Teplárna Kladno Central Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno Jaroš
  • SAMK
  • Divadlo
  • Labyrint Kladno

Kladenští strážníci využívají pro efektivní řešení přestupků nejmodernější techniku

Středa, 6. února 2019 08:00

Strážníci v Kladně v loňském roce zvládli vyřešit více přestupků. Celý proces jim výrazně zefektivnil systém komunikace se základnou přes tablety. Z prvních čísel roční statistiky také vyplývá, že městské policisty si loni zavolalo na pomoc sedm a půl tisíce občanů.

Kladenští strážníci využívají pro efektivní řešení přestupků nejmodernější techniku (Foto: KL)

Strážníci Městské police Kladno využívají nejmodernější techniku, tablety s takzvaným MP managerem, které pomáhají vyřešit přestupek přímo na místě. Díky tomu vyřešili v loňském roce o 1 600 přestupků víc než v roce 2017.

„V minulosti musel strážník lustrovat osoby nebo vozidla telefonicky u velitele směny, tedy dojet fyzicky na základnu a pořízenou fotodokumentaci stáhnout z fotoaparátu. Dnes už vše ověří přes tablet,“ vysvětluje výhody inovací ředitel Městské policie Kladno Stanislav Procházka.

Ze statistiky dále vyplývá, že v roce 2018 řešila městská policie více přestupků týkajících se občanského soužití, tedy rušení nočního klidu, ukládání odpadu mimo určená místa, nezajištění psů a podobně.

„V minulých letech se na této statistice významnou měrou podíleli klienti ubytoven. Dnes se problematika veřejného pořádku spíše přesunula do rodinné zástavby, kde jsou rodinné domy pro zisk. Kontrola ze strany strážníků a jiných institucí je velmi problematická,“ říká mluvčí strážníků Alena Purkytová.

Ze všech případů, které městští policisté v loňském roce řešili, bylo více než 1 800, kdy se jednalo o překročení nejvyšší povolené rychlosti. To je o zhruba 500 méně, než tomu bylo v roce 2017. Linku 156 využilo loni téměř 7 500 lidí, podobně jako o rok dříve.

„Místa určená k měření rychlosti navrhuje městská policie k odsouhlasení Policii ČR. V drtivé většině jde o lokality v blízkosti škol a školek a místa častých dopravních nehod vozidel s chodci. Prioritou městské policie je také rychlé reagování na podněty obyvatel na špatně zaparkovaná vozidla, která například blokují vjezdy do objektů nebo chodníky či přechody,“ upozornil ředitel Procházka.

Další čísla ze statistiky roku 2018 udávají 152 odtažených vozidel, 170 odchycených zvířat, 163 osob předaných k dalšímu lékařskému ošetření, 276 oznámení o nálezu injekčních stříkaček ve veřejném prostoru a také nasazení 239 takzvaných botiček. Strážníci se však snaží většinu přestupků spáchaných řidiči vyřešit přímo na místě. Problémy s vozidly odstavenými v rozporu s dopravním značením a pravidly silničního provozu jsou největší položkou v činnosti městské policie nejen v Kladně, ale ve všech větších městech.

„Nerespektování pravidel bohužel způsobuje neprůjezdnost ulic v sídlištích, zablokování průjezdu vozidel záchranářů, policistů a hasičů i svozu odpadu, zásobování prodejen a v neposlední řadě ohrožení chodců na přechodech pro chodce a podobně. Tento problém je způsoben nedostatkem parkovacích míst a velkým nárůstem počtu vozidel, na který nejsou zejména sídliště připravena. Strážníci to ale řešit musejí,“ konstatuje Stanislav Procházka.  

Autor: (kh)