Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Týden knihoven 2018 začíná v pondělí i v té Středočeské vědecké

Pondělí, 1. října 2018 07:00

Středočeská vědecká knihovna v Kladně se zapojuje do Týdne knihoven, který je každoročně vyhlášen Svazem knihovníků a informačních pracovníků. I letos se můžete těšit na týden plný zajímavých setkání.

Foto: KL

V týdnu od 1. do 5. října probíhá ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně následující program:

1. října od 10:00 Kniha do vlaku (stanice Kladno město)

Kniha do vlaku je nekomerčním projektem knihoven v České republice a Českých drah. Cestování vlakem a čtení dobrých knih prostě patří k sobě. Ne náhodou jsou hromadné dopravní prostředky jedním z nejčastějších míst pro čtení.

Z knihovničky, která bude od 1. října umístněna v nádražní budově Kladno město, si bude moci každý volně vybrat přesně takovou knihu, která mu zpříjemní nejen chvíle čekání, ale i samotnou cestu vlakem. Díla nejsou součástí fondu knihovny, takže se nemusejí vracet.

2. října od 14:00–17:00 Den malých čtenářů (celá budova knihovny)

Knihovníci budou číst dětem ze zajímavých knížek, potrápí jejich mozkové závity zajímavými kvízy a hádankami a nakonec je provedou i zákulisím knihovny.

2. října od 17:00 Klub přátel knihovny (lektorna v přízemí budovy)

2. října začne první z pravidelných měsíčních setkávání věnujících se tématům, která čtenáře zajímají, jako například léčivé rostliny, zdravý životní styl nebo film. Klub je volně přístupný pro všechny zájemce. První přednášející bude bylinkářka a dula Marcela Bohuslavová. V rámci workshopu si zájemci mohou za poplatek 65 korun vyrobit Jančův ledvinový čaj.

2. října od 17:30 Genetická genealogie (studovna)

Tento den se můžete zúčastnit přednášky pedagoga, genetika, biologa a ředitele Forenzního DNA servisu Daniela Vaňka. Ten seznámí posluchače se současnými možnostmi využití genetické genealogie v kriminalistice, při zkoumání archaických kosterních pozůstatků nebo při bádání po minulosti rodu či celých národů.

3. října od 14:00 do 16:00 Panelová diskuse Knihovna – věc veřejná (studovna)

Diskuse se bude zaobírat zejména významem, současnou a budoucí rolí veřejných knihoven pro komunitu v obecné rovině strategického rozvoje regionu, významem bezpečného veřejného prostoru, který knihovny nabízejí, jejich roli v celoživotním učení a vyrovnávání regionálních rozdílů.

3. října od 16:30 Středočeský Kramerius (studovna)

Slavnostní vyhlášení nejlepších neprofesionálních knihovnic a knihovníků Středočeského kraje proběhne jako již každoročně ve velké studovně knihovny.

4. října od 18:00 Křest knihy Sídliště Kladno-Rozdělov (studovna)

Spolek Halda pokřtí svou novou knihu přibližující příběh kladenských věžáků a sídliště Kladno-Rozdělov ve studovně knihovny. Výpravnou publikaci s řadou historických fotografií představí její autoři Alexandr Němec a Roman Hájek. O hudební doprovod na historické jazzové kytary se postarají Marek Rejhon a Tomáš Dvořák.

5. října od 14:00–18:00 Den deskových her (lektorna, přízemí)

Ve spolupráci s Herním prostorem pořádá knihovna další odpoledne deskových her. Tentokrát bude vše zaměřené hlavně na starší hráče. Těšit se můžete na hry z fondu a hry zapůjčené z Herního prostoru. Pravidla všech her vám budou vysvětlena. Na místě si můžete vyzkoušet například hry Gwent, Na prodej, Timeline, Warhammer Underworlds (Shadespire, Nighvault), Kill Team a další. Všechny hry z knihovnického katalogu si můžete potom i zapůjčit. Doporučený věk pro účastníky je 15+.

Vstup na všechny dny Týdne knihoven 2018 bude zdarma.

Autor: Ivona Kasalická


banbad