Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Kladenský Jarda Tauber: Koncertování s Petrem Jandou v USA byla ohromná zkušenost

Úterý, 23. Říjen 2018 07:00

Jaroslav Tauber je čerstvým absolventem konzervatoře Jaroslava Ježka, kde byl několik let studentem Petra Jandy. Ten mu před časem pokřtil desku, kterou vydala Jardova kapela PLÁN B. Letos kladenskému hudebníkovi přišla nabídka od amerického promotéra, zda by se chtěl k Jandovi připojit na jeho turné po USA. Po 14 dnech koncertování po státech je Jarda již zpět a poskytl exklusivní rozhovor Kladenským listům o jeho hudební cestě.

Jarda Tauber a Petr Janda v USA (Foto: Archiv Jaroslava Taubera)

Jardo, ty jsi z kladenské kapely Plán B, jak jste vlastně vznikli jako kapela a jak dlouho fungujete?

Kapela Plán B funguje 4 roky. Potkali jsme se v Praze a tam i zkoušíme. Ale jako domácí prostředí, kde nejraději hrajeme, bereme právě Kladno. Z tohoto důvodu se občas prezentujeme jako kladenská kapela, ačkoliv z Kladna jsem vlastně jenom já. Teď na podzim jsme obměnili půlku kapely, máme nového bubeníka a basáka, takže se teď sehráváme, nacvičujeme, budeme dělat novou muziku.

Jaké je složení kapely a jaký styl vlastně hrajete?

V kapele jsme čtyři – kytara, basa, buben a zpěv. Já jsem kytarista a zpívám vokály. Hrajeme něco mezi rockovou až popovou hudbou, zakládáme si výhradně na českých textech, protože si myslíme, že je dobré zpívat pro Čechy česky.

Máte už i nějaké videoklipy, případně kde je lidi můžu vidět?

Jojo, videoklipy máme. K vidění jsou klasicky na youtube, kde máme i svůj kanál Plán B, nebo jsou samozřejmě dostupné i na webových stránkách kapely Plán B, na facebooku i na instagramu. S novou sestavou jsme teď natočili nový videoklip. Bude mít premiéru 17. listopadu v klubu Auto Da Fé v Kladně, kde proběhne zároveň i první koncert naší nové sestavy.

Tak přejděme k tomu, co bude čtenáře zajímat nejvíce, a to je Petr Janda. Jak jste se vlastně dali dohromady?

S Petrem se znám od té doby, co jsem začal chodit na konzervatoř. Tam jsem někdy v průběhu prvního ročníku dostal nabídku, abych začal chodit na hodiny navíc právě k Petru Jandovi. Nabídku jsem samozřejmě přijal, protože se to týkalo jen pár žáků z celé konzervatoře. Byl to i takový můj cíl se k němu dostat. Teď už je to skoro pět a půl roku. Petr mě na konzervatoři učil tři a půl roku, potom tam s výukou skončil. Ale protože jsme si sedli, rozuměli jsme si, tak naše spolupráce jeho odchodem ze školy neskončila. Občas jsem dostal příležitost zahrát si s ním na jeho koncertech. Poskytl nám své studio k nahrávání a pomáhal nám s naším prvním albem, byl takový náš dozor. Vydané CD nám potom i pokřtil.

A jak došlo k tomu, že jsi s ním teď koncertoval ve Spojených státech?

Petr mě letos v létě pozval na svou garden party, kde jsme potom spolu i zahráli nějaké jeho písničky. A protože na takových party je vždycky plno zajímavých lidí, byl tam tentokrát i promotér toho turné po Spojených státech. Tomu se naše společné hraní líbilo, říkal, že by naše muzikantské spojení mohlo být pro lidi zajímavé, a tak mi nabídl, abych se k nim na turné připojil. Samozřejmě jsem souhlasil. Finální rozhodnutí ovšem bylo na Petrovi, takže jsme spolu o tom pak mluvili a on souhlasil. Od srpna jsem teda začal všechno připravovat k tomu, abych tam mohl odletět. Všechno se podařilo a já jsem s ním odletěl na 16 dní do Ameriky.

Kde všude jste koncertovali?

Začali jsme v Denveru, pak jsme byli ve Phoenixu, San Diegu, v Los Angeles, v San Franciscu a závěr byl v Las Vegas. V Každém městě jsme odehráli jeden koncert. Někde jsme zůstali i pár dní, takže jsme měli možnost si projít různá místa. V Denveru jsme byli dokonce pět dní.

Strávil jsi 16 dní s Petrem Jandou, dnes už vlastně českou legendou. Jaký Petr Janda je v soukromí a po pracovní stránce?

Co se týká soukromí, tak především je potřeba ho respektovat, protože zkrátka už má hodně zažito. My si spolu rozumíme, myslím si, že i přes větší věkový rozdíl jsme kamarádi. On se se mnou i podělí o své názory, je to pro mě velká škola, velká inspirace. Díky němu jsem i poznal spoustu zajímavých lidí. Nemyslím jen muzikanty, ale třeba i pořadatele akcí, doktory, sportovce a tak dál. Já ho mám rád a rozumíme si spolu.

Jak ty koncerty v Americe probíhaly? Hráli jste písničky od „Olympiců“?

Ano, převážně to byly Olympic písničky, nějaké byly i z Petrových sólových alb, starší i novější. Koncert vždy začal písničkami spíše z Petrových sólových alb. Nejdřív začal Petr sám, asi 8 písniček, potom mě pozval na pódium a zbytek koncertu už jsme odehráli spolu. Dvě kytary, dva mikrofony, Petr hlavní zpěv a já vokály. Většinou koncerty trvaly tak hodinu a půl, hodinu a tři čtvrtě. Něco přes 20 písniček.

Pro jaké publikum jste tam hráli, české, nebo americké?

Hráli jsme pro česko-slovenské publikum, pro Čechy a Slováky žijící v Americe.

A jaké vůbec je takové česko-americké a slovensko-americké publikum, je stejné jako u nás?

Jsou strašně milí! Pořád se usmívají, nevím, jestli mají už takový návyk z té Ameriky, nebo je to tím, že mají radost, když jim tam přijede někdo z Čech zahrát, a zvlášť Petr. Po koncertu jsme s nimi pokecali, popili, bylo to hodně přátelské setkání. Tady to není vždycky tak. Tam jsme si s nimi povídali předtím i potom. Vyptávali se nás třeba, jaké to v Čechách teď je a tak. Musím říct, že jsem s nimi měl jenom kladné zkušenosti. Možná bych řekl, že jedny z nejlepších, co jsem zatím za svou kariéru zažil.

Je nějaká možnost, že se s Petrem do Států ještě vrátíš nebo že vyjedete někam jinam po světě?

Asi ano. Petr tam totiž jednou za rok nebo rok a půl jezdí. Když jsme tohle turné odehráli, říkal mi promotér, že za rok a půl by se mělo jet hrát Floridu. A jemu se opravdu líbilo, že jsme hráli spolu, takže ta možnost tady je, ale ještě není nic rozhodnuto, je to ještě za dlouho.

Přijal bys i podruhé tu nabídku?

Rozhodně ano. A dokonce od místních lidí už přišly nabídky i pro mě osobně, abych jim přijel zahrát. Takže by to tak do budoucna opravdu mohlo být, že tam jednou pojedu hrát i já sám „na vlastní triko“.

Když se vrátím zpátky k Plánu B, přemýšleli jste, že byste někdy pozvali Petra Jandu, aby s vámi zahrál na vašem koncertě?

Jasně. A to už se i dvakrát stalo. Petr hrál i na mém absolventském koncertě. Hráli jsme společně jeho písničky.

A kdyby naopak přišla nabídka, že by sis ty sám zahrál přímo s kapelou Olympic, co bys na to říkal?

To bych samozřejmě rád!

Čtěte také:

Kladenský kytarista Jarda Tauber koncertuje s Petrem Jandou v USA

A kdybys dostal nabídku od někoho jiného z našich slavných, třeba i mimo tvůj žánr?

Zkusil bych to, proč ne! Ale není to vyloženě můj cíl.

A kdyby sis mohl vybrat jediného člověka opravdu z celého světa, se kterým by sis chtěl zahrát, kdo by to byl?

Tak to už bych asi lovil v zahraničí. Kdybych chtěl být vyloženě členem nějaké světové kapely, tak bych si vybral asi Kiss. To mi přijde jako super show, super písničky, hrozně mi ten celý koncept sedí. A kdyby to měl být jeden interpret, pak by to byl asi Robbie Williams. S tím bych si fakt chtěl zahrát, spolupracovat, to by mě bavilo.

A moje poslední otázka, kam bys to chtěl s Plánem B dotáhnout, kde je ta pomyslná meta?

Určitě bych chtěl s kapelou pořád stoupat. I když teď ještě nevím, jestli chci být pořád jenom s Plánem B. Trochu i přemýšlím, že bych si zkusil odbočit a udělat něco jenom sám za sebe. A chtěl bych si vyzkoušet i napsat nějaké písničky celé sám. Teď skládám hlavně hudbu, ale už si občas píšu i nějaké poznámky a třeba z toho jednou bude text. Mimo toho teď třeba spolupracuji i se zpěvákem Petrem Kutheilem.

Autor: (kh)


banbad


 1. krimi

  Nezabezpečené domácnosti se stávají nejsnazším cílem zlodějů

 2. pozvánka

  Pozvánka na kulturní program Ateliéru na únor 2019

 3. foto

  FOTO: Na škole E. Beneše v Kladně si připomněli odkaz Jana Palacha

 4. krimi

  Žena z Kladna málem přišla o boty, zachránil jí je manžel

 5. sport

  V Kladně by mohla vzniknout pumptracková dráha pro cyklisty

 6. krimi

  Kladenští strážníci zažili rušný víkend

 7. pozvánka

  Hornický skanzen Mayrau hostí výstavu industriálních fotografií Viktora Máchy

 8. krimi

  Policisté v Kačici zastavili vyhoštěného cizince, řídil pod vlivem drog

 9. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 10. zprávy

  V Kladně bude Středočeský kraj podporovat studium praktických sester

 11. pozvánka

  Do kladenského kina Sokol přiletí legendární E.T. – Mimozemšťan

 12. pozvánka

  Celosvětově uznávaná hra bude mít českou premiéru v Kladně

 13. krimi

  Policejní pes z Kladna pomohl dopadnout recidivistu

 14. pozvánka

  FOTO: Žáci kladenské školy 1. KSPA vystavují svá díla v Centralu

 15. zprávy

  Vedení Kladna opětovně jednalo s investorem o budoucnosti Růžového pole

 16. pozvánka

  S Kladenskými listy víte, kde tento týden fandit!

 17. zprávy

  Kladenské gymnázium získalo třetí místo v soutěži o bezpečném internetu

 18. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 19. foto

  FOTO: U Pcher na Kladensku havarovalo osobní auto, řidič na místě zahynul

 20. zprávy

  Kladenští policisté přijímají posily do svých řad