Valentýn Central RETRO PLES Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Dokument o Kubovi Íblovi
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Bez operace se kýly nezbavíte, říká doktor Šrámek z kladenské nemocnice

Neděle, 2. Prosinec 2018 10:00

Pokud jste si v třísle, oblasti pupku, v místě jizvy po břišní operaci nebo jinde na břišní stěně nahmatali „bouličku“, která je citlivá, bolí nebo jen vadí, je nutno pomyslet na možnost, že máte kýlu, a s návštěvou odborníka byste neměli otálet. Její případné uskřinutí je ve většině případů život ohrožující stav.

Bez operace se kýly nezbavíte, říká doktor Šrámek z kladenské nemocnice (Foto: KL)

Jak kýla vzniká, proč je důležité kýlu léčit a jestli je opravdu jejím jediným řešením operace, jsme se zeptali chirurga a specialisty z Centra pro řešení kýl v kladenské nemocnici Miloslava Šrámka.

Pane doktore, jak můžeme poznat kýlu?

Kýla se projevuje viditelným vyklenutím břišní stěny v oslabeném místě. Těchto možných míst v břišní stěně napříč všemi směry jsou desítky. Nejčastějšími, a tedy klinicky nejdůležitějšími místy jsou oblast pupku a bílé čáry, oblast třísel nebo jizvy po proběhlých břišních operacích. Nejprve se může objevit nepříjemný pocit v dané oblasti, pak zpravidla i „bulka“, která občas zmizí a zase se objeví a kterou lze tlakem většinou opět zatlačit zpět do břicha. Člověk může pociťovat tlak, nevolnost, bolesti, plynatosti nebo může mít i obtíže se stolicí.

Proč je důležité léčit kýlu a může být nějak nebezpečná?

Kýla sama nikdy nezmizí. Zpočátku vás bude obtěžovat jen občasnou bolestivostí a nepohodlím. Později budete muset omezit své fyzické aktivity. Při odpočinku většinou bolest odezní, ale při zvýšené námaze se vrátí. Bolest se nejprve projeví jen v postiženém místě, v pokročilém stádiu může vystřelovat do různých částí těla. Mírné příznaky se postupně zhorší. Defekt v břišní stěně se sám nikdy nezhojí, naopak – bude se zvětšovat a bude stále více bolet. Neléčená kýla se obvykle zvětšuje a pro člověka je velmi nebezpečné její uskřinutí – tedy situace, kdy obsah kýly (nejčastěji střevo nebo jiný orgán dutiny břišní) již nelze zasunout zpět do břicha a hrozí odumření uskřinuté části. Projevuje se velkou bolestí, zvracením, zástavou plynů a tak dále. Může tak vzniknout život ohrožující stav, často s vynuceným zákrokem, který zároveň kvůli zánětlivé reakci zbavuje chirurga možnosti břišní stěnu zpevnit užitím síťky. Kýlu je tedy vhodné řešit co nejdříve, ideálně v době, kdy je diagnostikována plánovaně a nikoliv akutně, jelikož pak jsou možnosti řešení omezené.

Jak probíhá samotné vyšetření?

V případě, že člověka něco trápí, měl by nejdříve navštívit svého praktického lékaře. Ten ho pak odkáže na příslušné odborné pracoviště, kterým bývá nejčastěji chirurgická ambulance nebo kýlní poradna. K rozpoznání kýly pak postačí prosté klinické vyšetření, tedy zjištění potíží nemocného při rozhovoru a jeho následné vyšetření zahrnující například prohmatání břicha. K doplnění a zpřesnění diagnózy může napomoci ještě CT vyšetření břišní stěny nebo vyšetření ultrazvukem.

Má kladenská nemocnice svou speciální poradnu pro řešení kýl?

Od roku 2004 jsme jedním z Center pro řešení kýl v rámci České republiky. Poskytujeme komplexní péči pacientům se všemi typy kýl včetně kýl komplikovaných, velkých, bráničních a opakujících se po operacích. Pacientům s kýlami poskytujeme komplexní operační i poradenskou péči, ale ne všechny kýly jsou hned chirurgicky řešitelné. U obézních lidí je nejprve nutná spolupráce pacienta a výrazné snížení jeho hmotnosti.

Je operace jediným řešením, jak se kýly zbavit?

Žádná konzervativní metoda léčby nevede k trvalému vyřešení kýly. Každá kýla znamená defekt v jinak pevné břišní stěně, který je nutno operačně uzavřít, proto je nanejvýš vhodné tyto situace řešit chirurgicky včas – dokud jsou defekty malé. Platí zde jednoduché pravidlo – čím je kýla menší, tím jednodušší je její oprava. O způsobu vhodného zákroku rozhodne vždy erudovaný chirurg po konzultaci přímo s nemocným a s ohledem na jeho věk a celkový zdravotní stav či předpokládané fyzické zatížení.

Je po operaci kýly nutná rehabilitace?

Úplné zotavení po operaci a návrat do zaměstnání je velmi individuální. Po každé operaci je třeba fyzickou zátěž dávkovat postupně s odstupem zhruba dvou měsíců. Po této době lze individuálně uvažovat o navýšení zatížení a posilování břicha. Doporučují se hlavně procházky, projížďky na kole a lehčí tělesná cvičení.

Jakou operační metodu v kladenské nemocnici preferujete?

V kladenské nemocnici má mnohaletou tradici moderní, klasická i laparoskopická operativa kýl s využitím moderních šicích materiálů a vstřebatelných sítěk. Preferujeme miniinvazivní a „beznapěťové“ techniky (zákroky, kdy se k uzávěru kýlní branky používají různé druhy sítěk – záplat) s využitím nejmodernějších a vstřebatelných materiálů.

V čem spočívá význam používání sítěk při léčbě kýly?

Tato pomůcka pomáhá zpevnit postižené místo, a riziko opakovaného vzniku kýly je tak menší. Síťka má funkci jakési záplaty, která je speciálními nitěmi nebo jinými fixačními prostředky připevněna k okolním tkáním, čímž snižuje napětí v místě průniku kýly. Po čase síťkou proroste vazivová tkáň a nahradí tak tu část, která v místě chyběla a vznik kýly umožnila. Nejmodernější síťky pro beznapěťové operace kýly bývají částečně vstřebatelné a jejich fixace nevyžaduje rozsáhlé šití, čímž šetří okolní tkáně.

Poradna pro řešení kýl nemocnice Kladno

pátek:              10:30 – 12:00, 13:00 – 15:00 hodin

telefon:            312 606 640

Autor: Hana Senohrábková


banbad


 1. info z radnice

  Kladno vyhlásilo architektonickou soutěž Antonína Raymonda, řešit se bude Okrsek 4

 2. foto

  Tým Miners U11 v letošním Kladenském Kahanu obhájil první místo

 3. video

  Divadlo Lampion odehraje premiéru pohádky Myši patří do nebe

 4. krimi

  Zloděj v Kladně vykradl garáž a vloupal se i do rodinného domu

 5. pozvánka

  Přijďte povzbudit mladé volejbalisty Kladna

 6. pozvánka

  Poradíme vám, kam tento víkend v Kladně za zábavou, kulturou a vzděláním

 7. krimi

  Na Kladensku na silnice opět vyjeli i opilí řidiči, jeden z nich způsobil nehodu

 8. pozvánka

  V sobotu startuje v Mayrau zimní Excalibur Race

 9. foto

  Oprava mostu v Kročehlavské ulici na několik měsíců odřízne výpadovku na Prahu

 10. pozvánka

  Jarní prázdniny? Sportovní areály města Kladna zvou na příměstský tábor

 11. zprávy

  Žákyně zdravotnické školy Kladno úspěšně reprezentovala v soutěži Kladenská veverka

 12. povidka

  Povídka Kladenských listů: Státní zakázka

 13. foto

  Povinné tři body Rytířů proti Kadani

 14. pozvánka

  Ve čtvrtek se v kladenském Centralu slaví den zamilovaných

 15. foto

  FOTO: Hasiči slavili v kladenském Centralu den linky 112

 16. info z radnice

  Co s bývalým hotelem Merkur? Město hledá smysluplné využití

 17. pozvánka

  Kladno se s ledovou plochou na náměstí rozloučí sportovním odpolednem s Rytíři

 18. foto

  FOTO: V Kladně nabourala poštovní dodávka do autobusu

 19. zprávy

  Kladenští strážníci zachránili mladíka před sebevražedným skokem z mostu

 20. pozvánka

  Restaurace Kuklík v Kladně zve na Valentýnský večírek