Central Kladno Okoř se šťávou 2019 Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Království hraček Bambule

Kladno má pestrobarevnou koalici, vítězná VPK zůstává v opozici

Pondělí, 8. Říjen 2018 07:40

Jak tenká je hranice mezi vítězstvím a porážkou, v Kladně ukázala bleskově sestavená koalice. Utvoří ji ODS s Kladeňáky, ANO 2011 a SPD. Volbu pro Kladno tak po sobotních oslavách potkalo kruté vystřízlivění. Spolu s KSČM usedne v opozici.

Kladno má pestrobarevnou koalici, vítězná VPK zůstává v opozici (Foto: KL)

Přibližně 24 hodin po uzavření volebních místností se v Kladně zrodila pestrobarevná koalice. Občanští demokraté jako druhá nejsilnější strana podepsali dohodu s Kladeňáky, ANO a SPD, čímž v zastupitelstvu získali většinu.

Návrat na post primátora s největší pravděpodobností čeká Dana Jiránka, který spolu s deseti dalšími zastupiteli podepsal takzvané Memorandum o otevřené radnici. Podpisy připojili i Lukáš Hanes, Radek Větrovec, Petr Drnec, Petr Hašek, Petr Soudek, Lukáš Krinke, Tomáš Kutil, Jiří Chvojka, Miroslav Šubrt a Oldřich Černý.

Koalice si v interním dokumentu klade za cíl změnit fungování radnice vůči lidem. Hodlá prosazovat transparentní hospodaření města a jeho firem, zákaz privatizace městských podniků. Chce také vrátit hospodaření s vodou do rukou města. Mezi další cíle patří zrušení heren, podpora vzniku dostupného bydlení, navýšení podpory škol či využití spolufinancování projektů z dotačních titulů. Klíčovým posláním koalice je zamezit výstavbě hypermarketu na Růžovém poli.

Signatáři memoranda také vyzývají stávajícího primátora Milana Volfa, aby co nejrychleji vyhlásil termín ustanovujícího zastupitelstva, po kterém bude vše oficiální.

Zajímavé bude sledovat, nakolik bude nová koalice stabilní. Hnutí SPD do ní vstupuje v pozici nechtěného dítěte, od nějž někteří koaliční partneři v průběhu kampaně dávali ruce pryč. Jeho dvě místa v zastupitelstvu jsou však nezbytná pro zisk většiny.

Čtěte také:

VPK v Kladně posílila, ČSSD utrpěla debakl. Kartami může zamíchat uskupení Kladeňáci

Jisté je, že Volbě pro Kladno nezajistil triumf ani zisk slibných 13 mandátů. K obsazení sedmnácti křesel potřebných pro vznik koalice by musela získat podporu jedné či více z ostatních stran, což se nestane. Vylučovací metodou totiž přichází v úvahu pouze spolupráce s komunisty, jejichž dva mandáty nestačí.

Autor: (jk)