Central Kladno Okoř se šťávou 2019 Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Království hraček Bambule

Studenti z Kladna staví přehradu z vlnité lepenky

Neděle, 17. Březen 2019 11:00

Ve čtvrtek 14. března odstartoval 13. ročník soutěže Stavby z vlnité lepenky 2019. Letošním tématem je „Vodní nádrž NADĚJE“. Mladí stavitelé budou z ekologického obalového materiálu vlnité lepenky stavět přehrady. O titul letos bojuje 28 středních stavebních škol. Na nejlepší studenty čekají ceny v hodnotě 42 000 korun.

Studenti z Kladna staví přehradu z vlnité lepenky (Ilustrační foto: Andrea Čeřovská)

Úkolem studentů je navrhnout a vytvořit originální projekt stavby umělé vodní nádrže s přehradní hrází pouze z vlnité lepenky. Dominantou modelu musí být přehradní hráz včetně jejího okolí podle zvolené funkce přehrady a zároveň studenti musí v modelu ukázat vnitřní uspořádání stavby.

Letošní náročnou výzvu přijalo 28 středních odborných škol z celé republiky. Mladí stavitelé dostanou vlnitou lepenku zdarma od pořadatelů, ale pro svůj model musí upotřebit rovněž lepenku již použitou. Na vytvoření originální přehradní nádrže mají čas do 17. května. Finálové kolo se uskuteční v průběhu června.

Celostátní soutěž Stavby z vlnité lepenky dlouhodobě poukazuje na všestranné použití vlnité lepenky jako obalového materiálu a zároveň připomíná její velký ekologický přínos. „Vlnitá lepenka se vyrábí z obnovitelných zdrojů a je stoprocentně recyklovatelná. Oproti ostatním obalovým materiálům je ekologičtější a více tak odpovídá cílům, jako je trvalá udržitelnost a snižování CO2. Navíc další výhodou vlnité lepenky je samotná práce s ní. Snadno se ohýbá, řeže a modeluje,“ říká Adam Wisinger, předseda Svazu výrobců vlnitých lepenek.

Budoucí stavařky a stavaři soutěží v několika kategoriích. Pro soutěžící jsou připraveny ceny v hodnotě 42 000 korun. Autoři nejlepší stavby získají cenu v hodnotě 20 000 korun. Studenti na druhém a třetím místě obdrží ceny v hodnotě 10 000 a 5 000. Autoři nejlepšího přepravního obalu na soutěžní model vyhrají cenu v hodnotě 5 000 a tvůrci nejlepší prezentace dostanou 2 000 korun.

Autor: Andrea Čeřovská