Prázdninový Central Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Království hraček Bambule

Kladenští se i letos budou vozit na sdílených kolech, radní hledají nového dodavatele

Čtvrtek, 31. Leden 2019 07:00

Sdílená kola, která občanům město Kladno již dva roky poskytuje, si mezi občany našla oblibu. S bicykly se mohou pohybovat za minimální obnos po městě a kdykoliv je odstavit. Přesto s sebou oba dosud vyzkoušené systémy nesly jisté rezervy, které se nové vedení magistrátu pokusí odstranit.

Kladenští se i letos budou vozit na sdílených kolech, radní hledají nového dodavatele (Ilustrační foto: Město Kladno)

Systém sdílených kol odstartoval předloni v srpnu kladenský exprimátor Milan Volf. Nechal zahájit zkušební provoz s růžovými bicykly. Dodala je společnost Rekola Bikesharing, která tehdy systém sdílených kol provozovala i v dalších českých městech. Ovšem po ukončení první sezony byly shledány nedostatky a hledalo se náhradní řešení, které vyústilo v dohodu se společností Homeport. Ta přinesla do Kladna elektrokola, jenž splňovala i další požadavky, jako je technické řešení nebo možnost jejich parkování v pevných i virtuálních stanicích. Od tehdejší opozice si tím však minulé vedení města vysloužilo kritiku, a to zejména kvůli vysokým pořizovacím a provozním nákladům. Dále také kvůli rozdělení zakázky.

„Nové vedení města Kladna se bude určitě snažit o to, aby sdílená kola zůstala zachována. Proto by měla být vypsána veřejná soutěž na nového dodavatele, jenž splní naše podmínky,“ uvedla pro Listy mluvčí kladenského magistrátu Štěpánka Filipová.

Současný primátor Dan Jiránek se sdílenými koly problém nemá. Mrzí ho však, že zakázka na ně nebyla v souladu s požadavky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. „Jedná se o to, že město Kladno a SAMK dostaly nepravomocně pokutu za to, že rozdělily veřejnou zakázku. Pokuta byla stanovena v nejnižší možné míře, a kdybychom ji nezaplatili a soudili se, zaplatíme na advokátech daleko více. Proto navrhuji variantu B, podat rozklad, ale nesoudit se.

„V okamžiku, kdy schválíme vedení soudního řízení, tak podle Ústavního i Nejvyššího soudu město nemá nárok na náhradu advokátních služeb ani v případě, když spor vyhraje. A tyto finance by byly vyšší než udělená pokuta. Tak si můžeme vybrat, jestli zaplatíme méně, tedy pokutu, nebo více, tedy náklady soudního řízení. A v tomto případě se domnívám, že je nutné se chovat s péčí dobrého hospodáře a nezvyšovat zbytečně náklady města,“ argumentoval dále Dan Jiránek.

„Já jsem naprosto přesvědčen, že v případě soudního sporu bychom vyhráli. Na trhu v té době nebyl totiž žádný jiný dodavatel kol podobného typu,“ zhodnotil Milan Volf.

„S minimálními náklady jsme si nechali udělat rozklad celé té věci. Ten rozklad může pokutu zrušit, změnit nebo snížit. Sdílená kola chceme občanům Kladna zachovat. Hledáme jen ekonomičtější způsob. Nechci předjímat, která společnost bude systém provozovat. To ukáže čas,“ uzavřel primátor Jiránek.

Dobrá zpráva pro Kladeňáky je, že sdílená kola budou v Kladně fungovat i v letošní sezoně, která by mohla odstartovat v dubnu.

Autor: (red)


 1. krimi

  Na Slánsku došlo k pokusu o znásilnění patnáctileté dívky, policie hledá svědky

 2. zprávy

  Buštěhradští vědci budou na poušti testovat zařízení na výrobu vody ze vzduchu

 3. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Fidu, chcete ji?

 4. foto

  FOTO: Ve Středočeské knihovně byla zahájena výstava Ota Pavel – známý i neznámý

 5. pozvánka

  V zahradě Kladenského zámku na vás čeká další Piknik

 6. zprávy

  Kladenské Lego zaznamenalo významný nárůst zisku

 7. foto

  Kladenští kriminalisté zadrželi další distributory drog

 8. zprávy

  Na Kladensku začala sklizeň česneku, mohla by být nadprůměrná

 9. krimi

  V úterý havarovala u Kladna opilá řidička, nadýchala ke dvěma promile

 10. sport

  Kladeňáci na Olympiádě dětí a mládeže

 11. zprávy

  Dobrý anděl na Kladensku podpořil již 212 dětí a 210 rodičů ze 121 rodin

 12. pozvánka

  Přijďte oslavit vysvědčení do kladenského Centralu se zpěvákem Sebastianem

 13. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Elli, chcete ji?

 14. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 15. pozvánka

  Letní koupaliště Bažantnice je od pondělí již otevřeno

 16. foto

  Johana Jelínková s Markem Součkem skončili těsně pod pódiem

 17. foto

  FOTO: Sto let fotbalového klubu oslavili ve Velké Dobré s kladenskými Rytíři

 18. zprávy

  Kladenští strážníci se zaměří na zvýšené kontroly konzumace alkoholu nezletilými

 19. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Ďábla, chcete ho?

 20. foto

  VIDEO: Žáci z kladenské školy E. Beneše si závěrem roku užili projektový den