SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

Kladenské listy připravily tipy, jak si ve středních Čechách užít advent

Pátek, 16. listopadu 2018 06:50

I v předvánoční době nabízí střední Čechy mnoho možností pro každého, jak si užít adventní atmosféru. Můžete navštívit tradiční městské vánoční jarmarky, zajít si na komentovanou prohlídku zámku nebo se podívat na různé výstavy betlémů. Budou se rozsvěcet vánoční stromy a konat koncerty, kde zazní známé české koledy. Kladenské listy přináší tipy na ty nejzajímavější programy v celém Středočeském kraji.

Kladenské listy připravily tipy, jak si ve středních Čechách užít advent (Ilustrační foto: KL)

Každoročně patří k předvánočnímu času oblíbené výstavy betlémů. Ten nejoriginálnější bude k vidění od 24. listopadu až do konce ledna ve středočeské vesničce Máslovice. Již tradičně tu vyřezávají betlém z dvaceti kilogramů másla. Na zámku ve Veltrusech betlém ožije a s průvodem se vydá za doprovodu živé hudby k zámku, kde na koledníky bude čekat Panna Marie s Ježíškem a Josefem. Výstava betlémů bude také na zámku v Dobříši, v Regionálním muzeu v Mělníku a jejich výroba bude představena na zámku Kačina. Příbramské hornické jesličky a jejich příběhy představí tradiční výstava v Příbrami.

Také hornické Vánoce přiblíží třetí adventní víkend (15. – 16. prosince) muzeum v Příbrami. Vánoční atmosféru v hornickém obydlí zažijí návštěvníci díky tradiční výzdobě, koledám a tvoření vánočních dekorací. Zažít vánoční šichtu lze v Prokopské štole na dole Anna. Chybět nebude ani jízda důlním vláčkem.

Tipy na vánoční výrobky tradičně nabídnou dílničky, na kterých se budou vyrábět různé dekorace, jako třeba věnce, svícny nebo ozdoby na stromek. Na zámku ve Veltrusech se bude tvořit již 24. listopadu. Probíhat budou vánoční dílničky, kde bude možné si vyzkoušet zdobení perníčků, výrobu papírových ozdob, malování na sklo, zdobení věnců a jiné výtvarné činnosti. Nebude chybět ani malý vánoční jarmark pro nákup dárků. Možnost k výrobě budou mít také návštěvníci na mělnickém předvánočním jarmarku. Vánoční náladu navodí i vánoční jarmark na zámku Žleby, jehož nádvoří ožije dobovým tržištěm se sokolníky, komedianty a potulnými hudebníky.

„Středočeský kraj přináší nejen během Adventu nespočet akcí, na kterých na návštěvníky dýchne kouzlo Vánoc. Výlety na malebné hrady a zámky, které jsou vyzdobeny vánočními dekoracemi, jsou oblíbené napříč generacemi. Střední Čechy lákají na netradiční prožití vánočních svátků nejen na zámcích a hradech, ale i zasněžených skanzenech. Babičky a dědečkové tak mohou zavzpomínat na Vánoce, které prožívali jako malí, a děti obdivují hračky, které dostávali kluci i holky před sto lety,“ říká Markéta Wernerová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu.

K vánočním svátkům patří také zpívání koled. Nejznámější Česká mše vánoční zazní na zámku Karlštejn, ale také na zámku v Dobříši. Vánočně laděný hudební program, doplněný úpravou známých českých i světových koled, se uskuteční v Muzeu Podblanicka. Hudební sváteční program zakončí Štěpánské koledování na Karlštejně 27. prosince v podání vokálně instrumentální skupiny Chaire z Příbrami spolu s chrámovým sborem Codex Temporis.

Autor: Lucie Vurbsová


banbad


 1. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 2. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 3. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 4. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem

 5. zprávy

  Kladno vyhrálo spor s krajem o dopravní obslužnost u Nejvyššího správního soudu

 6. pozvánka

  Noc kostelů v Kladně startuje již zítra, je připraven bohatý program

 7. zprávy

  Koupaliště na Sletišti zahájilo dnes novou letní sezonu

 8. zprávy

  Zahradu Sládečkova vlastivědného muzea v sobotu ovládnou skláři

 9. zprávy

  Výstraha před nebezpečím vzniku požárů

 10. zprávy

  Jeden Chroust nestačí. A tak Tomáše v Kanonýrech doplní i jeho bratr Tadeáš

 11. foto

  Most mezi centrem Kladna a Švermovem byl dnes oboustranně zprůjezdněn

 12. zprávy

  Kladenští strážníci pomohli invalidní ženě. Vypátrali i řidiče, který ujel od nehody

 13. zprávy

  Otevření mostu ke hřbitovu změní v Kladně autobusovou dopravu

 14. zprávy

  Hendikepovaný Ládík bude letos na Kladenských dvorcích, přijďte ho podpořit

 15. zprávy

  Městská policie v Kladně zve na akci se soutěžemi pro seniory

 16. pozvánka

  Na vernisáži výstavy legendárního Kubašty ve Slaném, došlo k nečekanému překvapení

 17. pozvánka

  Blíží se Kladenské dvorky, budou ve znamení Klíče

 18. zprávy

  Od začátku června budou strážníci Městské policie Kladno opět měřit rychlost

 19. video

  Kladenské Sletiště ožilo dětským smíchem

 20. pozvánka

  Kladenské trhy pokračují opět ve středu