Central Kladno Okoř se šťávou 2019 Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Království hraček Bambule

Otec ze Slaného zapomněl, že má dceru. Na výživném dluží čtvrt milionu

Sobota, 16. Březen 2019 09:00

Slánští policisté přijali oznámení od třicetileté ženy, že její bývalý druh neplní od srpna 2011 do současné doby svou vyživovací povinnost na nezletilou dceru, přestože mu byla stanovena rozsudkem Okresního osudu v Kladně. Celkem na výživném dluží částku 250.000 korun.

Otec ze Slaného zapomněl, že má dceru. Na výživném dluží čtvrt milionu (Ilustrační foto: KL)

„Ve čtvrtek předali policisté dvaatřicetiletému cizinci usnesení o zahájení trestního stíhání pro přečin zanedbání povinné výživy, za což muži hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok,“ řekla kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková.

Co dělat, když povinný rodič neplatí.

Každý otec nebo matka, kteří z nějakých příčin opustí rodinu s nezaopatřenými dětmi, musí mít na paměti, že jejich zákonnou povinností je na své ratolesti platit výživné. Naprostá většina rodičů tuto svou povinnost řádně plní. Najdou se však i jedinci, kteří se domnívají, že po rozvodu nebo odchodu od partnera tuto povinnost nemají, vzhledem ke skutečnosti, že s nezletilými dětmi již nežijí ve společné domácnosti.  

Člověk se může dostat do svízelné životní situace, finance se mu nedostávají, založil si novou rodinu, ale ani v této chvíli nesmí zapomínat na předešlé závazky ke svým dětem. Tím, že na děti výživné neplatí, snad ani nedomýšlí, jak velké problémy druhému rodiči s řádnou výchovou společných dětí způsobuje. Jsou otcové a někdy i matky, které na výživném dluží desetitisíce, v nemálo případech dokonce statisíce.

Pokud jeden z rodičů výživné soustavně neplatí a ani jiným způsobem o děti neprojevuje zájem, má druhý oprávněný rodič možnost navštívit Polici ČR a podat trestní oznámení. Mnoho z nich si neví rady, jak postupovat a jaké kroky učinit, aby výživné pro své děti od neplatícího získali. Zde je několik rad, jak v takovémto případě postupovat a které doklady předložit při podání trestního oznámení:

  • neplacení výživného oznámit na Oddělení sociálně právní ochrany dětí a Úřad práce dle místa bydliště
  • snažit se kontaktovat a upomínat otce/matku o zaplacení dlužné částky
  • pokud víte, kde pracuje, podat na příslušný soud návrh na výkon rozhodnutí (exekuce na plat) 
  • chronologicky si vést přehled o úhradách výživného
  • pokud stanovené měsíční výživné neposkytuje po dobu více jak čtyř měsíců a ani jiným způsobem o nezletilé děti neprojevuje zájem, učinit trestní oznámení na PČR
  • k oznámení doložit všechny rozsudky soudu týkající se určení nebo úpravy výše výživného s vyznačenou právní mocí rozsudku
  • chronologický přehled o  platbách výživného a rodný list dítěte

Oznámením však starosti nekončí, protože mnohý povinný rodič se odstěhuje, nemá stálé zaměstnání, s rodinou žádný kontakt neudržuje, není znám jeho pobyt. Někdy trvá měsíce, než je vypátrán a může být k věci vyslechnut, aby bylo možno případ předat státnímu zástupci k dalšímu opatření.

Poměrně častou chybou matek nebo otců, kterým není výživné placeno, je dlouhodobé čekání a důvěra ve sliby, že bude uhrazeno. Oprávněnému rodiči proto Policie ČR doporučuje zbytečně neotálet a věc oznámit. Včasným podáním trestního oznámení se zkracuje čas pro vyřízení a snižuje se dlužná částka. Svým způsobem to je i ochrana dlužníka, protože nemusí být tak vysoká a snadněji ji splatí.

Autor: (red)