Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Jak si vedly tituly z fondu Středočeské vědecké knihovny v četnosti výpůjček v roce 2018?

Čtvrtek, 7. března 2019 07:00

Středočeská vědecká knihovna v Kladně informuje o nejpůjčovanějších knihách v uplynulém roce podle několika kategorií včetně mluveného slova na zvukových nosičích.

Jak si vedly tituly z fondu Středočeské vědecké knihovny v četnosti výpůjček v roce 2018? (Foto: KL)

Z beletrie se na prvním místě umístil Hadrový panák. V dětské literatuře bodoval Deník malého poseroutky:  Výprava za teplem, v kategorii CD zvítězil Karel Čapek s titulem Devatero pohádek, vítězem v kategorii deskových her a tematických kufříků je desková hra Dixit a v kategorii odborné literatury vyhrál titul Vývojová psychologie.

beletrie se na prvním místě s 39 výpůjčkami umístil „Hadrový panák“ spisovatele Daniela Colea.

Druhé místo s 33 výpůjčkami obsadil „Noční lov“ od Roberta Bryndzy. Na třetí pozici pak skončil český autor Partik Hartl a jeho „Okamžiky štěstí“.

dětské literatuře bodoval „Deník malého poseroutky: Výprava za teplem“ spisovatele Jeffa Kinneyho s 12 výpůjčkami. Rovným dílem se však o první místo dělí s knihou „Kdo zabil Snížka?“ české autorky Petry Soukupové.

O druhé místo se podělily „Staré řecké báje a pověsti“ Eduarda Petišky, (což jistě ovlivnil fakt, že je Petiška povinnou četbou) s knihou Leigha Barduga „Šest vran“ s 11 výpůjčkami. 

Třetí místo s 10 výpůjškami shodně obsadilo devět titulů, z nichž čtyři byli opět „Malí poseroutkové“ Jeffa Kinneyho, „Deník mimoňky“ Rechel Renée Russelové, „Fiorella a dům ztracených duší“ Vlastimila Vondrušky, Harry Potter a prokleté dítě (divadelní hra podle nového příběhu J. K. Rowlingové), „4 vesmírné příběhy Čtyřlístku“ a nakonec „Bohatý táta, chudý táta pro mladé“ Roberta T. Kiyosakiho.

V kategorii CD zvítězil Karel Čapek s titulem „Devatero pohádek“ v počtu 11 výpůjček společně s Jackem Londonem a jeho „Tulákem po hvězdách“.

Druhé místo s deseti výpůjčkami opět obsadilo hned několik titulů: „Buddhovy pohádky na dobrou noc“, „Klasici laskavého humoru“, „Sova“ Samuela Bjørka, „Vyzvědačka“ Paula Coelha a „Zvěrolékař a psí historky“ Jamese Herriota.

Třetí místo zaujala Mikaela Bley s titulem „Déšť smývá stopy“.

Vítězem v kategorii deskových her a tématických kufříků je desková hra „Dixit“ s osmi výpůjčkami. 

Sedm výpůjček a tedy druhé místo mají na kontě „Babičko, dědečku… jak to tenkrát bylo?“, „Jídlo s.r.o.“, „Kingdomino“, „Krycí jména“, „Na prodej“, tématický kufřík „Logopedie“, „Ubongo“ a „V kostce! Zvířata“.

Třetí místo obsadila Lucie Seifertová s „Dějinami udatného českého národa“.

Odborná literatura zaznamenala 28 výpůjček titulu „Vývojová psychologie“ Josefa Langmeiera a Dany Krejčířové, 27 výpůjček má na kontě „Řízení lidských zdrojů“ Michaela Armstronga a třetí místo shodně obsadila s 25 výpůjčkami „Obecná didaktika“ Jarmily Skalkové a „Úvod do pedagogického výzkumu“ Petera Gavory.

A kdo je celkovým vítězem loňského „klání“? Vítězný žebříček bezpečně kopíruje kategorii beletrie.

1. místo – 39 výpůjček – Daniel Cole: Hadrový panák

2. místo – 33 výpůjček – Robert Bryndza: Noční lov

3. místo – 32 výpůjček – Patrik Hartl: Okamžiky štěstí

Autor: Jitka Hrušková