Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Kladenská nemocnice nabízí stále dokonalejší možnosti kloubních náhrad

Čtvrtek, 13. Prosinec 2018 07:40

Nadměrná fyzická zátěž a obezita. To jsou vedle vrozených dispozic dva hlavní důvody, proč se lidé ocitají dřív na operačním sále a čekají na výměnu kloubů. Na téma kloubních náhrad se pro Listy rozpovídal zástupce primáře ortopedicko-úrazového oddělení Oblastní nemocnice Kladno Petr Žofka.

Kladenská nemocnice nabízí stále dokonalejší možnosti kloubních náhrad (Foto: KL)

První kloubní náhrada byla použita již před více než sto lety a jednalo se o náhradu čelistního kloubu. V současnosti se ve zdravotnictví rutinně provádějí náhrady kyčelních, kolenních a ramenních kloubů, méně často se operuje kloub hlezenní, loketní nebo zápěstní. Provádějí se také náhrady kloubů prstů rukou i nohou. V posledních letech se objevují i pohyblivé náhrady meziobratlových plotének.

Životnost kloubní náhrady je u každého pacienta jiná

„Problémem kloubních náhrad není zkonstruovat implantát ani provedení operace, ale to, aby kloub vydržel člověku sloužit a nedošlo k brzkému selhání. Proto se provádějí hlavně náhrady kolen, ramen a kyčlí, kde prospěch pacienta vysoce převyšuje nad rizikem selhání,“ vysvětluje doktor Žofka.

Pracoviště ortopedicko-úrazového oddělení kladenské nemocnice bylo vždy na špičce české ortopedie. V roce 1972 zde byla, jako na prvním neklinickém pracovišti v ČSSR, implantována totální náhrada kyčelního kloubu. Zatímco v 80. letech se operovalo několik desítek kloubních náhrad za rok, nyní jich kladenská ortopedie provádí ročně kolem 500.

Miniinvazivní technika při operaci vede

Byť má v současnosti ortopedicko-úrazové oddělení jen 47 lůžek, jeho výkonnost neustále stoupá. Je to díky moderním léčebným postupům a dramatickým zkrácením ošetřovací doby. Řada operací se provádí miniinvazivní technikou a v kombinaci se šetrnou anestezií je možné řadu pacientů propustit již den po operaci. O déle ležící pacienty pak ochotně přebírá péči špičkově vybavené rehabilitační oddělení.

„Kladno je jediným pracovištěm v republice, které používá při operaci totální náhrady kyčle miniinvazivní operační techniku jako standardní metodu. V operacích kloubních náhrad, které představují jeden z nosných programů kladenské ortopedie, klademe na tuto operační techniku velký důraz. V kombinaci s použitím moderních implantátů je většina pacientů schopna chodit s plnou zátěží operované končetiny již v prvních dnech po operaci,“ popisuje výhody doktor Žofka.

V souladu se všeobecným trendem se zaměřujeme i na ambulantní léčbu. Ročně je v ambulancích ošetřeno průměrně 35 000 pacientů a provedeno 350 menších operací. Ortopedie disponuje dvěma operačními sály, které svým špičkovým vybavením pokrývají veškeré potřeby moderní operativy. Pro pacienty v těžkém stavu je k dispozici multioborová jednotka intenzivní péče.

Technika výměny kloubů se neustále zdokonaluje

„Na operačních sálech ortopedicko-úrazového oddělení se ročně provádí přes 2 000 operací, z toho přibližně 500 endoprotéz kolena a kyčle. Z dalších operací to jsou zejména operace deformit nohou a chirurgie ruky. Úrazy jsou samozřejmě operovány akutně a počet těchto operací převyšuje 400 za rok. Dalších více než 400 operací představují artroskopické výkony, převážně na kolenním a ramenním kloubu. Čekací doba na totální endoprotézy kyčle a kolena je v současnosti kolem 9 měsíců. Na ostatní plánované operace přijímáme pacienty za 2-3 měsíce od objednání,“ popisuje situaci zástupce primáře ortopedicko-úrazového oddělení.

Lidí čekajících na operace stále přibývá

Nejen pohybový aparát, ale celý organismus ničí soustavné stereotypní přetěžování. V současnosti spousta profesí spočívá v jednotvárné činnosti a bohužel většina lidí tuto zátěž nekompenzuje jinou aktivitou. V důsledku toho se počet ortopedických pacientů neustále zvyšuje. Další příčinou tohoto nárůstu je i prodlužující se lidský věk a k plánovaným ortopedickým operacím tak přicházejí stále starší lidé.

A co doporučit lidem, aby měli zdravé klouby? „Nejde jenom o klouby, ale o celkový zdravotní stav. Hlavní by mělo být ‚žít zdravě‛. Každý člověk ví, co to znamená, ale ne každý v sobě najde dost síly, aby se podle toho řídil. A pokud tu sílu nakonec najde, obvykle je to již v době, kdy je pozdě bycha honit – přestane kouřit, až když má rakovinu plic a podobně. Prospěšný je kterýkoliv sport provozovaný s mírou. Sport provozovaný rekreačně a pro radost, je mohutným stimulem k vedení výše zmíněného zdravého životního stylu. Pro většinu lidí je ale spíše problémem, jakému sportu se věnovat, když už nějaké bolesti pohybového aparátu mají. Obecně se nemocným doporučuje jízda na kole a plavání jako činnosti, které nezatěžují nosné klouby dolních končetin, ale vždy je dobré vybranou pohybovou aktivitu konzultovat s ošetřujícím lékařem,“ radí lékař Žofka.

Spektrum péče ortopedicko-úrazového oddělení:

Akutní úrazová ambulance – bez objednání

tel: 312 606 310, 312 606 746

Zajišťuje veškerou neodkladnou péči o děti i dospělé s chorobami a úrazy pohybového aparátu, dále o poranění nervového systému a popáleniny dospělých. Její činnost je nepřetržitá 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.

Ortopedická ambulance pro dospělé

tel: 312 606 187

Je určena převážně pro dospělé pacienty s neakutními chorobami pohybového aparátu a pro následnou péči o pacienty po úrazech a operacích. Do této ambulance je třeba se předem objednat. Objednací doba je závislá na tom, zda si klient přeje být léčen konkrétním lékařem, a činí jeden až tři týdny. V této ambulanci se střídají všichni lékaři oddělení. Ambulantní operace se provádějí dle dohody s klientem.

Ordinační doba:

pondělí – pátek                       8:00 – 12:00 a 13:00 – 15:00

Dětská ortopedická ambulance

tel: 312 606 114

Řeší onemocnění pohybového aparátu dětí od narození do 18 let včetně vrozených vad. V prostorách této ambulance je rovněž prováděno preventivní vyšetřování kyčelních kloubů novorozenců ultrazvukem a jejich případná léčba.

Ordinační doba:         

úterý a čtvrtek             13:00 – 15:00

středa a pátek              9:00 – 12:00 a 13:00 – 15:00              

Autor: Hana Senohrábková


banbad


 1. foto

  Benátecké mladíky Rytíři srazili na kolena až v závěru

 2. krimi

  Nezabezpečené domácnosti se stávají nejsnazším cílem zlodějů

 3. pozvánka

  Pozvánka na kulturní program Ateliéru na únor 2019

 4. foto

  FOTO: Na škole E. Beneše v Kladně si připomněli odkaz Jana Palacha

 5. krimi

  Žena z Kladna málem přišla o boty, zachránil jí je manžel

 6. sport

  V Kladně by mohla vzniknout pumptracková dráha pro cyklisty

 7. krimi

  Kladenští strážníci zažili rušný víkend

 8. pozvánka

  Hornický skanzen Mayrau hostí výstavu industriálních fotografií Viktora Máchy

 9. krimi

  Policisté v Kačici zastavili vyhoštěného cizince, řídil pod vlivem drog

 10. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 11. zprávy

  V Kladně bude Středočeský kraj podporovat studium praktických sester

 12. pozvánka

  Do kladenského kina Sokol přiletí legendární E.T. – Mimozemšťan

 13. pozvánka

  Celosvětově uznávaná hra bude mít českou premiéru v Kladně

 14. krimi

  Policejní pes z Kladna pomohl dopadnout recidivistu

 15. pozvánka

  FOTO: Žáci kladenské školy 1. KSPA vystavují svá díla v Centralu

 16. zprávy

  Vedení Kladna opětovně jednalo s investorem o budoucnosti Růžového pole

 17. pozvánka

  S Kladenskými listy víte, kde tento týden fandit!

 18. zprávy

  Kladenské gymnázium získalo třetí místo v soutěži o bezpečném internetu

 19. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 20. foto

  FOTO: U Pcher na Kladensku havarovalo osobní auto, řidič na místě zahynul