Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Libovickým myslivcům shořela chata, žádají o pomoc

Pátek, 11. Leden 2019 07:10

Idylku radostně stráveného posledního pátku loňského roku libovickým myslivcům zkazil požár. Při setkání v klubové chatě si zatopili v krbu. Rozžhavený kouřovod ale v mezistropním prostoru zapálil uvolněnou dřevěnou konstrukci. Následovala absolutní zkáza. Co nezachvátily plameny, zalily hektolitry vody. Zničenou klubovnu teď chtějí myslivci obnovit a žádají veřejnost o pomoc.  

Libovickým myslivcům shořela chata, žádají o pomoc (Foto: Myslivecký spolek Záboří Libovice)

Byl to poslední pátek v minulém roce. Představte si, že neprší, nefouká a že se občas ukáže i sluníčko. Už od rána to vypadá na nádherný den, který si užijeme plnými doušky mezi svými přáteli. My myslivci z Libovice pořádáme takzvaný Babský hon, vždy několik dní po Vánocích. Pro neznalé – nejedná se o hon na naše myslivecké baby, ale strávení dne s nimi. Vždy je tu skvělá nálada a spousta legrace.

Letos se ale celý den nějak zvrtl. Při ranním setkání na myslivecké chatě v lese už něco nehraje. Krb ve společenské místnosti vypadá, jakoby odmítl poslušnost, místo z komína to čoudí všude kolem. Za chvíli je místnost plná dusivého kouře. Kolem krbu je obrovské vedro – černý humor „smrádek ale teploučko“ byl směšný jen chvíli. V té době si uvědomujeme, že to opravdu není normální. V plechových kýblech odnášíme žhavé z krbu. Běžíme zkontrolovat ložnice v prvním patře − „Tady hoří!“. Je jasné, že už to není vtipné ani trošku. Hasičákem se snažíme uhasit, co vidíme. Voláme profíky hasiče s upozorněním, že jsme v lese, hoří dřevěná chata a není zde přístup k vodě. Začíná boj s časem. Vypínáme elektriku, odstraňujeme plynové bomby, vynášíme z přízemí, co se dá – stoly, židle, lavice, trofeje, diplomy, obrazy. Vidíme hasičské vozy blikat na státní silnici od Slaného. Z oken v prvním patře se valí neuvěřitelné množství dýmu. Za chvíli se nedá ani v přízemí být, všude je plno kouře, musíme pryč z chaty. Už slyšíme praskat dřevo. Hasiči blikají na silnici z Tuřan. Najednou z oken v  patře vyšlehnou několikametrové plameny. Hasiči jsou u nás do deseti minut, ale ty jsou nepředstavitelně dlouhé.

Před profesionalitou a sehraností všech hasičských jednotek nezbývá než smeknout. Sjely se týmy profesionálů i dobrovolníků, po silnici i přes les. Zásah trvá několik hodin a je plně v režii hasičů. Všem jim patří obrovský dík. Oheň začíná ustupovat, na řadu přichází příšerný dým a pak už jen ty litry a litry vody z hasičských vozů. Kudy neprošel oheň, tudy se dostává spousta vody. Když už ani voda neproudí, hasiči vyhazují z oken ohořelé zbytky postelí, koberců, jiných sutin. Pod okny vedle chaty se kupí hromada spáleného. Nám nezbývá než se jen dívat na tu zkázu. Co nás uvnitř čeká? Budeme se mít kam vrátit? Co se vlastně stalo? A hlavně, co bude dál?

Už je kolem poledne, hasiči nás pouští dovnitř. Ten příšerný smrad jen tak z nosu nedostaneme. Stropy na verandě a v kuchyni to zřejmě nezvládnou a propadnou se. Schody do prvního patra jsou už zčernalé, nahoře to vypadá jako v tom nejhorším snu. Zdi chybí. Díra ve střeše. Tam, kde stály postele je ohořelé nic. Je jasné, že se střechou se musíme rozloučit. Hrozný pohled, který nikdo z nás dlouho nevydrží a radši odchází zpátky před chatu. Všichni jsme špinaví, smradlaví. Ale všichni jsme v pořádku. Nikomu se nic nestalo. Díky, svatý Huberte.

My od libovických myslivců jsme se ten den rozhodli, že historie tímto pátkem nekončí, že půjdeme všichni společně dál. Chatu zachráníme i pro další generace. Nenecháme zaniknout to, co nám předci zanechali a je tu už přes půl století. Rádi bychom poprosili všechny spřízněné duše, pomůžete nám také? Zřídili jsme transparentní účet na renovaci chaty 115-8544410207/0100 a budeme si vážit i toho nejmenšího příspěvku, vždyť existuje malá pomoc? Určitě ne. Díky vám všem za podporu již projevenou nebo tu budoucí.

A závěr hasičského vyšetřování – v mezistropním prostoru se uvolnila dřevěná konstrukce, která se vzňala od rozžhaveného kouřovodu nad krbem.


Libovickým myslivcům shořela chata, žádají o pomoc (Foto: Myslivecký spolek Záboří Libovice)
Libovickým myslivcům shořela chata, žádají o pomoc (Foto: Myslivecký spolek Záboří Libovice)

Autor: Myslivecký spolek Záboří Libovice


banbad


 1. foto

  Benátecké mladíky Rytíři srazili na kolena až v závěru

 2. krimi

  Nezabezpečené domácnosti se stávají nejsnazším cílem zlodějů

 3. pozvánka

  Pozvánka na kulturní program Ateliéru na únor 2019

 4. foto

  FOTO: Na škole E. Beneše v Kladně si připomněli odkaz Jana Palacha

 5. krimi

  Žena z Kladna málem přišla o boty, zachránil jí je manžel

 6. sport

  V Kladně by mohla vzniknout pumptracková dráha pro cyklisty

 7. krimi

  Kladenští strážníci zažili rušný víkend

 8. pozvánka

  Hornický skanzen Mayrau hostí výstavu industriálních fotografií Viktora Máchy

 9. krimi

  Policisté v Kačici zastavili vyhoštěného cizince, řídil pod vlivem drog

 10. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 11. zprávy

  V Kladně bude Středočeský kraj podporovat studium praktických sester

 12. pozvánka

  Do kladenského kina Sokol přiletí legendární E.T. – Mimozemšťan

 13. pozvánka

  Celosvětově uznávaná hra bude mít českou premiéru v Kladně

 14. krimi

  Policejní pes z Kladna pomohl dopadnout recidivistu

 15. pozvánka

  FOTO: Žáci kladenské školy 1. KSPA vystavují svá díla v Centralu

 16. zprávy

  Vedení Kladna opětovně jednalo s investorem o budoucnosti Růžového pole

 17. pozvánka

  S Kladenskými listy víte, kde tento týden fandit!

 18. zprávy

  Kladenské gymnázium získalo třetí místo v soutěži o bezpečném internetu

 19. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 20. foto

  FOTO: U Pcher na Kladensku havarovalo osobní auto, řidič na místě zahynul