Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Mýty o běhání v zimě? Nenechte se odradit

Sobota, 12. Leden 2019 09:30

Začátek zimní sezóny staví každého běžce před otázku, jak se vypořádat s poklesem teplot často až pod bod mrazu. S běháním v zimě jsou spojené mýty a omyly, které by vás ale od vašeho oblíbeného sportu rozhodně neměly odradit.

Mýty o běhání v zimě? Nenechte se odradit (Ilustrační foto: Kateřina Svobodová)

Mýtus první: v zimě se běhat nedá

Opak je pravdou, běhání v zimním období je pro trénink velmi důležité a můžete z něj těžit po celý zbytek roku. A kdy jindy než v zimě nabrat formu například na Sportisimo 1/2Maraton Praha 2019, který se uskuteční už 6. dubna 2019, a otevře tak RunCzech běžeckou sezónu. Již nyní se můžete registrovat a mít tedy o skvělou motivaci přes zimu postaráno. 

Pokud se někdy opravdu venku běhat nedá, jsou to smogové situace ve městech, případně tuhé mrazy pod -20°C. Ani to však není důvod s běžeckým tréninkem přestat. Neomezené možnosti najdete v běžeckém centru Running Mall, které nabízí kompletní podporu pro každého běžce, trénink s trenéry, individuální tréninky nebo třeba běžeckou jógu.

Při venkovním běhání v zimě vzhledem ke ztíženým podmínkám samozřejmě není třeba snažit se získávat rychlost, lepší je zaměřit se spíš na udržení kondice a na objemový trénink. S prací na rychlosti počkejte raději na teplejší roční období. I tak ale může být zimní běhu příjemný, například pokud jde o prostor – budete nejspíš potkávat méně běžců a trasy budou volné i v časech, které jsou po zbytek roku nejvytíženější. Nic vám tedy nebude bránit užít si chvíle, kdy vám bude čerstvý sníh křupat pod nohama a vy v něm budete zanechávat úplně první stopy. Je ale třeba myslet na to, že v zimě se brzy stmívá a měli byste si tedy najít trasu, která bude bezpečná i po setmění – nejlépe s  veřejným osvětlením, případně pomůže čelovka. Nezbytné jsou také reflexní prvky na oblečení, které okolí umožní včas si vás všimnout.
 
Mýtus druhý: prochladnete a nachladíte se

Zimní běžecký trénink má samozřejmě svoje zásady, ale při jejich dodržení není důvod mít obavy ani z prochladnutí, ani z nachlazení. Vše začíná oblečením, kterého je potřeba méně, než byste si za stejného počasí vzali na procházku. S oblečením to tedy nepřehánějte, během se zahřejete a nebylo by dobré, abyste se začali příliš potit. Zásadní je také správné vrstvení oblečení. Zapamatujte si, že tenčí vrstvy ve větším počtu jsou lepší než silnější vrstvy v malém počtu. První vrstva přímo na těle by mělo být funkční tričko, druhá vrstva teplá funkční mikina, třetí vrstva běžecká bunda, ať již zateplená, nebo ne, pokud nemrzne. Vlastní ideální kombinaci si jistě časem najdete a budete ji přizpůsobovat momentálnímu počasí, hlavní je ale správně si vybrat v nepřeberném množství značek a materiálů. Spodní vrstvy oblečení by hlavně měly být prodyšné a odvádět pot od těla, svrchní vrstva musí vedle prodyšnosti splňovat i požadavky na ochranu před povětrnostními vlivy.

Pokud jde o oblečení, důležitá je čepice (nebo čelenka) a také rukavice, protože hlavou a rukama může tělo ztrácet mnoho tepla. Stejně tak je třeba také dýchací soustavu chránit před ledovým vzduchem. K tomu může sloužit šála nebo šátek přetažený přes ústa, vhodné je také snažit se co nejvíce dýchat nosem, aby se studený vzduch cestou do plic stačil co nejvíce ohřát. Mrazem trpí také vaše pokožka a rty, před vyběhnutím je tedy dobré ošetřit je krémem a balzámem, které je ochrání před vysušováním mrazivým větrem.
 
Mýtus třetí: dlouho nevydržíte a zraníte se

Ve správném oblečení a při správně zvolené trase není důvod, aby zima váš trénink příliš omezovala. Není ale radno zapomenout na několik zásad. Zaprvé je to protažení a zahřátí svalů. To je nejlepší provést ještě doma před vyběhnutím a venku potom se svaly zacházet opatrně, například se vyhnout prudkému zrychlování a zpomalování, které by nedostatečně zahřáté svaly nemusely přečkat bez následků. Stejně tak je důležité být neustále v pohybu, nenechat svaly vychladnout, nevracet se domů krokem. A pokud mrzne, trénink by neměl být dlouhý, abyste neprochladli. Lepší je tedy místo jednoho dlouhého tréninku běžet dvakrát za den poloviční trasu.

Vaše zdraví ochrání i vhodně zvolená obuv se vzorkem podrážky, která zaručí, že na namrzlém povrchu nebudete klouzat a nepřivodíte si zbytečně zranění. Zvolit můžete případně i boty s podrážkami opatřenými hroty. Obuv by měla být také odolná a chránit vaše nohy před mrazem i vlhkem, zároveň však musí být i prodyšná.

Závěrečná rada zní nezapomínat, že i v zimě je přísun tekutin zásadní. Tělo si o to nemusí samo říkat, ale i když se příliš nepotíte, samotný dech odvádí z těla vodu, kterou je třeba včas doplňovat a předcházet dehydrataci. Pokud tedy všechna tato doporučení dodržíte, zima vás v běhání nemůže zastavit.

Autor: Kateřina Svobodová
 


banbad


 1. foto

  Benátecké mladíky Rytíři srazili na kolena až v závěru

 2. krimi

  Nezabezpečené domácnosti se stávají nejsnazším cílem zlodějů

 3. pozvánka

  Pozvánka na kulturní program Ateliéru na únor 2019

 4. foto

  FOTO: Na škole E. Beneše v Kladně si připomněli odkaz Jana Palacha

 5. krimi

  Žena z Kladna málem přišla o boty, zachránil jí je manžel

 6. sport

  V Kladně by mohla vzniknout pumptracková dráha pro cyklisty

 7. krimi

  Kladenští strážníci zažili rušný víkend

 8. pozvánka

  Hornický skanzen Mayrau hostí výstavu industriálních fotografií Viktora Máchy

 9. krimi

  Policisté v Kačici zastavili vyhoštěného cizince, řídil pod vlivem drog

 10. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 11. zprávy

  V Kladně bude Středočeský kraj podporovat studium praktických sester

 12. pozvánka

  Do kladenského kina Sokol přiletí legendární E.T. – Mimozemšťan

 13. pozvánka

  Celosvětově uznávaná hra bude mít českou premiéru v Kladně

 14. krimi

  Policejní pes z Kladna pomohl dopadnout recidivistu

 15. pozvánka

  FOTO: Žáci kladenské školy 1. KSPA vystavují svá díla v Centralu

 16. zprávy

  Vedení Kladna opětovně jednalo s investorem o budoucnosti Růžového pole

 17. pozvánka

  S Kladenskými listy víte, kde tento týden fandit!

 18. zprávy

  Kladenské gymnázium získalo třetí místo v soutěži o bezpečném internetu

 19. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 20. foto

  FOTO: U Pcher na Kladensku havarovalo osobní auto, řidič na místě zahynul