Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Kladenský kulturák bude praskat ve švech, míří sem Xindl X

Pondělí, 19. Listopad 2018 07:40

Známý český písničkář Ondřej Ládek, který si říká Xindl X, vystoupí už tento čtvrtek v kladenském kulturáku. V rámci štace Sexy exity tour 2018 bude Kladno jeho první zastávkou. Xindl slibuje, že koncert bude větší než všechny ostatní, které v Kladně odehrál. Tímto turné totiž oslavuje už 10 let působení na české hudební scéně. Startuje se ve čtvrtek 22. listopadu od 20.00 hodin.

Kladenský kulturák bude praskat ve švech, míří sem Xindl X (Foto: www.xindlx.cz)

Kladenské listy pro vás Xindla vyzpovídaly a tady je záznam rozhovoru.

Máme pár týdnů po konci léta, jak jste si letošní prázdniny užil? Byly spíše ve znamení festivalů a koncertů, nebo jste si dopřál i nějaký odpočinek?

Původně jsem měl v plánu dodělat na jaře desku a v létě po víkendech jezdit hrát po festivalech a přes týden si užívat volno s rodinou. Nakonec ale, když už jsem měl desku na jaře skoro hotovou, mě napadalo ještě několik nových písní, o nichž jsem si říkal, že by bylo škoda, kdyby na desce nebyly. Takže jsme nakonec točili i celé léto a doma mě moc neviděli.

Preferujete raději venkovní stage, nebo dáváte přednost atmosféře uzavřených klubu a vnitřních pódií?

V létě když je hezky, určitě raději hraju venku. Ale teď na podzim a v zimě si radši užívám útočiště klubových hraní. Obě polohy mají něco do sebe. V létě na festivalech se snažíme, aby hraní bylo co nejnadupanější od začátku do konce. V klubech jsou koncerty delší a můžeme během nich vystřídat víc poloh.

Co je u Xindla X za poslední rok nového?

Poměrně dost. Původně jsem letos chtěl slavit 10 let od vydání první desky vydáním best of alba. Na něj jsme chtěli dotočit s novou sestavou kapely dvě, tři nové písničky. Ale natáčení bylo tak inspirativní, že mě začaly napadat nové a nové skladby, a najednou z toho byla deska se čtrnácti skladbami. Už jsme k ní stihli vypustit čtyři videoklipy a ještě zdaleka nekončíme. A teď k té desce vyjíždíme na naše dosud největší turné. Mám radost, že po těch deseti letech nemusím bilacovat a žít z minulosti, ale že se s kapelou můžeme koukat dopředu.

Budete slavit 10 let na české hudební scéně. Jaký byl Xindl X před 10 lety a jaký je dnes?

Já myslím, že Xindl X coby osoba je pořád stejný. Akorát má na kontě víc písniček a má za sebou víc životních zkušeností, takže má víc témat, o nichž psát. Koncertní podoba Xindla je samozřejmě jiná. Začínal jsem jako týpek, co jezdí sám s kytarou, teď jezdíme coby šestičlenná kapela a často si vozíme hosty. Musím říct, že mě hodně baví, když je na pódiu víc lidí a v těch šesti ldech můžeme dát písničkám všechny barvy, které potřebují.

V září jste vydal nové album Sexy Exity. Čím byste ho ve zkratce charakterizoval?

Je to hodně pestrá deska. Část jsme natočili s kapelou tak, abychom se přiblížili té naší koncertní energii. Druhá část je naopak točená bez kapely s různými elektroničtějšími prvky, kde zase hledám nějaké nové polohy. Zatímco tu kapelní část jsem si produkoval sám s naším basistou Radimem Genčevem, na té elektorničtější části se vystřídali tři producenti, dva z nich ze zahraničí. Takže v rámci jedné desky můžete slyšet baladu se symfonickým orchestrem, country-rockovou skladbu s tahací harmonikou, funky s gospelovým sborem stejně tak jako moderní elektronický pop. Ale základem jsou pořád folkové písničky, které by fungovaly, i kdyby se zahrály jen s kytarou. Jen jsou obalené do různých hudebních hávů. A jak je deska pestrá hudebně, textově je poměrně sevřená.

Jak už název Sexy Exity naznačuje, je to deska o útěcích, ať o těch skutečných, či o těch v přeneseném slova smyslu. Alenka je o útěcích do světa virtuální reality, Dřevo naopak o útěku opačným směrem, Já nic, já muzikant o útěku od zodpovědnosti, Trochu slávy o útěcích od dětských ideálů k pragmatičnosti, Byznys o útěcích od kamarádů do světa, kde jde jen o prachy, Naruby a Věčně nevěrná o útěcích ze vztahů. A sejně tak tohle téma najdete i v dalších písničkách.

Na desce máte tentokrát i hodně hostů.

Ano. Říkal jsem si, že když na minulé desce nebyl žádný duet, teď by tam mohly být duety dva. A opět se i to trochu rozrostlo pod rukama, takže těch duetů tam je nakonec pět. Se Sabinou Křovákovou jsme nazpívali filmový duet Věčně Nevěrná, s Petrem Luftnerem jsme napsali píseň nejlepší zvukař je playback, s Mirkou Miškechovou jsme si zopakovali spolupráci u něžné skladby Naruby, s kapelou Jananas jsme složili hymnu pro nadaci Světluška ZZZ (Pro Světlušku) a holandský DJ Jens East otisnkul svůj styl do skladby Pouze Jednou.

Máte už nějaké náměty na nové songy?

Mám už i nějaké hotové písně, ale zatím je nechávám v šuplíku. Zatím si chci užít na koncertech nové skladby z nové desky.

Ve svých písních zpracováváte pichlavá témata dnešní doby. Jsou to všechno problémy, které vy sám osobně vnímáte, nebo čerpáte inspiraci i odjinud?

Asi bych neuměl psát o něčem, co se mě netýká. Teda uměl, ale asi by mě to nebavilo. Ne že by ty skladby byly můj deníček, ale vše, o čem zpívám, mám odžito nebo odpozorováno ze svého okolí.

Za necelý rok budete slavit kulatiny, plánujete nějaké speciální překvapení pro své fanoušky?

Plánuju. Ale zatím budu dělat tajemného a nechám si pro sebe, co to bude.

Kde všude budete v rámci aktuálního turné Sexy Exity 2018 koncertovat?

Startujeme u vás na Kladně, potom v Mladé Boleslavi, v Plzni, v Karlových Varech, v Pardubicích, v Ústí nad Labem, v Českých Budějovicích, v Ostravě, v Olomouci, v Brně a turné zakončíme třemi koncerty v Praze.

V Kladně už jste vystupoval. Jak vzpomínáte na kladenské fanoušky?

Hrál jem tu už několikrát a pokaždé to bylo moc fajn. Ale žádný z těch koncertů nebyl tak velký jako ten, co nás čeká. Takže věřím, že ty hezké vzpomínky letos ještě překonáme.

Mohl byste vzkázat něco čtenářům Kladenských listů?

Milujte se a množte se… A hlavně dorazte na můj koncert 22. listopadu v domě kultury.

Autor: (kh)


banbad


 1. krimi

  O montérky z kladenského Baumaxu se zloděj porval s ostrahou

 2. info z radnice

  Zastupitelstvo Kladna projednalo situaci s rozdělovskou ubytovnou, zvažuje se trestní oznámení

 3. krimi

  Ztratit peněženku může každý. Problémům se ale dá alespoň částečně předejít

 4. pozvánka

  Poradíme vám, kam tento víkend na Kladensku za zábavou, kulturou a vzděláním

 5. krimi

  Za šest tisíc postavím zeď a vydláždím dvůr, slíbil řemeslník, vzal si peníze a zmizel

 6. info z radnice

  Od středy zaplavují Kladno růžová kola

 7. krimi

  Krátké ohlédnutí za svátky očima kladenské záchranky

 8. kultura

  Přijďte tuto sobotu do kladenského divadla na Den otevřených dveří

 9. krimi

  Muž z Kladna dluží na výživném 55 tisíc. Co dělat, když rodič neplatí?

 10. povidka

  Povídka Kladenských listů: Prostě náhoda – 2

 11. krimi

  Opilý řidič cestou z Vinařic naboural a odešel od nehody, policisté ho záhy zadrželi

 12. sport

  Kladenský Alpiq nechce na dovolenou, věří si i na Plzeň

 13. krimi

  Z rozestavěné průmyslové haly v Pavlově zmizelo nářadí za více než 30 tisíc

 14. pozvánka

  Tento čtvrtek si můžete užít Kladenský majáles

 15. krimi

  Velikonoční svátky byly pro kladenské strážníky náročné

 16. pozvánka

  SAMK pořádá na Sletišti tradiční pálení čarodějnic

 17. krimi

  Policie pátrá po útočníkovi, který muži ve Slaném přerazil nos, lícní kost a čelist

 18. foto

  FOTO: Silničáři uzavřeli další část ulice Milady Horákové

 19. krimi

  Během několika dní se do domu v Kladně dvakrát vloupal zloděj, odnesl si hudební nástroje

 20. info z radnice

  Vedení Kladna chce častěji kontrolovat ubytovny, nyní řeší situaci lidí z vyhořelého zařízení v Rozdělově