Central Kladno Okoř se šťávou 2019 Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Království hraček Bambule

FOTO: V Lidické galerii se křtil katalog výstavy S Čechy jsem skončil

Neděle, 17. Březen 2019 09:00

Ve čtvrtek 14. března pokřtili v Lidické galerii katalog výstavy S Čechy jsem skončil. Kmotry katalogu se stali Jan Sokol a Václav Bělohradský, kteří současně zahájili nový lidický cyklus „Hovory o svobodě“.

V Lidické galerii se křtil katalog výstavy S Čechy jsem skončil (Foto: Jitka Krňanská – KL)

V Lidicích si připomněli dvě významná a důležitá jubilea. Okupaci Československa z roku 1939 a smrt filozofa Jana Patočky z roku 1977. První je výročím začátku hrůzné nacistické totality, která stála životy desítky tisíc lidí včetně obyvatel Lidic a Ležáků. Druhé je výročím smrti československé morální veličiny, která zemřela po dlouhých výsleších StB po podpisu Charty 77 a symbolizuje tak vrchol totality komunistické.

K letošním 30 letům svobody od roku 1989 se Památník Lidice rozhodl uspořádat cyklus debat, přednášek, workshopů, seminářů, ale i divadelních představení „Hovory o svobodě“. Jeho cílem je zamyslet se nad tím, co je to vlastně svoboda, totalita a jaké je naše místo v nich.

Tento cyklus se zahajuje příznačně právě křtem katalogu „S Čechy jsem skončil“. Katalog přináší tvorbu Martina Zeta, který svým dílem ponouká a provokuje k zamyšlení nad stavem současnosti, zostřuje tak citlivost vůči dění kolem nás. Zároveň nás i sebe neustále nutí nezapomenout. V Památníku Lidice prezentuje své vidění českého státu a Lidic v něm, jejich místa v dějinách i ve svém osobním životě. Subjektivně tematizuje formativní děje, texty, dokumenty a okamžiky historie posledního století.

Po křtu proběhla debata kmotrů katalogu, dvou významných osobností, morálních a intelektuálních autorit posledních desetiletí. Mužů, kteří mají vlastní hluboké zkušenosti s hledáním svobody a s totalitou. Profesor Jan Sokol, zeť Jana Patočky a jeden z prvních signatářů Charty 77, který se postavil proti komunistickému režimu, aby po roce 1990 stál v popředí českého intelektuálního světa. Profesor Václav Bělohradský, filozof, sociolog a provokativní intelektuál, který v roce 1970 emigroval po sovětské okupaci. Odešel do Itálie a stal se uznávanou autoritou Janovské univerzity a evropského myšlenkového světa.

Hovory o svobodě budou během roku pokračovat i dalšími programy. V jeho první polovině je připraveno:

– 18. března 2019 – Seminář pro žáky II. stupně a středních škol k výstavě S Čechy jsem skončil

– 11. dubna 2019 – Přednáška a debata s Jiřím Padevětem

– 16. května 2019 – Přednáška a debata s Jiřím Žalmanem

– 19. září 2019 – Inscenace hry Václava Havla „Audience“ v podání Městského divadla Kladno


Autor: Filip Petlička