Central Kladno Noc Válečníků Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Dobrovolnické centrum
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Frozen bál

K bezpečnosti Kladna přispěje umělá inteligence, plánuje velitel městské policie Petr Hašek

Čtvrtek, 7. Únor 2019 07:40

Jednou z hlavních priorit Petra Haška, kladenského radního pro oblast bezpečnosti, je zvýšení pocitu míry bezpečí ve městě. Dosáhnout toho chce zejména rozšířením opatření v oblasti prevence kriminality, kde vidí velký potenciál pro využití umělé inteligence.

K bezpečnosti Kladna přispěje umělá inteligence, plánuje velitel městské policie Petr Hašek

S prevencí úzce souvisí personální stav městské policie, které v současnosti schází zhruba 25 lidí, tedy přibližně čtvrtina plného stavu.

„Vzhledem k poměrům na trhu práce se nám s  určitostí tento stav nepodaří napravit během pár týdnů, proto se budeme snažit částečně deficit nahradit moderními technologiemi. Strážníci už začali používat tablety se systémem MP manager, který jejich práci zefektivnil, a teď se hodláme zaměřit právě na  prevenci kriminality,“ říká Petr Hašek v městském měsíčníku.

Jedním z nástrojů pro efektivní prevenci je Městský kamerový dohlížecí systém, který v současnosti prochází potřebným doplněním a modernizací spočívající ve výměně zastaralých analogových kamer za digitální IP kamery, které mají lepší zobrazovací schopnosti i za snížené viditelnosti.

„Mým cílem je zvládnout tuto modernizaci co nejdříve. Její přidanou hodnotou by mělo být využití takzvané umělé inteligence v rámci prevence kriminality, především pak pro zvýšení bezpečnosti v dopravě. Umělá inteligence má široký potenciál, skýtá řadu možností, můžeme ji například využít k odhalování pachatelů závažných, život a zdraví ohrožujících dopravních přestupků nebo ve  spolupráci s  Policií České republiky sledovat průjezdy zájmových nebo odcizených vozidel městem a podobně,“ nastínil Hašek.

Další z priorit je zabezpečení dětských hřišť a míst se zvýšeným pohybem dětí. Na vytipovaných místech se nově budou tyčit sloupy s kamerou a telefonním komunikátorem, který umožní pouhým stisknutím tlačítka navázat hovor s operátorem tísňové linky městské policie, případně dalších složek Integrovaného záchranného systému.

„Operátor prostor, ze kterého dítě volá, okamžitě sleduje prostřednictvím umístěné kamery. Systém by ale mohl v  tísni použít samozřejmě kdokoliv. Věřím, že se díky možnosti přivolat pomoc v  případě ohrožení budou Kladeňané cítit v ulicích bezpečněji,“ uvedl Hašek.

„Samotnou kapitolou pak je zabezpečení vstupů do městských škol a školek. Podporuji aktivitu, kterou loni započali pracovníci Oddělení řízení bezpečnostních rizik kladenského magistrátu v rámci projektu pod záštitou Ministerstva vnitra České republiky s názvem Ozbrojený útočník ve škole. Zaměřený je na ochranu osob ve školním prostředí. Soubor preventivních opatření by měl vést ke snížení možnosti útoku ozbrojeného útočníka ve školních zařízeních a ke zvýšení schopnosti zaměstnanců škol na tuto krizovou situaci účinně a správně reagovat. K dispozici máme také z prosince bezpečnostní audity všech základních škol ve městě. Obsahují doporučená opatření v  samotných školách, například zabezpečování vstupů za využití systému kontroly vstupů, statických kamer a interkomů. Mým záměrem je doporučení uskutečnit v rámci možností co nejdříve. Zahájil jsem rovněž jednání s jednotlivými složkami Integrovaného záchranného systému o možnostech prohloubení vzájemné spolupráce s městem, která by měla podpořit zefektivnění jejich i naší práce v oblasti bezpečnosti,“ uvedl Hašek závěrem.

Autor: (jk)


 1. krimi

  Opilý řidič v Kladně u gymnázia zbořil lampu a otočil auto na střechu

 2. foto

  Mikulášská parta ze zdrávky navštívila děti hospitalizované v kladenské nemocnici

 3. zprávy

  Zákazníci slánského Kauflandu darovali do sbírky pro Světlušku druhý největší příspěvek v republice

 4. pozvánka

  Na Křivoklátě v rámci adventu zažijete i audienci z dob krále Přemysla Otakara II.

 5. foto

  FOTO: Rozlícený muž v Doksech podpálil rodinný dům, ze kterého zbyly jen obvodové zdi

 6. zprávy

  Topná sezóna je v plném proudu, záchranáři varují před otravami oxidem uhelnatým

 7. foto

  Kruhový objezd mezi Kladnem a Buštěhradem byl zprovozněn

 8. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 9. foto

  U Velké Dobré havarovala dvě vozidla, jedno skončilo na střeše

 10. zprávy

  Založení zahrady krok za krokem

 11. video

  VIDEO: Ohlédnutí za hudebním víkendem na náměstí Starosty Pavla

 12. info z radnice

  Bez změny územního plánu se nové byty na Růžovém poli stavět nebudou

 13. foto

  Stavba obchvatu v úseku Slaný – Žižice finišuje. Městu uleví od kamionů

 14. pozvánka

  Kladenské Vánoce: Na co se můžete tento týden těšit?

 15. krimi

  Napadl ženu a kamenem vymlátil okénka automobilu

 16. zprávy

  Tradice kladenských stromů splněných přání sahá do první republiky

 17. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 18. sport

  Rozhodla hrozivá pětiminutovka! Kladno čtyřikrát inkasovalo a z Litvínova odjelo poražené

 19. krimi

  Kladenští strážníci skoro denně pomáhají invalidům

 20. kultura

  Kladenské listy připomínají vánoční zvyklosti: Věštění z ořechů