Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

K bezpečnosti Kladna přispěje umělá inteligence, plánuje velitel městské policie Petr Hašek

Čtvrtek, 7. Únor 2019 07:40

Jednou z hlavních priorit Petra Haška, kladenského radního pro oblast bezpečnosti, je zvýšení pocitu míry bezpečí ve městě. Dosáhnout toho chce zejména rozšířením opatření v oblasti prevence kriminality, kde vidí velký potenciál pro využití umělé inteligence.

K bezpečnosti Kladna přispěje umělá inteligence, plánuje velitel městské policie Petr Hašek

S prevencí úzce souvisí personální stav městské policie, které v současnosti schází zhruba 25 lidí, tedy přibližně čtvrtina plného stavu.

„Vzhledem k poměrům na trhu práce se nám s  určitostí tento stav nepodaří napravit během pár týdnů, proto se budeme snažit částečně deficit nahradit moderními technologiemi. Strážníci už začali používat tablety se systémem MP manager, který jejich práci zefektivnil, a teď se hodláme zaměřit právě na  prevenci kriminality,“ říká Petr Hašek v městském měsíčníku.

Jedním z nástrojů pro efektivní prevenci je Městský kamerový dohlížecí systém, který v současnosti prochází potřebným doplněním a modernizací spočívající ve výměně zastaralých analogových kamer za digitální IP kamery, které mají lepší zobrazovací schopnosti i za snížené viditelnosti.

„Mým cílem je zvládnout tuto modernizaci co nejdříve. Její přidanou hodnotou by mělo být využití takzvané umělé inteligence v rámci prevence kriminality, především pak pro zvýšení bezpečnosti v dopravě. Umělá inteligence má široký potenciál, skýtá řadu možností, můžeme ji například využít k odhalování pachatelů závažných, život a zdraví ohrožujících dopravních přestupků nebo ve  spolupráci s  Policií České republiky sledovat průjezdy zájmových nebo odcizených vozidel městem a podobně,“ nastínil Hašek.

Další z priorit je zabezpečení dětských hřišť a míst se zvýšeným pohybem dětí. Na vytipovaných místech se nově budou tyčit sloupy s kamerou a telefonním komunikátorem, který umožní pouhým stisknutím tlačítka navázat hovor s operátorem tísňové linky městské policie, případně dalších složek Integrovaného záchranného systému.

„Operátor prostor, ze kterého dítě volá, okamžitě sleduje prostřednictvím umístěné kamery. Systém by ale mohl v  tísni použít samozřejmě kdokoliv. Věřím, že se díky možnosti přivolat pomoc v  případě ohrožení budou Kladeňané cítit v ulicích bezpečněji,“ uvedl Hašek.

„Samotnou kapitolou pak je zabezpečení vstupů do městských škol a školek. Podporuji aktivitu, kterou loni započali pracovníci Oddělení řízení bezpečnostních rizik kladenského magistrátu v rámci projektu pod záštitou Ministerstva vnitra České republiky s názvem Ozbrojený útočník ve škole. Zaměřený je na ochranu osob ve školním prostředí. Soubor preventivních opatření by měl vést ke snížení možnosti útoku ozbrojeného útočníka ve školních zařízeních a ke zvýšení schopnosti zaměstnanců škol na tuto krizovou situaci účinně a správně reagovat. K dispozici máme také z prosince bezpečnostní audity všech základních škol ve městě. Obsahují doporučená opatření v  samotných školách, například zabezpečování vstupů za využití systému kontroly vstupů, statických kamer a interkomů. Mým záměrem je doporučení uskutečnit v rámci možností co nejdříve. Zahájil jsem rovněž jednání s jednotlivými složkami Integrovaného záchranného systému o možnostech prohloubení vzájemné spolupráce s městem, která by měla podpořit zefektivnění jejich i naší práce v oblasti bezpečnosti,“ uvedl Hašek závěrem.

Autor: (jk)


 1. krimi

  O montérky z kladenského Baumaxu se zloděj porval s ostrahou

 2. info z radnice

  Zastupitelstvo Kladna projednalo situaci s rozdělovskou ubytovnou, zvažuje se trestní oznámení

 3. krimi

  Ztratit peněženku může každý. Problémům se ale dá alespoň částečně předejít

 4. pozvánka

  Poradíme vám, kam tento víkend na Kladensku za zábavou, kulturou a vzděláním

 5. krimi

  Za šest tisíc postavím zeď a vydláždím dvůr, slíbil řemeslník, vzal si peníze a zmizel

 6. info z radnice

  Od středy zaplavují Kladno růžová kola

 7. krimi

  Krátké ohlédnutí za svátky očima kladenské záchranky

 8. kultura

  Přijďte tuto sobotu do kladenského divadla na Den otevřených dveří

 9. krimi

  Muž z Kladna dluží na výživném 55 tisíc. Co dělat, když rodič neplatí?

 10. povidka

  Povídka Kladenských listů: Prostě náhoda – 2

 11. krimi

  Opilý řidič cestou z Vinařic naboural a odešel od nehody, policisté ho záhy zadrželi

 12. sport

  Kladenský Alpiq nechce na dovolenou, věří si i na Plzeň

 13. krimi

  Z rozestavěné průmyslové haly v Pavlově zmizelo nářadí za více než 30 tisíc

 14. pozvánka

  Tento čtvrtek si můžete užít Kladenský majáles

 15. krimi

  Velikonoční svátky byly pro kladenské strážníky náročné

 16. pozvánka

  SAMK pořádá na Sletišti tradiční pálení čarodějnic

 17. krimi

  Policie pátrá po útočníkovi, který muži ve Slaném přerazil nos, lícní kost a čelist

 18. foto

  FOTO: Silničáři uzavřeli další část ulice Milady Horákové

 19. krimi

  Během několika dní se do domu v Kladně dvakrát vloupal zloděj, odnesl si hudební nástroje

 20. info z radnice

  Vedení Kladna chce častěji kontrolovat ubytovny, nyní řeší situaci lidí z vyhořelého zařízení v Rozdělově