Valentýn Central RETRO PLES Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Dokument o Kubovi Íblovi
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

FOTO: Rekonstrukce slánské čistírny odpadních vod bude dokončena zjara

Úterý, 2. Říjen 2018 08:10

Rekonstrukce slánské čistírny odpadních vod (ČOV), která sídlí v Blahoticích, se přesunula do poslední třetiny. Celý projekt za 112 milionů korun je plánován na osmnáct měsíců, přičemž hotovo bude nejpozději v první polovině dubna 2019. Velkou měrou přispěla penězi Evropská unie, a to 60 miliony korun. Zbytek financí zaplatí město Slaný ze své pokladny.

Rekonstrukce slánské čistírny odpadních vod bude dokončena zjara (Foto: Martin Nič)

Čistírna se intenzifikací zmodernizuje. Její provoz bude ekonomičtější, ekologičtější a zařízení vyhoví nejnovějším evropským normám.

Velká část prací už je hotová. V září díky tomu čistírna zahájila provoz nové nádrže. Aby se do potoka mohla vypouštět voda zcela průzračná, napomáhá nejen moderní technologie, ale také přírodní velmi účinné bakterie, které sem byly dovezeny z kladenského pracoviště.

Podle odborníků přistoupili Slaňáci k rekonstrukci ČOV, jelikož její kapacita byla nedostatečná vůči tomu, jak se město rozrůstá. Druhým důvodem byl fyzický stav čistírny, která byla za svou životností. „Rekonstrukce už byla neodkladná. Reálná kapacita čistírny byla dosud 14 tisíc ekvivalentních obyvatel. Po intenzifikaci to bude 16 tisíc ekvivalentních obyvatel, a tím pádem splní nejpřísnější požadavky, které jsou v naší republice i Evropské unii. V současné době čistí vodu ze Slaného výše zmíněná nová nádrž,“ říká Tomáš Hloušek, technolog Středočeských vodáren.

Jak dodává, nyní je stav o něco lepší, než to bývalo v době, kdy jeli na padesát procent se starou nádrží. „Není to ještě dokonalé, protože máme prostor poloviční, ovšem kompletně hotovo by mělo být na konci března nebo v první polovině dubna. Všechno jde podle harmonogramu. Samozřejmě komplikace jsou, jako na každé stavbě, která se dělá v místě té staré. Vždy se narazí na nějaké obtíže. Řešili jsme například problémy se starými rozvody, jak trubními, tak elektrickými, o kterých se nevědělo, kde přesně jsou, takže se jim musela stavba vyhýbat a prováděla se různá provizoria. Na druhé straně, milník, polovina září, kdy měla být konkrétní část hotová, jsme splnili,“ uzavírá Tomáš Hloušek.

Co se týká velmi diskutovaného problému, při němž docházelo zkraje roku ke znečišťování potoků a rybníků v okolí ČOV, a například v rybníku U Jelena v Luníkově masivně uhynuly ryby, podezření na kontaminaci vodních zdrojů čistírnou se nepotvrdilo a policie případ odložila. „To, že by byla na vině slánská čistírna, nikdo dodnes neprokázal. Dle vyjádření odborníka, kterého oslovila policie ČR, bylo více faktorů podílejících se na úhynu ryb. Doufám, že k podobně smutné události již nedojde. Co se týče probíhající rekonstrukce, těší mě otevření nové biologické linky a aktuální průběh prací,“ vyjádřil se Kladenským listům starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).

Jak dodává na vysvětlenou technolog Tomáš Hloušek, na čističce sice měli po dobu rekonstrukce povoleny jiné, mírnější limity, než byly původní a než budou ty nové, vše bylo ale i tak v normě. „Dané limity jsme vždy plnili. Suché splašky, i když nepršelo, jsme v době rekonstrukce vyčistili téměř všechny na množství, které bylo předepsáno,“ dodal Hloušek. Podle jeho slov používali při rekonstrukci navíc stoku jako akumulaci pro odpadní vody, které by museli při normálním průtoku vypustit bokem, aby při rekonstrukci ČOV vyčistili odpadních vod co největší množství.


Autor: (red)


banbad


 1. info z radnice

  Kladenský živnostenský úřad patří mezi deset nejlepších v zemi

 2. krimi

  Minulý víkend kladenské strážníky potrápili opilci

 3. foto

  FOTO: Zimní Excalibur Race provázelo na Mayrau jarní počasí

 4. zprávy

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 5. info z radnice

  Jak zlepšit okolí vašeho bydliště? Kladno pro občany připravilo dotazník

 6. sport

  Plavkyně KSP Kladno postoupily do finále Mistrovství České republiky družstev!

 7. krimi

  Důslednost kladenských policistů zajistila dopravit do vězení muže, který se 14 let ukrýval

 8. sport

  Na trofej z Českého poháru Fortuníkovi svěřenci nedosáhli

 9. sport

  Pod taktovkou Jágra vezou Rytíři z Havířova nesmírně cennou výhru!

 10. info z radnice

  Vedení Kladna se opět setká s veřejností, řešit se bude modernizace železniční trati

 11. foto

  VIDOE: Letošní Retro ples v Kladně ovládli legendární Rolling Stones

 12. foto

  FOTO: Ve škole na náměstí E. Beneše uspořádali Valentýnský oběd

 13. pozvánka

  S Kladenskými listy víte, kde tento týden fandit!

 14. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 15. krimi

  V Kladně si nechal řemeslník přes noc nářadí v autě, přišel o něj

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kam tento týden v Kladně za zábavou, kulturou a vzděláním

 17. sport

  Pod vysokou sítí Kladno může myslet i nadále na zisk Českého poháru!

 18. sport

  Horší zápis připravil Nikolu Pöschlovou o bronz!

 19. zprávy

  Žena z Kladna neposílala dceru do školy, může si za to odsedět až dva roky

 20. pozvánka

  O počátcích cyklistiky na Kladensku se dozvíte ve Sládečkově vlastivědném muzeu