SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno
 • Kladno

K bezpečnosti Kladna přispěje umělá inteligence, plánuje velitel městské policie Petr Hašek

Čtvrtek, 7. února 2019 07:40

Jednou z hlavních priorit Petra Haška, kladenského radního pro oblast bezpečnosti, je zvýšení pocitu míry bezpečí ve městě. Dosáhnout toho chce zejména rozšířením opatření v oblasti prevence kriminality, kde vidí velký potenciál pro využití umělé inteligence.

K bezpečnosti Kladna přispěje umělá inteligence, plánuje velitel městské policie Petr Hašek

S prevencí úzce souvisí personální stav městské policie, které v současnosti schází zhruba 25 lidí, tedy přibližně čtvrtina plného stavu.

„Vzhledem k poměrům na trhu práce se nám s  určitostí tento stav nepodaří napravit během pár týdnů, proto se budeme snažit částečně deficit nahradit moderními technologiemi. Strážníci už začali používat tablety se systémem MP manager, který jejich práci zefektivnil, a teď se hodláme zaměřit právě na  prevenci kriminality,“ říká Petr Hašek v městském měsíčníku.

Jedním z nástrojů pro efektivní prevenci je Městský kamerový dohlížecí systém, který v současnosti prochází potřebným doplněním a modernizací spočívající ve výměně zastaralých analogových kamer za digitální IP kamery, které mají lepší zobrazovací schopnosti i za snížené viditelnosti.

„Mým cílem je zvládnout tuto modernizaci co nejdříve. Její přidanou hodnotou by mělo být využití takzvané umělé inteligence v rámci prevence kriminality, především pak pro zvýšení bezpečnosti v dopravě. Umělá inteligence má široký potenciál, skýtá řadu možností, můžeme ji například využít k odhalování pachatelů závažných, život a zdraví ohrožujících dopravních přestupků nebo ve  spolupráci s  Policií České republiky sledovat průjezdy zájmových nebo odcizených vozidel městem a podobně,“ nastínil Hašek.

Další z priorit je zabezpečení dětských hřišť a míst se zvýšeným pohybem dětí. Na vytipovaných místech se nově budou tyčit sloupy s kamerou a telefonním komunikátorem, který umožní pouhým stisknutím tlačítka navázat hovor s operátorem tísňové linky městské policie, případně dalších složek Integrovaného záchranného systému.

„Operátor prostor, ze kterého dítě volá, okamžitě sleduje prostřednictvím umístěné kamery. Systém by ale mohl v  tísni použít samozřejmě kdokoliv. Věřím, že se díky možnosti přivolat pomoc v  případě ohrožení budou Kladeňané cítit v ulicích bezpečněji,“ uvedl Hašek.

„Samotnou kapitolou pak je zabezpečení vstupů do městských škol a školek. Podporuji aktivitu, kterou loni započali pracovníci Oddělení řízení bezpečnostních rizik kladenského magistrátu v rámci projektu pod záštitou Ministerstva vnitra České republiky s názvem Ozbrojený útočník ve škole. Zaměřený je na ochranu osob ve školním prostředí. Soubor preventivních opatření by měl vést ke snížení možnosti útoku ozbrojeného útočníka ve školních zařízeních a ke zvýšení schopnosti zaměstnanců škol na tuto krizovou situaci účinně a správně reagovat. K dispozici máme také z prosince bezpečnostní audity všech základních škol ve městě. Obsahují doporučená opatření v  samotných školách, například zabezpečování vstupů za využití systému kontroly vstupů, statických kamer a interkomů. Mým záměrem je doporučení uskutečnit v rámci možností co nejdříve. Zahájil jsem rovněž jednání s jednotlivými složkami Integrovaného záchranného systému o možnostech prohloubení vzájemné spolupráce s městem, která by měla podpořit zefektivnění jejich i naší práce v oblasti bezpečnosti,“ uvedl Hašek závěrem.

Autor: (jk)


 1. krimi

  Kladenské policie hledá agresora snědé pleti, incident se stal na Sletišti

 2. zprávy

  Kraj rozdělí sedm milionů mezi 15 azylových domů

 3. sport

  Podpořte Kanonýry Kladno už dnes v zápasu proti Znojmu

 4. krimi

  Poznáváte muže na fotografii, oznamte to policii

 5. info z radnice

  Přechod na nový informační systém na jeden den uzavře Magistrát v Kladně

 6. krimi

  Slánský strážník pomohl zadržet hledanou osobu ve svém volnu

 7. info z radnice

  Divadlo ve Slaném bude slavit přesně 30. prosince 140 let od svého otevření

 8. info z radnice

  Kladenské gymnázium projde celkovou rekonstrukcí

 9. info z radnice

  Primátoři 20 měst zaslali otevřenou výzvu představitelům státu

 10. zprávy

  Střední škola služeb a řemesel Stochov navštívila zámek v Lánech

 11. pozvánka

  Do Zooparku Zájezd dorazí kouzla a čáry

 12. sport

  HK Lev Slaný pořádá v neděli nábor nových lvíčat

 13. zprávy

  Ortopedické oddělení kladenské nemocnice pořídilo dvě nové artroskopické věže.

 14. zprávy

  Projekt krajů, Čtyřmezí, přinese lepší dopravní obslužnost pro cestující

 15. zprávy

  Střet cisterny s dodávkou na obchvatu Slaného

 16. foto

  Iroshokej pomáhá handicapovaným dětem, je přínosem v pro ty ostatní

 17. info z radnice

  Zastupitelé města Kladna, řesili uzemní plán, ale mimo jiné i pyrotechniku

 18. sport

  Plavecký bazén v Kladně slaví padesát let od zahájení provozu

 19. pozvánka

  Uherský býk se bude letos ve Slaném rožnit tuto sobotu

 20. krimi

  Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost