Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Bez operace se kýly nezbavíte, říká doktor Šrámek z kladenské nemocnice

Neděle, 2. Prosinec 2018 10:00

Pokud jste si v třísle, oblasti pupku, v místě jizvy po břišní operaci nebo jinde na břišní stěně nahmatali „bouličku“, která je citlivá, bolí nebo jen vadí, je nutno pomyslet na možnost, že máte kýlu, a s návštěvou odborníka byste neměli otálet. Její případné uskřinutí je ve většině případů život ohrožující stav.

Bez operace se kýly nezbavíte, říká doktor Šrámek z kladenské nemocnice (Foto: KL)

Jak kýla vzniká, proč je důležité kýlu léčit a jestli je opravdu jejím jediným řešením operace, jsme se zeptali chirurga a specialisty z Centra pro řešení kýl v kladenské nemocnici Miloslava Šrámka.

Pane doktore, jak můžeme poznat kýlu?

Kýla se projevuje viditelným vyklenutím břišní stěny v oslabeném místě. Těchto možných míst v břišní stěně napříč všemi směry jsou desítky. Nejčastějšími, a tedy klinicky nejdůležitějšími místy jsou oblast pupku a bílé čáry, oblast třísel nebo jizvy po proběhlých břišních operacích. Nejprve se může objevit nepříjemný pocit v dané oblasti, pak zpravidla i „bulka“, která občas zmizí a zase se objeví a kterou lze tlakem většinou opět zatlačit zpět do břicha. Člověk může pociťovat tlak, nevolnost, bolesti, plynatosti nebo může mít i obtíže se stolicí.

Proč je důležité léčit kýlu a může být nějak nebezpečná?

Kýla sama nikdy nezmizí. Zpočátku vás bude obtěžovat jen občasnou bolestivostí a nepohodlím. Později budete muset omezit své fyzické aktivity. Při odpočinku většinou bolest odezní, ale při zvýšené námaze se vrátí. Bolest se nejprve projeví jen v postiženém místě, v pokročilém stádiu může vystřelovat do různých částí těla. Mírné příznaky se postupně zhorší. Defekt v břišní stěně se sám nikdy nezhojí, naopak – bude se zvětšovat a bude stále více bolet. Neléčená kýla se obvykle zvětšuje a pro člověka je velmi nebezpečné její uskřinutí – tedy situace, kdy obsah kýly (nejčastěji střevo nebo jiný orgán dutiny břišní) již nelze zasunout zpět do břicha a hrozí odumření uskřinuté části. Projevuje se velkou bolestí, zvracením, zástavou plynů a tak dále. Může tak vzniknout život ohrožující stav, často s vynuceným zákrokem, který zároveň kvůli zánětlivé reakci zbavuje chirurga možnosti břišní stěnu zpevnit užitím síťky. Kýlu je tedy vhodné řešit co nejdříve, ideálně v době, kdy je diagnostikována plánovaně a nikoliv akutně, jelikož pak jsou možnosti řešení omezené.

Jak probíhá samotné vyšetření?

V případě, že člověka něco trápí, měl by nejdříve navštívit svého praktického lékaře. Ten ho pak odkáže na příslušné odborné pracoviště, kterým bývá nejčastěji chirurgická ambulance nebo kýlní poradna. K rozpoznání kýly pak postačí prosté klinické vyšetření, tedy zjištění potíží nemocného při rozhovoru a jeho následné vyšetření zahrnující například prohmatání břicha. K doplnění a zpřesnění diagnózy může napomoci ještě CT vyšetření břišní stěny nebo vyšetření ultrazvukem.

Má kladenská nemocnice svou speciální poradnu pro řešení kýl?

Od roku 2004 jsme jedním z Center pro řešení kýl v rámci České republiky. Poskytujeme komplexní péči pacientům se všemi typy kýl včetně kýl komplikovaných, velkých, bráničních a opakujících se po operacích. Pacientům s kýlami poskytujeme komplexní operační i poradenskou péči, ale ne všechny kýly jsou hned chirurgicky řešitelné. U obézních lidí je nejprve nutná spolupráce pacienta a výrazné snížení jeho hmotnosti.

Je operace jediným řešením, jak se kýly zbavit?

Žádná konzervativní metoda léčby nevede k trvalému vyřešení kýly. Každá kýla znamená defekt v jinak pevné břišní stěně, který je nutno operačně uzavřít, proto je nanejvýš vhodné tyto situace řešit chirurgicky včas – dokud jsou defekty malé. Platí zde jednoduché pravidlo – čím je kýla menší, tím jednodušší je její oprava. O způsobu vhodného zákroku rozhodne vždy erudovaný chirurg po konzultaci přímo s nemocným a s ohledem na jeho věk a celkový zdravotní stav či předpokládané fyzické zatížení.

Je po operaci kýly nutná rehabilitace?

Úplné zotavení po operaci a návrat do zaměstnání je velmi individuální. Po každé operaci je třeba fyzickou zátěž dávkovat postupně s odstupem zhruba dvou měsíců. Po této době lze individuálně uvažovat o navýšení zatížení a posilování břicha. Doporučují se hlavně procházky, projížďky na kole a lehčí tělesná cvičení.

Jakou operační metodu v kladenské nemocnici preferujete?

V kladenské nemocnici má mnohaletou tradici moderní, klasická i laparoskopická operativa kýl s využitím moderních šicích materiálů a vstřebatelných sítěk. Preferujeme miniinvazivní a „beznapěťové“ techniky (zákroky, kdy se k uzávěru kýlní branky používají různé druhy sítěk – záplat) s využitím nejmodernějších a vstřebatelných materiálů.

V čem spočívá význam používání sítěk při léčbě kýly?

Tato pomůcka pomáhá zpevnit postižené místo, a riziko opakovaného vzniku kýly je tak menší. Síťka má funkci jakési záplaty, která je speciálními nitěmi nebo jinými fixačními prostředky připevněna k okolním tkáním, čímž snižuje napětí v místě průniku kýly. Po čase síťkou proroste vazivová tkáň a nahradí tak tu část, která v místě chyběla a vznik kýly umožnila. Nejmodernější síťky pro beznapěťové operace kýly bývají částečně vstřebatelné a jejich fixace nevyžaduje rozsáhlé šití, čímž šetří okolní tkáně.

Poradna pro řešení kýl nemocnice Kladno

pátek:              10:30 – 12:00, 13:00 – 15:00 hodin

telefon:            312 606 640

Autor: Hana Senohrábková


banbad


 1. foto

  Benátecké mladíky Rytíři srazili na kolena až v závěru

 2. krimi

  Nezabezpečené domácnosti se stávají nejsnazším cílem zlodějů

 3. pozvánka

  Pozvánka na kulturní program Ateliéru na únor 2019

 4. foto

  FOTO: Na škole E. Beneše v Kladně si připomněli odkaz Jana Palacha

 5. krimi

  Žena z Kladna málem přišla o boty, zachránil jí je manžel

 6. sport

  V Kladně by mohla vzniknout pumptracková dráha pro cyklisty

 7. krimi

  Kladenští strážníci zažili rušný víkend

 8. pozvánka

  Hornický skanzen Mayrau hostí výstavu industriálních fotografií Viktora Máchy

 9. krimi

  Policisté v Kačici zastavili vyhoštěného cizince, řídil pod vlivem drog

 10. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 11. zprávy

  V Kladně bude Středočeský kraj podporovat studium praktických sester

 12. pozvánka

  Do kladenského kina Sokol přiletí legendární E.T. – Mimozemšťan

 13. pozvánka

  Celosvětově uznávaná hra bude mít českou premiéru v Kladně

 14. krimi

  Policejní pes z Kladna pomohl dopadnout recidivistu

 15. pozvánka

  FOTO: Žáci kladenské školy 1. KSPA vystavují svá díla v Centralu

 16. zprávy

  Vedení Kladna opětovně jednalo s investorem o budoucnosti Růžového pole

 17. pozvánka

  S Kladenskými listy víte, kde tento týden fandit!

 18. zprávy

  Kladenské gymnázium získalo třetí místo v soutěži o bezpečném internetu

 19. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 20. foto

  FOTO: U Pcher na Kladensku havarovalo osobní auto, řidič na místě zahynul