Valentýn Central RETRO PLES Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Dokument o Kubovi Íblovi
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Máte podezření na hemoroidy? Netrapte se zbytečně, zní z kladenské nemocnice

Pondělí, 31. Prosinec 2018 07:30

Podle odhadů se až sedm z deseti lidí v průběhu života setká s hemoroidy. Velká část z nich ale potíže tají nebo se o nemoci stydí mluvit. Nepříjemnosti způsobené „zlatou žílou“, jak se hemoroidům lidově říká, se přitom v současné společnosti vyskytují stále častěji. Dříve trápilo toto onemocnění častěji ženy, dnes se rozdíl mezi nemocnými muži a ženami stírá. Příznaky se často objevují v těhotenství, ale problémy se nevyhýbají ani mladým lidem, kteří tráví většinu dne sezením u počítače a nedodržují zdravý životní styl.

Máte podezření na hemoroidy? Netrapte se zbytečně, zní z kladenské nemocnice (Foto: KL)

Jak onemocnění vzniká, jak se léčí a proč s návštěvou lékaře neotálet? To vysvětlil zástupce primáře chirurgického oddělení kladenské nemocnice Jaroslav Pýcha, specialista na onemocnění konečníku.

„Bolest při vyměšování, krev na toaletním papíru, svědění nebo uzlíky v okolí konečníku. Tak se projevují problémy s hemoroidy – přesněji zduření a zvětšení žil v oblasti konečníku. I když je hemoroidální nemoc notoricky známé onemocnění, asi třetina pacientů, kteří jsou odesláni do specializované ambulance chirurgického oddělení s tímto problémem, má definitivní diagnózu jinou,“ popsal základní problém Jaroslav Pýcha.

Všímejte si symptomů

„V oblasti přechodu konečníku v řiť jsou u zdravého jedince pod sliznicí rozšířené žíly, které hrají důležitou úlohu při udržení plynů a řídké stolice. Pokud dojde ke ztížení odtoku krve z konečníku, dochází ke zvětšení podslizničních žil a vnikají hemoroidy. Příznaky hemoroidů mohou být rozmanité a často se vyskytují i v různých kombinacích. Krvácení, bolest, svědění, pálení, zduření nebo výtok ale nemusí být spojen jen s hemoroidy. Podobnými příznaky se mohou projevit i některá další onemocnění, jako jsou například trhliny sliznice, ragády, abscesy, píštěle, polypy, trombózy. Nejzávažnějším onemocněním, které může mít výše uvedené příznaky, je zhoubný nádor tlustého střeva nebo konečníku. Proto je velmi žádoucí před vlastním zahájením léčby konečník vyšetřit a stanovit správnou diagnózu. Je třeba, aby pacienti s dyskomfortem odhodili stud a podrobili se poměrně jednoduchému vyšetření, kdy lékař vyšetří konečník pohledem, pohmatem a ideálně i endoskopicky (anoskopie, rektoskopie, případně kolonoskopie). Teprve poté je možné přistoupit k adekvátní léčbě. Platí zde zásada: nikdy nezahajovat léčbu bez pečlivé diagnózy!“ vysvětluje Pýcha.

Onemocnění má čtyři stádia

Podobně jako u mnoha jiných chorob má i tato několik stádií:

1. stádium: Dochází jen k mírnému zvětšení rektální pleteně, která při stolici nevyhřezává ven z konečníku, provází ho pocit tupého tlaku a projevuje se občasným krvácením.

2. stádium: Hemoroidální uzly jsou zřetelně zvětšené a vyhřezávají ven z konečníku. Zejména při stolici, po ní se ale spontánně zatáhnou zpět. V tomto stadiu je kromě pocitu tlaku již patrné i krvácení, svědění a pálení.

3. stadium: Hemoroidální uzly jsou v tomto stadiu vyhřezlé mimo vnitřní kanál. Po stolici vyžadují manuální zatlačení zpět do análního otvoru. Nemocní mají pocit zduření, někdy dochází i k úniku řídké stolice a plynu.

4. stadium: Příznaky jsou stejné jako u 3. stádia, ale vyhřezlé hemoroidy jsou komplikované trombózou, zánětem nebo vředem.

Prevence je vždy lepší než léčba

Hemoroidální potíže souvisí nejen se současným způsobem života, ale i s faktem, že k lékaři nejde až polovina nemocných. Buď se stydí, nemají čas, bojí se vyšetření nebo spoléhají na samoléčbu a do ordinace často chodí až v pokročilém stadiu onemocnění, kdy je již nutný chirurgický zákrok.

„Abyste předešli nutné operaci, řešte své problémy s lékařem již při prvních příznacích. Ztrátou času a peněz je nákup potravinových doplňků v lékárně, byť jejich výrobci slibují zázračný účinek. Tělu neprospívá ani dlouhé sezení u počítače nebo v autě, nepravidelné nebo špatné stravování, nedostatečný pitný režim, nedostatek vlákniny, ovoce, zeleniny. Na vzniku hemoroidů se podílí také častá zácpa nebo naopak dlouhodobý průjem, těhotenství a porod, potraviny způsobující podráždění (kořeněná jídla), alkohol, nadměrná konzumace kávy a čaje a v neposlední řadě i stres. K předcházení hemoroidální chorobě patří také zlepšení návyků spojených s vyprazdňováním,“ radí Jaroslav Pýcha a dodává: „Pokud máte nutkání ke stolici, neoddalujte ho a na toaletě pak zbytečně dlouho nevysedávejte.“

Jak probíhá samotná léčba?

Hemoroidy je možné léčit mnoha způsoby. Běžné konzervativní postupy obvykle uleví od příznaků, ale neodstraní zcela původce potíží. Pokud problémy trvají, je třeba se obrátit na chirurga, nejlépe se specializací na proktologii. Ten po vyšetření může doporučit vhodný operační zákrok. Léčbu je pak vždy nutné zahájit po pečlivém klinickém vyšetření a stanovení co nejpřesnější diagnózy. Obvykle se dnes již používají šetrné postupy, které se provádějí ambulantně a nesou jen minimální riziko.

Konzervativní léčba zahrnuje úpravu životního stylu, dietní a režimová opatření a lokální i celkovou medikamentózní léčbu. Patří sem některé léky obsahující léčiva, která zvyšují tonus žilních stěn a zlepšují mikrocirkulaci. Dále sem patří čípky a masti, které obsahují lokální anestetika, látky stahující cévy nebo látky protizánětlivé. Většina preparátů obsahuje i kombinaci těchto látek. Při komplikacích a závažnějších stavech může lékař aplikovat antiseptika a antibiotika.

Semiinvazivní léčba se provádí většinou ambulantně a bez nutnosti anestezie. Jedná se již o přímé ošetření hemoroidů. Patří sem několik metod: skleroterapie, kryoterapie, fotokoagulace, ošetření jemným a přesně regulovaným elektrickým proudem pomocí přístroje Hemoron, laserová terapie nebo ultrazvukem kontrolovaný podvaz hemoroidální tepny (HAL metoda). V proktologické ambulanci nemocnice Kladno aplikujeme s úspěchem elastickou ligaturu na hemoroid Barronovou metodou. Při této metodě se jednotlivé uzly ošetří speciálním gumovým kroužkem, který v nich uzavře krevní průtok, uzly pak odumřou a odpadnou. Tento zákrok je šetrný a lze jím úspěšně ošetřit hemoroidy v 1.-3. stádiu.

Operační léčba se provádí pouze u pokročilého a komplikovaného hemoroidálního onemocnění, u kterého již nelze použít předchozí varianty terapie. Provádí se v celkové anestezii a představuje radikální odstranění postižené tkáně. Principem chirurgické léčby hemoroidů ve 3. a 4. stádiu je odstranění hemoroidálních uzlů, podvaz hemoroidálních cév a částečná nebo kompletní rekonstrukce defektu. Existuje velké množství typů operací. Operatér vždy volí typ výkonů podle rozsahu hemoroidů a podle zkušenosti s příslušným typem výkonu.

„V Oblastní nemocnici Kladno zajišťuje péči o nemocné s hemoroidy a jejich komplikacemi chirurgické oddělení. V případě akutních obtíží se pacient může obrátit na chirurgickou ambulanci v budově Centra akutní medicíny. Péči o nemocné s hemoroidy zajišťuje v nemocnici i proktologická poradna chirurgického oddělení, do které se musí pacient objednat. Po jednoduché přípravě je zde pacient klinicky a endoskopicky vyšetřen a je mu navržena adekvátní metoda léčby,“ vysvětluje chirurg a proktolog Pýcha.

Autor: Hana Senohrábková


banbad


 1. info z radnice

  Kladno vyhlásilo architektonickou soutěž Antonína Raymonda, řešit se bude Okrsek 4

 2. foto

  Tým Miners U11 v letošním Kladenském Kahanu obhájil první místo

 3. video

  Divadlo Lampion odehraje premiéru pohádky Myši patří do nebe

 4. krimi

  Zloděj v Kladně vykradl garáž a vloupal se i do rodinného domu

 5. pozvánka

  Přijďte povzbudit mladé volejbalisty Kladna

 6. pozvánka

  Poradíme vám, kam tento víkend v Kladně za zábavou, kulturou a vzděláním

 7. krimi

  Na Kladensku na silnice opět vyjeli i opilí řidiči, jeden z nich způsobil nehodu

 8. pozvánka

  V sobotu startuje v Mayrau zimní Excalibur Race

 9. foto

  Oprava mostu v Kročehlavské ulici na několik měsíců odřízne výpadovku na Prahu

 10. pozvánka

  Jarní prázdniny? Sportovní areály města Kladna zvou na příměstský tábor

 11. zprávy

  Žákyně zdravotnické školy Kladno úspěšně reprezentovala v soutěži Kladenská veverka

 12. povidka

  Povídka Kladenských listů: Státní zakázka

 13. foto

  Povinné tři body Rytířů proti Kadani

 14. pozvánka

  Ve čtvrtek se v kladenském Centralu slaví den zamilovaných

 15. foto

  FOTO: Hasiči slavili v kladenském Centralu den linky 112

 16. info z radnice

  Co s bývalým hotelem Merkur? Město hledá smysluplné využití

 17. pozvánka

  Kladno se s ledovou plochou na náměstí rozloučí sportovním odpolednem s Rytíři

 18. foto

  FOTO: V Kladně nabourala poštovní dodávka do autobusu

 19. zprávy

  Kladenští strážníci zachránili mladíka před sebevražedným skokem z mostu

 20. pozvánka

  Restaurace Kuklík v Kladně zve na Valentýnský večírek