Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Středočeská vědecká knihovna otevře hned dvě výstavy najednou

Neděle, 3. března 2019 09:00

První výstavou budou kresby dětí z Terezínského ghetta. Tou druhou budou obrázky izraelských dětí oceněné na Mezinárodní dětské výtvarné výstavě Lidice. Slavnostní vernisáž se bude konat ve středu 6. března od 17:30 a zazní na ní dětská opera Brundibár nastudovaná Dismanovým rozhlasovým dětským souborem.

Středočeská vědecká knihovna otevře hned dvě výstavy najednou (Foto: KL)

Výstavy zajímavě spojí historii se současností, smutek s radostí a minulost s budoucností. Výstava s názvem „Motýla jsem tu neviděl“ přiblíží skrze dochované dětské kresby svět těch nejmenších, kteří se stali během druhé světové války vězni v terezínském ghettu. Pro skupinu mládeže, která čítala téměř 11 000 osob, se snažila židovská samospráva vytvořit snesitelné podmínky. Nejdůležitější otázkou i nadále zůstávala výuka, tolik potřebná pro uchování a další rozvíjení etických, estetických a intelektuálních hodnot, součástí které byly také hodiny kreslení vedené Friedl Dicker-Brandeisovou (1898–1944). Sbírka dětských kreseb, která vznikla v období necelých dvou let (1942–1944), je ojedinělou a nejrozsáhlejší na světě. Čítá na 4 500 prací. Výstavu zapůjčilo Židovské muzeum v Praze.

Výstavu doplní originály kreseb, maleb i fotografií současných izraelských dětí, oceněných v jedné z největších a nejstarších dětských výtvarných soutěží na světě – na Mezinárodní dětské výtvarné výstavě Lidice v letech 2009-2017. Práce jsou od dětí z různých částí Izraele a jsou doplněny fotografiemi, které dokumentují slavnostní předávání diplomů českými velvyslanci v Izraeli. Obrázky zapůjčil Památník Lidice.

Při vernisáži zazní opera Brundibár Hanse Krásy v provedení dětí z Dismanova rozhlasového dětského souboru. Je důležité připomenout, že opera, která vznikla krátce před druhou světovou válkou, byla sehrána v letech 1943 a 1944 dětmi v terezínském ghettu celkem pětapadesátkrát a stala se jedním ze symbolů dětského terezínského světa. S Dismanovým rozhlasovým dětským souborem ji nastudovala Zdena Fléglová. O klavírní doprovod se postará Andrea Mottlová. Účast na vernisáži přislíbili radní pro kulturu Středočeského kraje Karel Horčička a primátor města Kladna Dan Jiránek. 

Výstavy byly zapůjčeny Židovským muzeem v Praze a Památníkem Lidice a je možné je navštívit od 7. března do 23. dubna v prostorách Malé galerie Středočeské vědecké knihovny v Kladně.

Autor: Ivona Kasalická