Prázdninový Central Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Království hraček Bambule

K bezpečnosti Kladna přispěje umělá inteligence, plánuje velitel městské policie Petr Hašek

Čtvrtek, 7. Únor 2019 07:40

Jednou z hlavních priorit Petra Haška, kladenského radního pro oblast bezpečnosti, je zvýšení pocitu míry bezpečí ve městě. Dosáhnout toho chce zejména rozšířením opatření v oblasti prevence kriminality, kde vidí velký potenciál pro využití umělé inteligence.

K bezpečnosti Kladna přispěje umělá inteligence, plánuje velitel městské policie Petr Hašek

S prevencí úzce souvisí personální stav městské policie, které v současnosti schází zhruba 25 lidí, tedy přibližně čtvrtina plného stavu.

„Vzhledem k poměrům na trhu práce se nám s  určitostí tento stav nepodaří napravit během pár týdnů, proto se budeme snažit částečně deficit nahradit moderními technologiemi. Strážníci už začali používat tablety se systémem MP manager, který jejich práci zefektivnil, a teď se hodláme zaměřit právě na  prevenci kriminality,“ říká Petr Hašek v městském měsíčníku.

Jedním z nástrojů pro efektivní prevenci je Městský kamerový dohlížecí systém, který v současnosti prochází potřebným doplněním a modernizací spočívající ve výměně zastaralých analogových kamer za digitální IP kamery, které mají lepší zobrazovací schopnosti i za snížené viditelnosti.

„Mým cílem je zvládnout tuto modernizaci co nejdříve. Její přidanou hodnotou by mělo být využití takzvané umělé inteligence v rámci prevence kriminality, především pak pro zvýšení bezpečnosti v dopravě. Umělá inteligence má široký potenciál, skýtá řadu možností, můžeme ji například využít k odhalování pachatelů závažných, život a zdraví ohrožujících dopravních přestupků nebo ve  spolupráci s  Policií České republiky sledovat průjezdy zájmových nebo odcizených vozidel městem a podobně,“ nastínil Hašek.

Další z priorit je zabezpečení dětských hřišť a míst se zvýšeným pohybem dětí. Na vytipovaných místech se nově budou tyčit sloupy s kamerou a telefonním komunikátorem, který umožní pouhým stisknutím tlačítka navázat hovor s operátorem tísňové linky městské policie, případně dalších složek Integrovaného záchranného systému.

„Operátor prostor, ze kterého dítě volá, okamžitě sleduje prostřednictvím umístěné kamery. Systém by ale mohl v  tísni použít samozřejmě kdokoliv. Věřím, že se díky možnosti přivolat pomoc v  případě ohrožení budou Kladeňané cítit v ulicích bezpečněji,“ uvedl Hašek.

„Samotnou kapitolou pak je zabezpečení vstupů do městských škol a školek. Podporuji aktivitu, kterou loni započali pracovníci Oddělení řízení bezpečnostních rizik kladenského magistrátu v rámci projektu pod záštitou Ministerstva vnitra České republiky s názvem Ozbrojený útočník ve škole. Zaměřený je na ochranu osob ve školním prostředí. Soubor preventivních opatření by měl vést ke snížení možnosti útoku ozbrojeného útočníka ve školních zařízeních a ke zvýšení schopnosti zaměstnanců škol na tuto krizovou situaci účinně a správně reagovat. K dispozici máme také z prosince bezpečnostní audity všech základních škol ve městě. Obsahují doporučená opatření v  samotných školách, například zabezpečování vstupů za využití systému kontroly vstupů, statických kamer a interkomů. Mým záměrem je doporučení uskutečnit v rámci možností co nejdříve. Zahájil jsem rovněž jednání s jednotlivými složkami Integrovaného záchranného systému o možnostech prohloubení vzájemné spolupráce s městem, která by měla podpořit zefektivnění jejich i naší práce v oblasti bezpečnosti,“ uvedl Hašek závěrem.

Autor: (jk)


 1. foto

  FOTO: Sto let fotbalového klubu oslavili ve Velké Dobré s kladenskými Rytíři

 2. zprávy

  Kladenští strážníci se zaměří na zvýšené kontroly konzumace alkoholu nezletilými

 3. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Ďábla, chcete ho?

 4. foto

  VIDEO: Žáci z kladenské školy E. Beneše si závěrem roku užili projektový den

 5. zprávy

  Podívejte se, jak by mohlo vypadat sídliště Rozdělov Sever po revitalizaci

 6. pozvánka

  Poradíme vám, kam tento týden v Kladně za zábavou, kulturou a vzděláním

 7. foto

  FOTO: Kladenský zámecký areál ozdobily obří kované plastiky

 8. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 9. zprávy

  Lidé ve středních Čechách nestojí o další větrné elektrárny

 10. krimi

  Zloději na Kladensku vykradli auto, jen o chvíli později už je měla policie

 11. zprávy

  Těžbu uhlí na Kladensku dodnes připomíná několik důlních objektů

 12. sport

  Fotbalisté Kladna a Slaného se utkají po třiapadesáti letech!

 13. zprávy

  Dvě kladenské školky se budou pyšnit novou zahradou

 14. krimi

  Mobil do kapsy kalhot nepatří, to už ví i muž z Kladna

 15. pozvánka

  Den dětského úsměvu se bude už pojedenácté konat na Sletišti

 16. sport

  Daniel Lehar zazářil na Zlaté tretře!

 17. foto

  Podjezd ve Vodárenské se zasypávat nebude, ujistili zástupci města veřejnost

 18. foto

  VIDEO: Kladenští strážníci na Sletišti předvedli zásah proti ozbrojenému muži

 19. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Čaka, chcete ho?

 20. zprávy

  Třetí nejlepší přehradu z vlnité lepenky postavili studenti z Kladna