Prázdninový Central Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Království hraček Bambule

Bez operace se kýly nezbavíte, říká doktor Šrámek z kladenské nemocnice

Neděle, 2. Prosinec 2018 10:00

Pokud jste si v třísle, oblasti pupku, v místě jizvy po břišní operaci nebo jinde na břišní stěně nahmatali „bouličku“, která je citlivá, bolí nebo jen vadí, je nutno pomyslet na možnost, že máte kýlu, a s návštěvou odborníka byste neměli otálet. Její případné uskřinutí je ve většině případů život ohrožující stav.

Bez operace se kýly nezbavíte, říká doktor Šrámek z kladenské nemocnice (Foto: KL)

Jak kýla vzniká, proč je důležité kýlu léčit a jestli je opravdu jejím jediným řešením operace, jsme se zeptali chirurga a specialisty z Centra pro řešení kýl v kladenské nemocnici Miloslava Šrámka.

Pane doktore, jak můžeme poznat kýlu?

Kýla se projevuje viditelným vyklenutím břišní stěny v oslabeném místě. Těchto možných míst v břišní stěně napříč všemi směry jsou desítky. Nejčastějšími, a tedy klinicky nejdůležitějšími místy jsou oblast pupku a bílé čáry, oblast třísel nebo jizvy po proběhlých břišních operacích. Nejprve se může objevit nepříjemný pocit v dané oblasti, pak zpravidla i „bulka“, která občas zmizí a zase se objeví a kterou lze tlakem většinou opět zatlačit zpět do břicha. Člověk může pociťovat tlak, nevolnost, bolesti, plynatosti nebo může mít i obtíže se stolicí.

Proč je důležité léčit kýlu a může být nějak nebezpečná?

Kýla sama nikdy nezmizí. Zpočátku vás bude obtěžovat jen občasnou bolestivostí a nepohodlím. Později budete muset omezit své fyzické aktivity. Při odpočinku většinou bolest odezní, ale při zvýšené námaze se vrátí. Bolest se nejprve projeví jen v postiženém místě, v pokročilém stádiu může vystřelovat do různých částí těla. Mírné příznaky se postupně zhorší. Defekt v břišní stěně se sám nikdy nezhojí, naopak – bude se zvětšovat a bude stále více bolet. Neléčená kýla se obvykle zvětšuje a pro člověka je velmi nebezpečné její uskřinutí – tedy situace, kdy obsah kýly (nejčastěji střevo nebo jiný orgán dutiny břišní) již nelze zasunout zpět do břicha a hrozí odumření uskřinuté části. Projevuje se velkou bolestí, zvracením, zástavou plynů a tak dále. Může tak vzniknout život ohrožující stav, často s vynuceným zákrokem, který zároveň kvůli zánětlivé reakci zbavuje chirurga možnosti břišní stěnu zpevnit užitím síťky. Kýlu je tedy vhodné řešit co nejdříve, ideálně v době, kdy je diagnostikována plánovaně a nikoliv akutně, jelikož pak jsou možnosti řešení omezené.

Jak probíhá samotné vyšetření?

V případě, že člověka něco trápí, měl by nejdříve navštívit svého praktického lékaře. Ten ho pak odkáže na příslušné odborné pracoviště, kterým bývá nejčastěji chirurgická ambulance nebo kýlní poradna. K rozpoznání kýly pak postačí prosté klinické vyšetření, tedy zjištění potíží nemocného při rozhovoru a jeho následné vyšetření zahrnující například prohmatání břicha. K doplnění a zpřesnění diagnózy může napomoci ještě CT vyšetření břišní stěny nebo vyšetření ultrazvukem.

Má kladenská nemocnice svou speciální poradnu pro řešení kýl?

Od roku 2004 jsme jedním z Center pro řešení kýl v rámci České republiky. Poskytujeme komplexní péči pacientům se všemi typy kýl včetně kýl komplikovaných, velkých, bráničních a opakujících se po operacích. Pacientům s kýlami poskytujeme komplexní operační i poradenskou péči, ale ne všechny kýly jsou hned chirurgicky řešitelné. U obézních lidí je nejprve nutná spolupráce pacienta a výrazné snížení jeho hmotnosti.

Je operace jediným řešením, jak se kýly zbavit?

Žádná konzervativní metoda léčby nevede k trvalému vyřešení kýly. Každá kýla znamená defekt v jinak pevné břišní stěně, který je nutno operačně uzavřít, proto je nanejvýš vhodné tyto situace řešit chirurgicky včas – dokud jsou defekty malé. Platí zde jednoduché pravidlo – čím je kýla menší, tím jednodušší je její oprava. O způsobu vhodného zákroku rozhodne vždy erudovaný chirurg po konzultaci přímo s nemocným a s ohledem na jeho věk a celkový zdravotní stav či předpokládané fyzické zatížení.

Je po operaci kýly nutná rehabilitace?

Úplné zotavení po operaci a návrat do zaměstnání je velmi individuální. Po každé operaci je třeba fyzickou zátěž dávkovat postupně s odstupem zhruba dvou měsíců. Po této době lze individuálně uvažovat o navýšení zatížení a posilování břicha. Doporučují se hlavně procházky, projížďky na kole a lehčí tělesná cvičení.

Jakou operační metodu v kladenské nemocnici preferujete?

V kladenské nemocnici má mnohaletou tradici moderní, klasická i laparoskopická operativa kýl s využitím moderních šicích materiálů a vstřebatelných sítěk. Preferujeme miniinvazivní a „beznapěťové“ techniky (zákroky, kdy se k uzávěru kýlní branky používají různé druhy sítěk – záplat) s využitím nejmodernějších a vstřebatelných materiálů.

V čem spočívá význam používání sítěk při léčbě kýly?

Tato pomůcka pomáhá zpevnit postižené místo, a riziko opakovaného vzniku kýly je tak menší. Síťka má funkci jakési záplaty, která je speciálními nitěmi nebo jinými fixačními prostředky připevněna k okolním tkáním, čímž snižuje napětí v místě průniku kýly. Po čase síťkou proroste vazivová tkáň a nahradí tak tu část, která v místě chyběla a vznik kýly umožnila. Nejmodernější síťky pro beznapěťové operace kýly bývají částečně vstřebatelné a jejich fixace nevyžaduje rozsáhlé šití, čímž šetří okolní tkáně.

Poradna pro řešení kýl nemocnice Kladno

pátek:              10:30 – 12:00, 13:00 – 15:00 hodin

telefon:            312 606 640

Autor: Hana Senohrábková


banbad


 1. krimi

  Na Slánsku došlo k pokusu o znásilnění patnáctileté dívky, policie hledá svědky

 2. zprávy

  Buštěhradští vědci budou na poušti testovat zařízení na výrobu vody ze vzduchu

 3. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Fidu, chcete ji?

 4. foto

  FOTO: Ve Středočeské knihovně byla zahájena výstava Ota Pavel – známý i neznámý

 5. pozvánka

  V zahradě Kladenského zámku na vás čeká další Piknik

 6. zprávy

  Kladenské Lego zaznamenalo významný nárůst zisku

 7. foto

  Kladenští kriminalisté zadrželi další distributory drog

 8. zprávy

  Na Kladensku začala sklizeň česneku, mohla by být nadprůměrná

 9. krimi

  V úterý havarovala u Kladna opilá řidička, nadýchala ke dvěma promile

 10. sport

  Kladeňáci na Olympiádě dětí a mládeže

 11. zprávy

  Dobrý anděl na Kladensku podpořil již 212 dětí a 210 rodičů ze 121 rodin

 12. pozvánka

  Přijďte oslavit vysvědčení do kladenského Centralu se zpěvákem Sebastianem

 13. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Elli, chcete ji?

 14. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 15. pozvánka

  Letní koupaliště Bažantnice je od pondělí již otevřeno

 16. foto

  Johana Jelínková s Markem Součkem skončili těsně pod pódiem

 17. foto

  FOTO: Sto let fotbalového klubu oslavili ve Velké Dobré s kladenskými Rytíři

 18. zprávy

  Kladenští strážníci se zaměří na zvýšené kontroly konzumace alkoholu nezletilými

 19. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Ďábla, chcete ho?

 20. foto

  VIDEO: Žáci z kladenské školy E. Beneše si závěrem roku užili projektový den