocnici v Motole diagnostikován Burkittův lymfom, nádorové onemocnění vycházející z bílých krvinek. Jak o sobě nemoc dala poprvé vědět?

Po návratu z hor si Kája stěžoval na bolest nohou. Hospitalizovali jej na dětském oddělení v Motole, nasadili antibiotika a nechali na pozorování. Po pár dnech se mu ale v puse objevily podivné bulky. Na zubním oddělení, kde udělali biopsii, už kontaktovali rovnou dětskou onkologii. Pro celou rodinu to byl šok.

Oba synové jsou velmi aktivní sportovci. Kája se před onemocněním věnoval fotbalu, basketbalu a hasičskému sportu. Jak snášel, že najednou musí v klidu ležet v nemocnici a podstupovat léčbu?

Kája byl před propuknutím nemoci opravdu velmi aktivní. Pobyt v nemocnici jsme nějak ustáli. Vysvětlila jsem mu, že je to nutné a on se s tím smířil. Po chemoterapiích jsme se potýkali se všemi následky léčby: bolavou a narušenou dutinou ústní a sliznicí trávicího traktu, odmítáním pití a jídla, nechutenstvím a podobně.

Po půlroce chemoterapií vše vypadalo dobře, dokonce ani neměla navazovat udržovací léčba. Co bylo dál?

Nemoc se Kájovi bohužel vrátila. Na noze se mu udělala bulka, vypadala jako běžný otok po nárazu. Krevní testy byly stále dobré a nic nenaznačovaly. Na ortopedii řešili bouli sádrou, ale stav se bohužel nezlepšil, spíše naopak. Jeli jsme na pohotovost do Kladna a do týdne se ocitli v nemocnici Na Bulovce, kde provedli biopsii. Výsledek byl jednoznačný – opět nás odeslali na onkologii do Motola. Syn znovu začal podstupovat chemoterapie a k nim i přípravu na transplantaci kmenových buněk. Měli jsme štěstí, že nemocnice našla vhodného dárce. Příprava začala dalším blokem chemoterapie, během kterého třikrát prodělal otravu krve. Poté absolvoval výzkumnou cílenou léčbu a byl umístěn na transplantační jednotku, kde nás čekalo to nejnáročnější – transplantace.

Jak transplantace proběhla? Byla úspěšná?

Ano, náš Kája přepsal lékařské tabulky a je první v České republice, který má úspěšnou transplantaci kmenových buněk u leukemie Burkitt.

Kája je v nemocnici více než doma, vy jste hospitalizována s ním. S čím vším může rodič při hospitalizaci pomoci?

Rodič zajišťuje kompletní hygienu svého dítěte i celého pokoje. Stále je nutné vše dezinfikovat a převlékat se. Dítěti poskytujete veškerý servis – přinášíte mu jídlo a pití, odnášíte moč a stolici, vyměňujete skleničky a tak dále. S odstupem vím, že je to dobře vymyšlené. Máte stále co dělat a nepřemýšlíte o tom, co se při tomto boji o život může stát.

Starší syn Honza je doma s tatínkem sám. Do jaké míry ovlivnila nemoc váš rodinný režim?

Honza musel rychleji dospět. Kromě povinnosti chodit do školy pokračoval se svými kroužky a k tomu si přibral domácí práce. Zvládá vše sám, vypere prádlo, uvaří, vytře, vyluxuje a k tomu ještě pomáhá babičce se sušením sena. Manžel chodí do práce. Aby se mohl Kája z nemocnice vrátit domů, bylo nutné v domě udělat úpravy, a tak opravil chodbu, schodiště a nechal vymalovat celý byt.

Ihned po zjištění Kájova onemocnění jste opustila svou práci a rodina se ocitla závislá na příjmu tatínka, který je živnostník a dělá kominické práce. Jak se to projevilo na domácím hospodaření?

Syn potřebuje řadu věcí. Mnoho léků se doplácí, také je nutné kupovat zdravotnický materiál a dezinfekci. Součástí léčby je i speciální nízkobakteriální jídelníček. Kdybych musela chodit do práce, nedokážu si představit, jak bychom Kájovi zajišťovali plnou péči, kterou potřebuje. V nemocnici nám nabídli pomoc nadace Dobrý anděl. Od té doby nám chodí pravidelný měsíční finanční příspěvek, který nám s těmito náklady pomáhá. Je to jednoduchá a efektivní pomoc. Všem lidem, kteří takto přispívají rodinám, jako jsme my, patří obrovské díky.

Na Kladensku nadace Dobrý anděl pomáhá 72 rodinám, které zasáhla vážná nemoc. Nejčastěji se jedná o onkologické onemocnění rodiče či dítěte. Pravidelné příspěvky pomohou rodině zvládnout těžkou situaci snadněji a více se soustředit na léčbu. Dárcem, tedy Dobrým andělem se můžete stát i vy. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a nastavit platební příkaz. Nadace odevzdá vaše příspěvky do posledního haléře rodinám s dětmi, protože její provoz je financován ze soukromých zdrojů spoluzakladatelů nadace a dalších filantropů. Navíc každý měsíc můžete sledovat příběhy rodin, kterým pomáháte.

Paní Hana ze Cvrčovic: Náš Kája přepsal lékařské tabulky v České republice

Autor: Markéta Křížová


 1. info z radnice

  Od středy zaplavují Kladno růžová kola

 2. krimi

  Krátké ohlédnutí za svátky očima kladenské záchranky

 3. kultura

  Přijďte tuto sobotu do kladenského divadla na Den otevřených dveří

 4. krimi

  Muž z Kladna dluží na výživném 55 tisíc. Co dělat, když rodič neplatí?

 5. povidka

  Povídka Kladenských listů: Prostě náhoda – 2

 6. krimi

  Opilý řidič cestou z Vinařic naboural a odešel od nehody, policisté ho záhy zadrželi

 7. sport

  Kladenský Alpiq nechce na dovolenou, věří si i na Plzeň

 8. krimi

  Z rozestavěné průmyslové haly v Pavlově zmizelo nářadí za více než 30 tisíc

 9. pozvánka

  Tento čtvrtek si můžete užít Kladenský majáles

 10. krimi

  Velikonoční svátky byly pro kladenské strážníky náročné

 11. pozvánka

  SAMK pořádá na Sletišti tradiční pálení čarodějnic

 12. krimi

  Policie pátrá po útočníkovi, který muži ve Slaném přerazil nos, lícní kost a čelist

 13. foto

  FOTO: Silničáři uzavřeli další část ulice Milady Horákové

 14. krimi

  Během několika dní se do domu v Kladně dvakrát vloupal zloděj, odnesl si hudební nástroje

 15. info z radnice

  Vedení Kladna chce častěji kontrolovat ubytovny, nyní řeší situaci lidí z vyhořelého zařízení v Rozdělově

 16. sport

  Barážová rozlučka bez Jágra skončila pro Rytíře porážkou

 17. rozhovor

  Jiří Chvojka o sportovních areálech: Děláme to pro lidi, je příjemné vidět pozitivní odezvu

 18. pozvánka

  Mayrau zve na luxusní čarodějnice v hornickém skanzenu

 19. foto

  FOTO: Na Okoři se odehrála velikonoční rytířská slavnost

 20. rozhovor

  Rakovině děložního čípku se dá předejít, zní z kladenské nemocnice