Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Dobří andělé mají srdce na správném místě, shodují se manželé Hrdličkovi z Kladna

Pátek, 8. Únor 2019 07:20

Lékaři jejich čtyřleté dceři diagnostikovali vzácné metabolické onemocnění. Na světě je známo zatím asi 1 000 případů výskytu této nemoci, která má různou variabilitu. O tom, jaký je jejich život s vzácným onemocněním, se dozvíte v následujícím rozhovoru s rodiči Markétou a Petrem.

Dobří andělé mají srdce na správném místě, shodují se manželé Hrdličkovi z Kladna (Foto: Dobrý anděl)

Lékaři vaší dceři diagnostikovali vrozenou poruchu glykosylace. Jak se na onemocnění přišlo a bylo těžké ho určit?

Markéta: Adrianka se narodila jako zdravé dítě. Celé těhotenství i porod bez komplikací. V září 2015 se začaly objevovat opakované teploty. Při odběru krve byly zjištěny vysoké jaterní hodnoty a díky tomu se rozjely důkladné lékařské vyšetření, diagnózu jsme zjistili následující měsíc. Adrianka byla často hospitalizovaná v nemocnici a nakonec skončila v péči Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která se zabývá vrozenými metabolickými poruchami. Zde naší Adriance diagnostikovali CDG syndrom PMM2 (metabolická porucha glykosylace proteinů), dále pak výrazný opožděný psychomotorický vývoj (psychomotorická retardace), centrální hypotonický syndrom, atrofie mozečku, ataxie, tremor, strabismus.

Vzácné onemocnění s sebou nese velikou nevýhodu, a to je nedostatek informací. Existuje například nějaká skupina lidí, které sdružuje tyto pacienty?

Petr: Máme zjištěno, že skutečně existuje skupina lidí, respektive rodin, sdružující toto onemocnění v mezinárodním měřítku, ale bližší informace nemáme.

S jakými obtížemi se potýká? Jak náročná je péče?

Markéta: Dodnes bohužel neexistuje léčba tohoto onemocnění, pouze je možné zdravotní komplikace tlumit. Zatím máme štěstí, že se u Adrianky vážné zdravotní komplikace neobjevily, ale člověk je neustále v určité pozornosti a opatrnosti. CDG syndrom je multiorgánové postižení, a tak je nutné opakovaně absolvovat různá lékařská vyšetření (kontroly), například vyšetření ledvin, jater, neurologie, kardiologie, odběry krve, psychologie, logopedie, oční, apodobně. Adrianka vyžaduje neustálou péči, jelikož nechodí, nemluví, sama se nenají, neoblékne, vše je potřeba s pomocí druhé osoby.

Petr: Zvýšené zdravotní riziko Adriance hrozí při neustupujících vysokých teplotách přesahujících 39 stupňů, při kterých hrozí trombózy. Adrianka je velmi živé, hravé, ale zároveň emočně citlivé dítě, které vyžaduje neustálou pozornost, a tak reaguje na každou, byť i malou změnu například v intonaci hlasu nebo pouhém pohledu, proto je péče náročná zejména po psychické stránce.

Součástí léčby je i pravidelná neurorehabilitace. Jak často ji Adrianka absolvuje a v čem spočívá?

Markéta: Pro zlepšení psychomotorického vývoje je třeba častého rehabilitačního cvičení, ke kterému výrazně přispívá i intenzivní cvičení na neurorehabilitační klinice Axon Praha. Každý asi ví, že pravidelným opakováním se člověk zlepšuje, a to samé platí i při neurorehabilitačním cvičení, zvláště pak v dětském věku, v kterém se šance na zlepšení psychomotoriky ještě více zvyšují. Proto je naší snahou cvičení na klinice opakovat, a to alespoň dvakrát do roka. Neurorehabilitační cvičení se zaměřuje na zpevnění svalstva, koordinaci pohybů a také pokusů o vertikalizaci. Dále Adrianka absolvuje lázeňské pobyty v Nových lázní Teplice v Čechách. Na podzim minulého roku jsme začali docházet na hipoterapii, rehabilitaci s koňmi, která ji velmi baví.

Petr: V neposlední řadě samozřejmě pravidelně rehabilitujeme i vertikalizujeme doma.

Pane Petře, vaše žena je s Adriankou doma. Převážnou část trávíte v zaměstnání, jak se do péče zapojujete vy? Máte doma rozdělené role?

Petr: Role jsme si nijak nerozdělili, po mém příchodu z práce se do péče zapojujeme společně. Vzhledem k tomu, že péče je psychicky náročná, vždy po příchodu z práce se snažím manželce pomoci, jak můžu, což považuji i za povinnost rodiče a manžela.

Celá situace je jistě psychicky náročná, najdete si prostor na duševní hygienu?

Markéta: Psychickou náročnost péče musím potvrdit, ale duševní hygiena není možná vždy pro oba rodiče najednou, jeden z nás se vždy o Adrianku musí starat, ale i přesto nám Adrianka dělá velkou radost každý den.

Vzpomínáte si, kdy vám byla nabídnuta pomoc Dobrých andělů prostřednictvím nadace Dobrý anděl? Kde jste se o ní dozvěděli?

Petr: O možné pomoci Dobrých andělů jsme se prvně dozvěděli v rámci lékařského vyšetření ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, Ústav metabolických a dědičných poruch, kam Adrianka dochází na lékařské kontroly, za což jim též vděčíme.

Jednou z věcí, na které využíváte příspěvky od Dobrých andělů, jsou rehabilitační pomůcky. Jaké to jsou a bez čeho dalšího se péče o Adrianku neobejde?

Markéta: Příspěvky Dobrých andělů jsou využívány na rehabilitační cvičení v neurorehabilitační klinice Axon Praha, na hipoterapii, na zdravotní pomůcky, které nejsou hrazeny či pouze částečně zdravotní pojišťovnou, na zdravotní obuv, doplňky stravy na podporu imunity.

Paní Markéto, umožní nemoc Adrianky nástup zpět do vašeho zaměstnání alespoň na částečný úvazek?

Markéta: V práci jsem skončila v březnu 2018 po ukončení rodičovské dovolené, Adrianka vyžaduje neustálou péči, proto nebylo možné se do zaměstnání vrátit, byť i na částečný úvazek.

Od loňského roku chodí Adrianka do školky v dětském rehabilitačním stacionáři, jak se jí tam líbí?

Makéta: Adrianka v září 2018 nastoupila do dětského rehabilitačního stacionáře Zvonek Kladno, kam dochází denně dopoledne na 3-4 hodiny. Ve školce se Adriance líbí, pobyt tam zvládá dobře, ale bohužel nás od začátku potkalo párkrát virové onemocnění, proto Adrianka dosud docházela do školky nepravidelně.

 

Dobří andělé jsou nedílnou součástí Vaší rodiny již skoro dva roky, chtěli byste jim něco vzkázat?

Všem Dobrým andělům moc děkujeme za podporu, mají srdce na správném místě, díky Vám můžeme Adriance dopřát nadstandardní rehabilitační léčbu a nákupy zdravotních pomůcek a z toho i vyplývající celkové zkvalitnění jejího života. Moc si vážíme Vaší pomoci a jsme rádi, že v tom nejsme sami. Máme Vás rádi.

Děkujeme za rozhovor.

Nadace Dobrý anděl

Znáte rodinu s vážně nemocným dítětem? Doporučte jí pomoc nadace Dobrý anděl. Zapojit se do pomoci můžete i finančně. Stát se Dobrým andělem je jednoduché, stačí se zaregistrovat ZDE: a začít přispívat. Nadace odevzdá vaše příspěvky do posledního haléře potřebným rodinám.


Autor: (red)


 1. info z radnice

  Od středy zaplavují Kladno růžová kola

 2. krimi

  Krátké ohlédnutí za svátky očima kladenské záchranky

 3. kultura

  Přijďte tuto sobotu do kladenského divadla na Den otevřených dveří

 4. krimi

  Muž z Kladna dluží na výživném 55 tisíc. Co dělat, když rodič neplatí?

 5. povidka

  Povídka Kladenských listů: Prostě náhoda – 2

 6. krimi

  Opilý řidič cestou z Vinařic naboural a odešel od nehody, policisté ho záhy zadrželi

 7. sport

  Kladenský Alpiq nechce na dovolenou, věří si i na Plzeň

 8. krimi

  Z rozestavěné průmyslové haly v Pavlově zmizelo nářadí za více než 30 tisíc

 9. pozvánka

  Tento čtvrtek si můžete užít Kladenský majáles

 10. krimi

  Velikonoční svátky byly pro kladenské strážníky náročné

 11. pozvánka

  SAMK pořádá na Sletišti tradiční pálení čarodějnic

 12. krimi

  Policie pátrá po útočníkovi, který muži ve Slaném přerazil nos, lícní kost a čelist

 13. foto

  FOTO: Silničáři uzavřeli další část ulice Milady Horákové

 14. krimi

  Během několika dní se do domu v Kladně dvakrát vloupal zloděj, odnesl si hudební nástroje

 15. info z radnice

  Vedení Kladna chce častěji kontrolovat ubytovny, nyní řeší situaci lidí z vyhořelého zařízení v Rozdělově

 16. sport

  Barážová rozlučka bez Jágra skončila pro Rytíře porážkou

 17. rozhovor

  Jiří Chvojka o sportovních areálech: Děláme to pro lidi, je příjemné vidět pozitivní odezvu

 18. pozvánka

  Mayrau zve na luxusní čarodějnice v hornickém skanzenu

 19. foto

  FOTO: Na Okoři se odehrála velikonoční rytířská slavnost

 20. rozhovor

  Rakovině děložního čípku se dá předejít, zní z kladenské nemocnice