Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Bez operace se kýly nezbavíte, říká doktor Šrámek z kladenské nemocnice

Neděle, 2. Prosinec 2018 10:00

Pokud jste si v třísle, oblasti pupku, v místě jizvy po břišní operaci nebo jinde na břišní stěně nahmatali „bouličku“, která je citlivá, bolí nebo jen vadí, je nutno pomyslet na možnost, že máte kýlu, a s návštěvou odborníka byste neměli otálet. Její případné uskřinutí je ve většině případů život ohrožující stav.

Bez operace se kýly nezbavíte, říká doktor Šrámek z kladenské nemocnice (Foto: KL)

Jak kýla vzniká, proč je důležité kýlu léčit a jestli je opravdu jejím jediným řešením operace, jsme se zeptali chirurga a specialisty z Centra pro řešení kýl v kladenské nemocnici Miloslava Šrámka.

Pane doktore, jak můžeme poznat kýlu?

Kýla se projevuje viditelným vyklenutím břišní stěny v oslabeném místě. Těchto možných míst v břišní stěně napříč všemi směry jsou desítky. Nejčastějšími, a tedy klinicky nejdůležitějšími místy jsou oblast pupku a bílé čáry, oblast třísel nebo jizvy po proběhlých břišních operacích. Nejprve se může objevit nepříjemný pocit v dané oblasti, pak zpravidla i „bulka“, která občas zmizí a zase se objeví a kterou lze tlakem většinou opět zatlačit zpět do břicha. Člověk může pociťovat tlak, nevolnost, bolesti, plynatosti nebo může mít i obtíže se stolicí.

Proč je důležité léčit kýlu a může být nějak nebezpečná?

Kýla sama nikdy nezmizí. Zpočátku vás bude obtěžovat jen občasnou bolestivostí a nepohodlím. Později budete muset omezit své fyzické aktivity. Při odpočinku většinou bolest odezní, ale při zvýšené námaze se vrátí. Bolest se nejprve projeví jen v postiženém místě, v pokročilém stádiu může vystřelovat do různých částí těla. Mírné příznaky se postupně zhorší. Defekt v břišní stěně se sám nikdy nezhojí, naopak – bude se zvětšovat a bude stále více bolet. Neléčená kýla se obvykle zvětšuje a pro člověka je velmi nebezpečné její uskřinutí – tedy situace, kdy obsah kýly (nejčastěji střevo nebo jiný orgán dutiny břišní) již nelze zasunout zpět do břicha a hrozí odumření uskřinuté části. Projevuje se velkou bolestí, zvracením, zástavou plynů a tak dále. Může tak vzniknout život ohrožující stav, často s vynuceným zákrokem, který zároveň kvůli zánětlivé reakci zbavuje chirurga možnosti břišní stěnu zpevnit užitím síťky. Kýlu je tedy vhodné řešit co nejdříve, ideálně v době, kdy je diagnostikována plánovaně a nikoliv akutně, jelikož pak jsou možnosti řešení omezené.

Jak probíhá samotné vyšetření?

V případě, že člověka něco trápí, měl by nejdříve navštívit svého praktického lékaře. Ten ho pak odkáže na příslušné odborné pracoviště, kterým bývá nejčastěji chirurgická ambulance nebo kýlní poradna. K rozpoznání kýly pak postačí prosté klinické vyšetření, tedy zjištění potíží nemocného při rozhovoru a jeho následné vyšetření zahrnující například prohmatání břicha. K doplnění a zpřesnění diagnózy může napomoci ještě CT vyšetření břišní stěny nebo vyšetření ultrazvukem.

Má kladenská nemocnice svou speciální poradnu pro řešení kýl?

Od roku 2004 jsme jedním z Center pro řešení kýl v rámci České republiky. Poskytujeme komplexní péči pacientům se všemi typy kýl včetně kýl komplikovaných, velkých, bráničních a opakujících se po operacích. Pacientům s kýlami poskytujeme komplexní operační i poradenskou péči, ale ne všechny kýly jsou hned chirurgicky řešitelné. U obézních lidí je nejprve nutná spolupráce pacienta a výrazné snížení jeho hmotnosti.

Je operace jediným řešením, jak se kýly zbavit?

Žádná konzervativní metoda léčby nevede k trvalému vyřešení kýly. Každá kýla znamená defekt v jinak pevné břišní stěně, který je nutno operačně uzavřít, proto je nanejvýš vhodné tyto situace řešit chirurgicky včas – dokud jsou defekty malé. Platí zde jednoduché pravidlo – čím je kýla menší, tím jednodušší je její oprava. O způsobu vhodného zákroku rozhodne vždy erudovaný chirurg po konzultaci přímo s nemocným a s ohledem na jeho věk a celkový zdravotní stav či předpokládané fyzické zatížení.

Je po operaci kýly nutná rehabilitace?

Úplné zotavení po operaci a návrat do zaměstnání je velmi individuální. Po každé operaci je třeba fyzickou zátěž dávkovat postupně s odstupem zhruba dvou měsíců. Po této době lze individuálně uvažovat o navýšení zatížení a posilování břicha. Doporučují se hlavně procházky, projížďky na kole a lehčí tělesná cvičení.

Jakou operační metodu v kladenské nemocnici preferujete?

V kladenské nemocnici má mnohaletou tradici moderní, klasická i laparoskopická operativa kýl s využitím moderních šicích materiálů a vstřebatelných sítěk. Preferujeme miniinvazivní a „beznapěťové“ techniky (zákroky, kdy se k uzávěru kýlní branky používají různé druhy sítěk – záplat) s využitím nejmodernějších a vstřebatelných materiálů.

V čem spočívá význam používání sítěk při léčbě kýly?

Tato pomůcka pomáhá zpevnit postižené místo, a riziko opakovaného vzniku kýly je tak menší. Síťka má funkci jakési záplaty, která je speciálními nitěmi nebo jinými fixačními prostředky připevněna k okolním tkáním, čímž snižuje napětí v místě průniku kýly. Po čase síťkou proroste vazivová tkáň a nahradí tak tu část, která v místě chyběla a vznik kýly umožnila. Nejmodernější síťky pro beznapěťové operace kýly bývají částečně vstřebatelné a jejich fixace nevyžaduje rozsáhlé šití, čímž šetří okolní tkáně.

Poradna pro řešení kýl nemocnice Kladno

pátek:              10:30 – 12:00, 13:00 – 15:00 hodin

telefon:            312 606 640

Autor: Hana Senohrábková


banbad


 1. krimi

  O montérky z kladenského Baumaxu se zloděj porval s ostrahou

 2. info z radnice

  Zastupitelstvo Kladna projednalo situaci s rozdělovskou ubytovnou, zvažuje se trestní oznámení

 3. krimi

  Ztratit peněženku může každý. Problémům se ale dá alespoň částečně předejít

 4. pozvánka

  Poradíme vám, kam tento víkend na Kladensku za zábavou, kulturou a vzděláním

 5. krimi

  Za šest tisíc postavím zeď a vydláždím dvůr, slíbil řemeslník, vzal si peníze a zmizel

 6. info z radnice

  Od středy zaplavují Kladno růžová kola

 7. krimi

  Krátké ohlédnutí za svátky očima kladenské záchranky

 8. kultura

  Přijďte tuto sobotu do kladenského divadla na Den otevřených dveří

 9. krimi

  Muž z Kladna dluží na výživném 55 tisíc. Co dělat, když rodič neplatí?

 10. povidka

  Povídka Kladenských listů: Prostě náhoda – 2

 11. krimi

  Opilý řidič cestou z Vinařic naboural a odešel od nehody, policisté ho záhy zadrželi

 12. sport

  Kladenský Alpiq nechce na dovolenou, věří si i na Plzeň

 13. krimi

  Z rozestavěné průmyslové haly v Pavlově zmizelo nářadí za více než 30 tisíc

 14. pozvánka

  Tento čtvrtek si můžete užít Kladenský majáles

 15. krimi

  Velikonoční svátky byly pro kladenské strážníky náročné

 16. pozvánka

  SAMK pořádá na Sletišti tradiční pálení čarodějnic

 17. krimi

  Policie pátrá po útočníkovi, který muži ve Slaném přerazil nos, lícní kost a čelist

 18. foto

  FOTO: Silničáři uzavřeli další část ulice Milady Horákové

 19. krimi

  Během několika dní se do domu v Kladně dvakrát vloupal zloděj, odnesl si hudební nástroje

 20. info z radnice

  Vedení Kladna chce častěji kontrolovat ubytovny, nyní řeší situaci lidí z vyhořelého zařízení v Rozdělově