Valentýn Central RETRO PLES Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Dokument o Kubovi Íblovi
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Proč se v Kročehlavech říká U Vraha? Ve Vrchlického ulici bydlel Václav Mrázek

Pátek, 1. Únor 2019 07:30

U Vraha se všeobecně říkalo hospodě ve starém kročehlavském sídlišti na rohu ulic Vrchlického a U Tržnice. Ve skutečnosti se jmenovala Restaurace 9. května, ale protože ve stejném domě žil neblaze proslulý sériový vrah Václav Mrázek, dostalo se jí i blízkému okolí pojmenování U Vraha.

Proč se v Kročehlavech říká U Vraha? Ve Vrchlického ulici bydlel Václav Mrázek (Foto: KL)

Mrázek byl sériový vrah, jemuž bylo prokázáno celkem sedm vražd, které byly motivovány jak sexuálně, tak loupežně. Krom násilné trestné činnosti byl usvědčen z dalších 127 trestných činů. Jako třicetiletý se Mrázek v říjnu 1955 do Kladna přistěhoval z Chomutova. Tehdy už za sebou měl několik vražd, aniž by byl odhalen.

Už jako malý s požehnáním chudých rodičů kradl potraviny a šatstvo. Jako šestnáctiletý dostal ze jednu krádež v roce 1941 podmínku, později si odseděl 18 měsíců. Po válce vyrazil jako ozbrojený doprovod humanitárního konvoje do Rumunska a Bulharska. Vojáci ale cestou humanitární pomoc rozkradli a rozdali výměnou za, mimo jiné, sexuální služby všeho druhu. Mrázek se začal zajímat o pornografickou literaturu se sadistickým zaměřením a postupně se u něj projevovaly různé deviace. Největší vzrušení zažíval při znehybnění oběti. Připustil, že okamžik, ve kterém se jeho oběť po výstřelu skácela k zemi, ho vzrušoval víc než samotná soulož. Přesto prožil značnou část svého vražedného období se stálou partnerkou. Ženy ho popisovaly jako plachého a nesmělého.

Během procházek a cyklistických projížděk v okolí Chomutova často potkával osamělé mladé ženy. Nutkání je sexuálně napadnout bylo tak silné, že mu prý způsobovalo intenzivní bolest hlavy. Poprvé vraždil v srpnu roku 1951, kdy klackem ubil patnáctiletou dívku, která pásla u lesa krávy. Její tělo odtáhl do ústraní a vykonal soulož. O dva měsíce později zastřelil třemi ranami z revolveru dvaatřicetiletou ženu. Tělo odtáhl k potoku, kde s ním souložil, a poté jej vhodil do vody. Protože ho vyděsila hlasitost výstřelů, napříště se vydal ven s nožem. Další dvě děvčata ale útok i přes vážná zranění přežila.

V červnu roku 1952 zaútočil na devatenáctiletou dívku, kterou ale dva z jeho výstřelů minuly a třetí se zasekl v hlavni. Hodinu na to zastřelil šestnáctileté děvče čekající na přítele. I tentokrát na těle vykonal soulož a s přikrytou hlavou ho nechal ležet kus od cesty.

Čtvrtou obětí se v červenci roku 1954 stala šestnáctiletá studentka, která šla do lesa nasekat trávu. Mrázek okolo ní projel na kole, zastavil, sesedl a zavolal na ni. Jakmile se otočila, střelil ji do obličeje a s tělem vykonal soulož.

O rok později na silnici mezi Chomutovem a Březencem narazil na milenecký pár. Šestadvacetiletého muže zastřelil třemi ranami, okradl a odklidil do příkopu, kde tělo zaházel porostem z okolí. Devatenáctiletá dívka při tom předstírala smrt. Když si myslela, že už je vrah pryč, pokusila se utéct. Mrázek si jí ale všiml, zabil ji jednou ranou do zad a odtáhl tělo do pole, kde vykonal pohlavní styk.

I přes rozsáhlé pátrací akce kriminalistům dlouho unikal. Speciální tým v rámci akce „Bronislava“ prověřil desetitisíce podezřelých, zadržel několik hledaných osob a velké množství zbraní. Mrázka ale i díky jeho nenápadnému chování a stálému zaměstnání nikdo nepodezíral. Navíc změnil způsob útoku.

Několik dalších žen se pokusil uškrtit. Všechny ale přežily a přivolaly pomoc. Krom pokusů o vraždu se zaměřil na velmi mladé dívky, které znásilňoval. Nejmladší z nich bylo teprve šest let. Děti neusmrcoval, prý to považoval za zbytečné. Ze strachu, že bude dopaden, se rozhodl změnit zaměstnání a odejít do Kladna. Vinou úřední chyby se mu to skutečně podařilo a jeho jméno vypadlo ze seznamu lidí k prověření.

Poslední vraždy se dopustil na manželce svého známého. Sedmapadesátiletá žena ho přistihla, když se v listopadu roku 1956 pod rouškou noci vloupal do jejich domu. Sekerou, kterou chtěl použít k páčení, ženu ubil k smrti. Její jedenáctiletou vnučku donutil, aby mu v domě pomohla hledat peníze a cennosti, před odchodem ji znásilnil. Jelikož si kapesníkem zakryl obličej, dívka ho nepoznala.

Odhalen byl až v březnu roku 1957 při domovní prohlídce. Předtím kradl na dole v Libušíně, kde byl zaměstnán jako lázeňský pracovník. Jeden z horníků předčasně vyfáral a přistihl Mrázka, jak prohledává oděvy v šatně. Protože k podobným krádežím docházelo opakovaně, horník Mrázka zadržel a přivolal policii.

Při domovní prohlídce policisté objevili střihací stroje, který ukradl při poslední vraždě. Ve sklepě v duté noze ponku našli pistoli, která odpovídala zbrani použité při sérii vražd na Chomutovsku. Prakticky celý byt byl vybaven kradenými věcmi.

Mrázek zpočátku přiznal jen několik krádeží. Dokonce mu vyšetřovatelé nastrčili do cely informátora, kterému se ale s ničím nesvěřil. Až při konfrontaci s výsledky balistické expertizy přiznal všechny vraždy a mnoho dalších zločinů. Svého jednání si byl dobře vědom, díky čemuž se mu dařilo spravedlnosti tak dlouho unikat.

Byl také podezřelý z dalších tří vražd spáchaných v roce 1951 na severu Čech. Ani k jedné se ale nedoznal a ze dvou byl skutečně jako možný pachatel vyloučen. Nepodařilo se prokázat ani jeho spojitost s úmrtím sedmnáctileté cyklistky, kterou v květnu roku 1955 cestou z Pleteného Újezda do Kladna někdo srazil z kola, zneužil a zavraždil. Mrázek se ale do Kladna přistěhoval až o několik měsíců později.

Ještě v průběhu roku 1957 byl nezvykle rychle odsouzen. Mrázek netušil, že je u nás v platnosti trest smrti a očekával odnětí svobody maximálně na 10 let. Za sedm vražd, čtyři pokusy o vraždu a 14 případů pohlavního zneužití byl 29. prosince 1957 popraven v Pankrácké věznici.


Hospoda se nacházela naproti nynější autobusové zastávky ve starém kročehlavském sídlišti na rohu ulic Vrchlického a U Tržnice (Foto: KL)

Autor: (jk)


 1. info z radnice

  Kladno vyhlásilo architektonickou soutěž Antonína Raymonda, řešit se bude Okrsek 4

 2. foto

  Tým Miners U11 v letošním Kladenském Kahanu obhájil první místo

 3. video

  Divadlo Lampion odehraje premiéru pohádky Myši patří do nebe

 4. krimi

  Zloděj v Kladně vykradl garáž a vloupal se i do rodinného domu

 5. pozvánka

  Přijďte povzbudit mladé volejbalisty Kladna

 6. pozvánka

  Poradíme vám, kam tento víkend v Kladně za zábavou, kulturou a vzděláním

 7. krimi

  Na Kladensku na silnice opět vyjeli i opilí řidiči, jeden z nich způsobil nehodu

 8. pozvánka

  V sobotu startuje v Mayrau zimní Excalibur Race

 9. foto

  Oprava mostu v Kročehlavské ulici na několik měsíců odřízne výpadovku na Prahu

 10. pozvánka

  Jarní prázdniny? Sportovní areály města Kladna zvou na příměstský tábor

 11. zprávy

  Žákyně zdravotnické školy Kladno úspěšně reprezentovala v soutěži Kladenská veverka

 12. povidka

  Povídka Kladenských listů: Státní zakázka

 13. foto

  Povinné tři body Rytířů proti Kadani

 14. pozvánka

  Ve čtvrtek se v kladenském Centralu slaví den zamilovaných

 15. foto

  FOTO: Hasiči slavili v kladenském Centralu den linky 112

 16. info z radnice

  Co s bývalým hotelem Merkur? Město hledá smysluplné využití

 17. pozvánka

  Kladno se s ledovou plochou na náměstí rozloučí sportovním odpolednem s Rytíři

 18. foto

  FOTO: V Kladně nabourala poštovní dodávka do autobusu

 19. zprávy

  Kladenští strážníci zachránili mladíka před sebevražedným skokem z mostu

 20. pozvánka

  Restaurace Kuklík v Kladně zve na Valentýnský večírek