ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Kladenské listy připravily tipy, jak si ve středních Čechách užít advent

Pátek, 16. listopadu 2018 06:50

I v předvánoční době nabízí střední Čechy mnoho možností pro každého, jak si užít adventní atmosféru. Můžete navštívit tradiční městské vánoční jarmarky, zajít si na komentovanou prohlídku zámku nebo se podívat na různé výstavy betlémů. Budou se rozsvěcet vánoční stromy a konat koncerty, kde zazní známé české koledy. Kladenské listy přináší tipy na ty nejzajímavější programy v celém Středočeském kraji.

Kladenské listy připravily tipy, jak si ve středních Čechách užít advent (Ilustrační foto: KL)

Každoročně patří k předvánočnímu času oblíbené výstavy betlémů. Ten nejoriginálnější bude k vidění od 24. listopadu až do konce ledna ve středočeské vesničce Máslovice. Již tradičně tu vyřezávají betlém z dvaceti kilogramů másla. Na zámku ve Veltrusech betlém ožije a s průvodem se vydá za doprovodu živé hudby k zámku, kde na koledníky bude čekat Panna Marie s Ježíškem a Josefem. Výstava betlémů bude také na zámku v Dobříši, v Regionálním muzeu v Mělníku a jejich výroba bude představena na zámku Kačina. Příbramské hornické jesličky a jejich příběhy představí tradiční výstava v Příbrami.

Také hornické Vánoce přiblíží třetí adventní víkend (15. – 16. prosince) muzeum v Příbrami. Vánoční atmosféru v hornickém obydlí zažijí návštěvníci díky tradiční výzdobě, koledám a tvoření vánočních dekorací. Zažít vánoční šichtu lze v Prokopské štole na dole Anna. Chybět nebude ani jízda důlním vláčkem.

Tipy na vánoční výrobky tradičně nabídnou dílničky, na kterých se budou vyrábět různé dekorace, jako třeba věnce, svícny nebo ozdoby na stromek. Na zámku ve Veltrusech se bude tvořit již 24. listopadu. Probíhat budou vánoční dílničky, kde bude možné si vyzkoušet zdobení perníčků, výrobu papírových ozdob, malování na sklo, zdobení věnců a jiné výtvarné činnosti. Nebude chybět ani malý vánoční jarmark pro nákup dárků. Možnost k výrobě budou mít také návštěvníci na mělnickém předvánočním jarmarku. Vánoční náladu navodí i vánoční jarmark na zámku Žleby, jehož nádvoří ožije dobovým tržištěm se sokolníky, komedianty a potulnými hudebníky.

„Středočeský kraj přináší nejen během Adventu nespočet akcí, na kterých na návštěvníky dýchne kouzlo Vánoc. Výlety na malebné hrady a zámky, které jsou vyzdobeny vánočními dekoracemi, jsou oblíbené napříč generacemi. Střední Čechy lákají na netradiční prožití vánočních svátků nejen na zámcích a hradech, ale i zasněžených skanzenech. Babičky a dědečkové tak mohou zavzpomínat na Vánoce, které prožívali jako malí, a děti obdivují hračky, které dostávali kluci i holky před sto lety,“ říká Markéta Wernerová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu.

K vánočním svátkům patří také zpívání koled. Nejznámější Česká mše vánoční zazní na zámku Karlštejn, ale také na zámku v Dobříši. Vánočně laděný hudební program, doplněný úpravou známých českých i světových koled, se uskuteční v Muzeu Podblanicka. Hudební sváteční program zakončí Štěpánské koledování na Karlštejně 27. prosince v podání vokálně instrumentální skupiny Chaire z Příbrami spolu s chrámovým sborem Codex Temporis.

Autor: Lucie Vurbsová


banbad


 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše