Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Vodárny Herní čas
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Kroužky Labyrintu

Lepší než represe. S prací asistentů prevence kriminality jsou v Kladně spokojeni

Středa, 13. Březen 2019 07:20

Potkáte je v okolí ubytoven, na nádraží nebo v blízkosti škol. Někdy mlčky pozorují dění kolem sebe, jindy je vidíte v rozhovoru se záškolákem nebo s alkoholem opojeným bezdomovcem. Kdo jsou asistenti prevence kriminality? A čím se liší od strážníků?

S prací asistentů prevence kriminality jsou v Kladně spokojeni (Foto: MP Kladno)

Hlavním posláním asistenta prevence kriminality je aktivně komunikovat především s lidmi na okraji společnosti a předcházet negativním jevům spojeným zejména s ubytovnami, kde se tyto komunity koncentrují. Městská policie Kladno v současnosti zaměstnává osm vyškolených asistentů, kteří v pracovním oblečení ne nepodobném úboru strážníka procházejí ulicemi města a navazují kontakty s občany.

„Ač to tak možná nevypadá, práce asistentů je velmi důležitá a my si jich moc vážíme,“ zdůrazňuje ředitel Městské policie Kladno Stanislav Procházka. „V současnosti máme k dispozici pět mužů a tři ženy. Čtyři z pěti chlapů jsou Romové a s jejich prací jsme navýsost spokojeni. Nemají pravomoci strážníka, mají stejná práva jako každý jiný občan, ale jsou velmi snaživí – a to je důležité. Umějí se pohybovat v prostředí ubytoven a komunikovat s tamními lidmi. Potom nám předávají informace, na jejichž základě můžeme pracovat.“

Komunikace s minoritními komunitami je obzvláště důležitá. Asistenti si navíc pravděpodobně získají větší důvěru místních než běžný strážník, ve kterém mnozí automaticky spatřují represivní složku.

„Lidé z těchto komunit mají různé problémy, se kterými se strážníkovi nesvěří. Asistentům často ano, protože se jich nebojí. My na to pak můžeme reagovat. Spolupracujeme například s Červeným křížem a v lecčem dokážeme těmto lidem pomoci, ať už jde o doprovod k lékaři nebo vyřízení dokladů, které často nemají,“ popisuje Procházka.

V souvislosti s ubytovnami spatřuje ředitel kladenské městské policie také jedno znatelné pozitivum na mnohými kritizovaném opatření obecné povahy. Na jeho základě není nově příchozím žadatelům či lidem stěhujícím se v rámci města umožněno získat doplatek na bydlení, což kritici označují za protiústavní. Omezila se tak ale migrace sociálně slabších jedinců včetně těch, kteří páchají majetkovou trestnou činnost. A zejména jejich monitoring je pro prevenci kriminality důležitý.

„Teď už víme, kde ti lidé z ubytoven jsou. Předtím jsme tápali. Stěhovali se nám z ubytovny na ubytovnu. Někde se pohádali, jinde je chtěl majitel nemovitosti sedřít z kůže, jiný jim zase naopak slíbil o stovku nižší nájem a oni se stěhovali tak často, že byli prakticky nedohledatelní. V tomto ohledu je to pro nás i pro Policii České republiky přínosné opatření,“ vysvětluje Procházka.

Snazší práci tak mají i asistenti prevence kriminality, kteří svým nerestriktivním přístupem i nabídkou pomoci mohou nevhodnému chování nebo trestné činnosti nepřizpůsobivých předcházet.

„A o to přesně jde. Asistenti sice nenahrazují práci strážníka, ale je to dobrý počin. Ještě jednou říkám, že s nimi jsme spokojeni,“ uzavírá Procházka. 

Autor: (jk)


 1. foto

  FOTO: Na auto jedoucí směrem ke Kladnu spadl strom, řidička je naštěstí v pořádku

 2. pozvánka

  Přijďte v pondělí 23. září od 16 hodin na ČEZ stadion na akci Týden hokeje!

 3. povidka

  Povídka Kladenských listů: A nezapomeň 1

 4. pozvánka

  Zoopark Zájezd se už podruhé zapojí do akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, můžete se přidat i vy

 5. zprávy

  Na Mayrovce bude slavnostně zahájena výstava Cihelny a cihlářství na Kladensku

 6. pozvánka

  Ve Slaném se bude opět na rožni vyhřívat uherský býk

 7. info z radnice

  Zasedání kladenských zastupitelů se neslo v duchu boje o divadlo

 8. krimi

  Zloděj přestřihl zámek a ukradl důchodci elektrokolo za 17 tisíc

 9. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Arga, chcete ho?

 10. krimi

  Zloděj se ve Velvarech vloupal do trafiky, nakradl cigarety za 30 tisíc

 11. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Alpa, chcete ho?

 12. info z radnice

  Město zúžilo vozovku u přechodu v ulici Cyrila Boudy. Chce ochránit školáky

 13. foto

  FOTO: Sportovní areály města Kladna pořádaly Seniorský pětiboj

 14. pozvánka

  Kladenský Labyrint pořádá narozeninovou oslavu

 15. foto

  FOTO: Kladenský maratón odstartoval primátor Jiránek

 16. pozvánka

  Central a město Kladno zvou na odpoledne plné aktivit nejen pro děti

 17. zprávy

  V knihovně se uskutečnilo veřejné setkání nad projekty občanů Kladna

 18. krimi

  Krajská knihovna v Kladně zahájila stavbu centrálního depozitáře

 19. krimi

  Kladenští policisté vyhlásili pátrání po pohřešované mladistvé dívce

 20. foto

  FOTO: V sobotu se konal již šestý ročník Lidického okruhu