Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Nový centrální depozitář Středočeské vědecké knihovny pomůže skladovat knihy na 25 let

Neděle, 2. září 2018 09:00

Středočeská vědecká knihovna v Kladně bude mít nové prostory pro skladování knih za 121 milionů korun. Radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek (KSČM) se nyní zúčastnil poslední prohlídky areálu, který získal Středočeský kraj pro stavbu depozitáře kladenské knihovny.

Foto: KL

„Právě byla podepsána kupní smlouva na pozemek, na kterém by měl stát nový centrální depozitář pro Středočeskou vědeckou knihovnu, který vyřeší problematiku uchování knih a dalších tisků na 25 let,“ sdělil radní Štefek.

Středočeská vědecká knihovna má v současnosti knižní fond roztříštěn mezi několik depozitářů, které jsou i v pronajatých prostorách. Jen nájemné stojí 1 milion korun ročně a kapacitně jsou již plné. Nákladný projekt zajistí nejen dostatečný prostor pro knižní tituly, vhodné podmínky pro skladování dokumentů, ale i značné úspory provozních nákladů. Zároveň by do depozitáře bylo přesunuté digitalizační pracoviště. Nový depozitář se bude nacházet ve vzdálenosti několika set metrů od knihovny, takže se zkrátí i doba čekání na knižní tituly. Další výhody přinese napojení na městskou optickou síť.

Knihovní fond Středočeské vědecké knihovny obsahuje asi 930 tisíc knihovních jednotek. Významnou část tvoří konzervační fond, v němž jsou uloženy povinné výtisky publikací, a také regionální fond. V současnosti je fond uložen na deseti místech, z toho čtyři „sklady“ jsou v nájmu.

Středočeský kraj chce pro realizaci centrálního depozitáře využít evropské dotační tituly.

Autor: Helena Frintová


banbad