Central Kladno Okoř se šťávou 2019 Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Království hraček Bambule

Na Kladensku narůstá počet dopravních nehod chodců s motorovým vozidlem

Čtvrtek, 7. Březen 2019 07:40

Kladenští policisté opakovaně vyzývají chodce a řidiče, aby dodržovali bezpečnostní předpisy v dopravě a vzájemně se respektovali. Pouze dodržováním patřičných zákonů, tolerancí a vzájemným respektem můžete přispět ke snížení počtu dopravních nehod.

Na Kladensku narůstá počet dopravních nehod chodců s motorovým vozidlem (Ilustrační foto: KL)

Kladenští policisté dopravního inspektorátu od 1. září do 31. prosince loňského roku prošetřovali celkem dvacet dopravních nehod, při kterých došlo ke střetu motorových vozidel s chodcem. V letošním roce od 1. ledna do 24. února dopravní policisté vyjížděli již k patnácti dopravním nehodám, jejichž účastníky byli pěší.

Vzhledem k počtu těchto dopravních nehod policie opět upozorňuje chodce a řidiče a uvádí několik rad a upozornění:

Je důležité, aby všichni řidiči se po usednutí za volant plně věnovali ovládání vozidla a dodržovali předpisy v silničním provozu, jako jsou například dodržování rychlosti, jízda bez jakýchkoliv návykových látek, bezpečné předjíždění a další. Jedním z těchto předpisů je i dávání přednosti osobám na přechodu. Neznamená to ovšem, že chodci mají na zebrách absolutní přednost, nic takového zákon o provozu na pozemních komunikacích neříká.

Naopak, každý chodec, než vstoupí do vozovky a přejde komunikaci na druhou stranu, je povinen se vždy rozhlédnout. Je nutné věnovat neustálou pozornost silničnímu provozu a být obezřetný, neboť i malé zaváhání může způsobit střet s vozidlem a vážná zranění.

Policisté upozorňují všechny účastníky silničního provozu, že při dodržování předpisů a především vlastní ukázněností, disciplínou a vzájemnou ohleduplností  je možné snížit počet dopravních nehod v obcích i mimo ně.

Dalším důležitým faktorem při přecházení silnice je vzájemný oční kontakt, chodci a řidiči jej přitom v praxi mnohdy vůbec nepoužívají.

V každém případě by si všichni účastníci silničního provozu měli uvědomit, že k co největší bezpečnosti na pozemních komunikacích je třeba nejen dodržovat zákon, ale být k sobě navzájem tolerantní a nezapomínat na slušné chování.

Autor: (red)