Valentýn Central RETRO PLES Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Dokument o Kubovi Íblovi
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

K bezpečnosti Kladna přispěje umělá inteligence, plánuje velitel městské policie Petr Hašek

Čtvrtek, 7. Únor 2019 07:40

Jednou z hlavních priorit Petra Haška, kladenského radního pro oblast bezpečnosti, je zvýšení pocitu míry bezpečí ve městě. Dosáhnout toho chce zejména rozšířením opatření v oblasti prevence kriminality, kde vidí velký potenciál pro využití umělé inteligence.

K bezpečnosti Kladna přispěje umělá inteligence, plánuje velitel městské policie Petr Hašek

S prevencí úzce souvisí personální stav městské policie, které v současnosti schází zhruba 25 lidí, tedy přibližně čtvrtina plného stavu.

„Vzhledem k poměrům na trhu práce se nám s  určitostí tento stav nepodaří napravit během pár týdnů, proto se budeme snažit částečně deficit nahradit moderními technologiemi. Strážníci už začali používat tablety se systémem MP manager, který jejich práci zefektivnil, a teď se hodláme zaměřit právě na  prevenci kriminality,“ říká Petr Hašek v městském měsíčníku.

Jedním z nástrojů pro efektivní prevenci je Městský kamerový dohlížecí systém, který v současnosti prochází potřebným doplněním a modernizací spočívající ve výměně zastaralých analogových kamer za digitální IP kamery, které mají lepší zobrazovací schopnosti i za snížené viditelnosti.

„Mým cílem je zvládnout tuto modernizaci co nejdříve. Její přidanou hodnotou by mělo být využití takzvané umělé inteligence v rámci prevence kriminality, především pak pro zvýšení bezpečnosti v dopravě. Umělá inteligence má široký potenciál, skýtá řadu možností, můžeme ji například využít k odhalování pachatelů závažných, život a zdraví ohrožujících dopravních přestupků nebo ve  spolupráci s  Policií České republiky sledovat průjezdy zájmových nebo odcizených vozidel městem a podobně,“ nastínil Hašek.

Další z priorit je zabezpečení dětských hřišť a míst se zvýšeným pohybem dětí. Na vytipovaných místech se nově budou tyčit sloupy s kamerou a telefonním komunikátorem, který umožní pouhým stisknutím tlačítka navázat hovor s operátorem tísňové linky městské policie, případně dalších složek Integrovaného záchranného systému.

„Operátor prostor, ze kterého dítě volá, okamžitě sleduje prostřednictvím umístěné kamery. Systém by ale mohl v  tísni použít samozřejmě kdokoliv. Věřím, že se díky možnosti přivolat pomoc v  případě ohrožení budou Kladeňané cítit v ulicích bezpečněji,“ uvedl Hašek.

„Samotnou kapitolou pak je zabezpečení vstupů do městských škol a školek. Podporuji aktivitu, kterou loni započali pracovníci Oddělení řízení bezpečnostních rizik kladenského magistrátu v rámci projektu pod záštitou Ministerstva vnitra České republiky s názvem Ozbrojený útočník ve škole. Zaměřený je na ochranu osob ve školním prostředí. Soubor preventivních opatření by měl vést ke snížení možnosti útoku ozbrojeného útočníka ve školních zařízeních a ke zvýšení schopnosti zaměstnanců škol na tuto krizovou situaci účinně a správně reagovat. K dispozici máme také z prosince bezpečnostní audity všech základních škol ve městě. Obsahují doporučená opatření v  samotných školách, například zabezpečování vstupů za využití systému kontroly vstupů, statických kamer a interkomů. Mým záměrem je doporučení uskutečnit v rámci možností co nejdříve. Zahájil jsem rovněž jednání s jednotlivými složkami Integrovaného záchranného systému o možnostech prohloubení vzájemné spolupráce s městem, která by měla podpořit zefektivnění jejich i naší práce v oblasti bezpečnosti,“ uvedl Hašek závěrem.

Autor: (jk)


 1. info z radnice

  Kladno vyhlásilo architektonickou soutěž Antonína Raymonda, řešit se bude Okrsek 4

 2. foto

  Tým Miners U11 v letošním Kladenském Kahanu obhájil první místo

 3. video

  Divadlo Lampion odehraje premiéru pohádky Myši patří do nebe

 4. krimi

  Zloděj v Kladně vykradl garáž a vloupal se i do rodinného domu

 5. pozvánka

  Přijďte povzbudit mladé volejbalisty Kladna

 6. pozvánka

  Poradíme vám, kam tento víkend v Kladně za zábavou, kulturou a vzděláním

 7. krimi

  Na Kladensku na silnice opět vyjeli i opilí řidiči, jeden z nich způsobil nehodu

 8. pozvánka

  V sobotu startuje v Mayrau zimní Excalibur Race

 9. foto

  Oprava mostu v Kročehlavské ulici na několik měsíců odřízne výpadovku na Prahu

 10. pozvánka

  Jarní prázdniny? Sportovní areály města Kladna zvou na příměstský tábor

 11. zprávy

  Žákyně zdravotnické školy Kladno úspěšně reprezentovala v soutěži Kladenská veverka

 12. povidka

  Povídka Kladenských listů: Státní zakázka

 13. foto

  Povinné tři body Rytířů proti Kadani

 14. pozvánka

  Ve čtvrtek se v kladenském Centralu slaví den zamilovaných

 15. foto

  FOTO: Hasiči slavili v kladenském Centralu den linky 112

 16. info z radnice

  Co s bývalým hotelem Merkur? Město hledá smysluplné využití

 17. pozvánka

  Kladno se s ledovou plochou na náměstí rozloučí sportovním odpolednem s Rytíři

 18. foto

  FOTO: V Kladně nabourala poštovní dodávka do autobusu

 19. zprávy

  Kladenští strážníci zachránili mladíka před sebevražedným skokem z mostu

 20. pozvánka

  Restaurace Kuklík v Kladně zve na Valentýnský večírek