Central Kladno Okoř se šťávou 2019 Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Království hraček Bambule

Kladno vyhlásilo architektonickou soutěž Antonína Raymonda, řešit se bude Okrsek 4

Pátek, 15. Únor 2019 07:40

Kladno popáté vyhlásilo architektonickou soutěž na počest rodáka Antonína Raymonda. Studenti budou řešit Okrsek 4 na sídlišti Kročehlavy.

Kladno vyhlásilo architektonickou soutěž Antonína Raymonda, řešit se bude Okrsek 4 (Ilustrační foto: KL)

Autor nejlepšího návrhu revitalizace části největšího a nejlidnatějšího kladenského sídliště Kročehlavy poletí do Japonska. Jde o odměnu pro vítěze architektonické soutěže „Cena architekta Antonína Raymonda“. Už pátý ročník nedávno vyhlásilo město Kladno a architekt David Vávra ve spolupráci s Českým centrem Tokio a Raymond Architectural Design Office, Inc.  Akce připomíná přínos významného kladenského rodáka světové architektuře.    

Do soutěže, kterou podporuje také Česká komora architektů, se mohou přihlásit studenti architektury a krajinářské architektury. V rámci ní budou mít za úkol vypracovat urbanistické, architektonické nebo projektové studie na lokalitu či objekt přímo na území Kladna. Zapojit se mohou mladí architekti do třiceti let, kteří nestudují postgraduálně.

„Soutěž jsme založili v roce 2011 s cílem obohatit plány města o odvážné, neotřelé a inspirativní studentské nápady. Mladí lidé tak pomáhají vytvářet a zlepšovat prostředí na Kladně, a tím i život všech obyvatel. Je skvělé, že to funguje a že se každý rok do soutěže hlásí zhruba desítka architektů,“ říká primátor statutárního města Kladna Dan Jiránek a dodává: „Účastníci mohou během soutěžního klání představit své vize široké veřejnosti. Důležitá je samozřejmě také popularizace kladenského rodáka židovského původu a mezinárodně uznávaného architekta Antonína Raymonda.“ 

Letos budou mladí architekti řešit, jak zvelebit blok kročehlavského sídliště „Okrsek 4“ u bytového domu s bezbariérovými byty Meta mezi ulicemi Litevská, Hřebečská, Jerevanská a V Bažantnici.

Soutěžní návrhy je třeba poslat do 11. září letošního roku. Podrobné informace jsou k dispozici na www.antoninraymond.cz.   

Na sídlišti v Kročehlavech žije v panelových domech asi 27 000 lidí. Tamní Okrsek 4, vzniklý v první polovině 80. let minulého století, charakterizují vyšší panelové domy, vysoká hustota obyvatel a málo vzrostlých stromů. Oblast se potýká mimo jiné s velkým nedostatkem parkovacích míst a značným deficitem v opravách komunikací i chodníků. To vše by měli vzít v potaz studenti při zpracování soutěžních prací, které by měly území zvelebit a vtisknout mu novou identitu. Nová atmosféra sídliště by měla kromě úprav cest a silnic znamenat oživení prostorů mezi domy a umožnit obyvatelům strávit zde příjemné chvíle.

 „Oblast mimo jiné potřebuje doplnit mobiliář, obnovit zeleň, umístit hřiště pro děti do vnitrobloku sídliště či vyřešit chybějící kultivovaná místa pro odpady a na venčení psů,“ říká architektka statutárního města Kladno Anna Gamanová a dodává: „ Autoři rovněž mohou navrhnout a zdůvodnit detaily hřiště či například drobné kavárny nebo podobného objektu.“

Přihlášené práce bude ve druhé půlce září posuzovat odborná porota. Zasednou v ní mimo jiné architekti Aleš Steiner a Tomáš Prouza či vítězka minulého ročníku Dominika Kovandová. Chybět nebude ani spolupořadatel soutěže David Vávra. Výsledky budou vyhlášeny letos v říjnu. Vítěz soutěže získá dvoutýdenní pobyt v Japonsku spojený s prohlídkou staveb architekta Raymonda a návštěvou ateliéru Raymond Architectural Design Office Inc. Kladenský primátor Dan Jiránek udělí ceny i za druhé a třetí místo, s kterými je spojená odměna 30 tisíc, respektive 15 tisíc korun.

Antonín Raymond je jeden z nejvýznamnějších českých architektů, kteří působili v zahraničí. Považuje se za zakladatele novodobé japonské architektury. Mezi jeho nejvýznamnější stavby patří Gunma Music Center v Tokiu, která je zapsaná na seznamu symbolizující novodobou japonskou architekturu 20. století. V roce 2010 udělilo zastupitelstvo města Antonínu Raymondovi in memoriam čestné občanství Kladna. Narodil se v Kladně 10. května 1888. Vystudoval Českou techniku, v roce 1910 odešel do USA. První světovou válkou prošel již jako americký občan a podílel se na osvobození Evropy. V roce 1919 odjel do Japonska, kde řídil stavbu hotelu Imperial v Tokiu. Po válce se do Japonska vrátil jako člen štábu generála Douglase MacArthura pro poválečnou obnovu. Během let projektoval a postavil řadu význačných budov a v Japonsku je pokládán za zakladatele novodobé japonské architektury. Zemřel 21. listopadu 1976 v Americe. V současnosti je považován za jednoho z nejvýznamnějších, ne-li nejvýznamnějšího, českého architekta, který působil v zahraničí.

Lokality a objekty, kterými se zabývaly předchozí ročníky soutěže

1. ročník 2011

Zadání: multifunkční objekt na náměstí Svobody v Kladně a návrh konverze industriálního objektu v areálu POLDI Kladno

Vítěz: studentka liberecké fakulty architektury Gabriela Králová se svým návrhem na konverzi industriálního objektu nevyužité elektrárny v bývalé huti Poldi.

2. ročník 2013

Zadání: zástavba prostoru parkoviště mezi ulicemi Dr. Vrbenského, Hrnčířská, Mlýnská a Gen. Klapálka, takzvaný „Zbourák“, západně od autobusového nádraží v centru Kladna

Vítěz: tříčlenný tým studentů ve složení Martin Špičák, Tadeáš Říha a Kateřina Frejlachová z Fakulty architektury ČVUT Praha s návrhem objektu „Nový mlýn“

3. ročník 2015

Zadání: urbanisticko-architektonická studie bloku vymezeného ulicemi Kleinerova, Váňova, Tyršova a Vašatova s objektem dnešního OC Billa a plochou parkoviště, pro dostavbu víceúčelového objektu, včetně řešení veřejného prostranství a podzemního parkingu

Vítěz: student Fakulty architektury ČVUT Praha Tomáš Havelka s návrhem poctivého městského domu s funkcemi, které by umožnily životaschopnost navrženého veřejného prostoru loubí i piazzety

4. ročník 2017

Zadání: urbanisticko-architektonické řešení náměstí Karla Wittgensteina s nalezením zpřetrhaných vazeb mezi centrem města a územím na jih od něj (OC Central)

Vítěz: studentka Fakulty architektury ČVUT Dominika Kovandová s návrhem řešení, u kterého organizace prostoru má ambice splnit soudobé i budoucí potřeby veřejného prostranství. Do prostoru studentka umístila například sportovní a komunitní centrum, knihovnu s kavárnou, podzemní garáže, hřiště s kuželkovou dráhou, prostor pro pořádání trhů, střešní zahrady či pevné sítě, které by umožnili přechod mezi střechami.

Autor: Štěpánka Filipová