Valentýn Central RETRO PLES Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Dokument o Kubovi Íblovi
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Petra Landová: I přes vleklé zdravotní potíže závodníků jsem spokojená

Pátek, 24. Srpen 2018 08:00

Většina sportovců po náročné sezóně dopřeje řádný odpočinek. Jsou však výjimky. Mezi ně určitě patří plavci. Nejlepší závodníci KSP Kladno startovali ještě 15. července na mistrovství České republiky a již 13. srpna se opět sešli, aby se začali připravovat na následující nový ročník. Ohlédněme se však za předchozí sezónou s šéftrenérkou Petrou Landovou.

Petra Landová (Foto: Archiv Petry Landové)

Vrcholnými akcemi byly zimní a letní mistrovství České republiky a mistrovství ČR družstev. Nečekala jste přece jenom lepší výsledky?

Vzhledem k tomu, kolik jsme měli zraněných, tak jsme dopadli ještě solidně. Bohužel na našich výsledcích se projevila dlouhodobá absence obou nejlepších závodníků, Johany Jelínkové a Marka Součka. I přes zdravotní problémy Johana dosáhla nejlepšího času na 800 m volný způsob, čímž si vybojovala juniorskou reprezentaci. Naproti tomu její nejlepší prsařské disciplíny nebyly takové, jak jsme si původně naplánovali. Podobnými trablemi prošel i Marek. Mohl se zúčastnit jen necelých padesáti procent tréninků. Měl před s sebou cíl v podobě splněného času na 1500 m volný způsob, aby se dostal do starší juniorské reprezentace, což zvládl naštěstí v posledním závodě. Byl zázrak, že dokázal na republikovém šampionátu mezi dorostenci skončit dvakrát druhý a třikrát třetí. Jsem přesvědčena, že má v sobě velký potenciál, pokud by byl zdravý, vybojoval by nejen několik zlatých, ale určitě by se kvalifikoval i na MEJ. Nelze opomenout ani Michaelu Svobodovou. První půlrok také ona nemohla trénovat, takže její stříbrná a bronzová dorostenecká medaile z mistrovství ČR je maximum, co mohla dokázat.

Když mluvíte o zdravotních komplikacích vašich svěřenců. Jaký je aktuální zdravotní stav Adély Doubnerové, která prakticky vynechala celou loňskou sezónu?

Bohužel s aktivní kariérou musela skončit. Přestože jsme oslovili řadu lékařů, její problémy s ekzémem se nelepšily. Po vzájemné dohodě bylo jasné, že už závodit nebude. Bohužel atopický ekzém, jak zní její diagnóza, není u plavců nic mimořádného. Buď se s tím dokáže tělo vypořádat, nebo musíte kariéry zanechat. Jsem však ráda, že jsme se s Áďou domluvili, že bude trénovat nejmladší děti. Určitě jim má co dát.

Nezapomeňme ještě na mistrovství ČR družstev. Vím, že jste myslela na finále v soutěži žen, nakonec skončily již v semifinále. Takže panuje zklamání?

Byla to trochu nezvyklá situace. Termín se shodoval s dobou, kdy probíhalo soustředění. Spolu s kolegyní s Petrou  Čerbákovou jsme upřednostnily kvalitní přípravu před letními závody včetně mistrovství republiky dospělých a dorostu. A pojaly jsme semifinále s tím, že buď to vyjde, nebo nevyjde.

Zdravotní potíže jistě ovlivnily množství a kvalitu závodů? 

Jsem spokojená s tím, co bylo naplánováno, jsme také se všemi svěřenci dokázali odplavat. Pochopitelně jsem nepředpokládala, že bude tolik absencí. Stalo se mi, že jeden týden z celé osmičlenné skupiny trénoval pouze jeden závodník!

Asi jste se ještě nesetkala s tolika zraněnými a nemocnými. Přemýšlela jste o tom, co absenci ovlivnilo nejvíce?

To máte pravdu, něco takového jsem ještě nezažila. Nejde konkretizovat, že by zdravotní potíže měly společného jmenovatele. Jednou se jednalo o psychické problémy, podruhé o skřípnutý nerv, v dalším případě špatnou imunitu a nakonec zlomeninu. Bylo to zkrátka hodně náročné a většina plavců si vybrala všechno špatné. Doufám, že smůlu si všichni vybrali v loňské sezóně a v té nastávající nás již něco podobného nepotká.

Určitě jste měla radost ze starších žákyň Emy Bradáčové a Pavly Jílkové, které zazářily na žákovském republikovém šampionátu. Jsou velkým příslibem do budoucna?

Emu jsem vzala do mojí skupiny a protože je motýlkářka, určitě bude dobrým sparingpartnerem Míši Svobodové. Pavla Jílková se dostala do reprezentace mladšího dorostu, když splnila limit na 400 m volný způsob. Obě mají v sobě velký potenciál.

Hovořila jste o vaší skupině. Určitě v ní nastaly změny a jsou případně další odchody i příchody?

Začnu odchody. O Adéle jsem již hovořila, s aktivní činností skončily i Karolína Kafková a Lucie Kolmanová. Z jiných klubů nikdo nepřišel. V mojí skupině A jsou tedy Johana Jelínková, Michaela Svobodová, Ema Bradáčová, Pavel Novák, Marek Souček, Dominik Klíma, Filip Kučera a Jan Hlaváček.

V posledních letech kvalitu KSP udávaly především dívky. Mění se trend, že tón budou udávat chlapci?

Je to možné. Trénovat dívky je psychicky náročnější. Ve věku dospívání většinou řeší mezilidské vztahy, partnery, chybí jim chuť hodně trénovat a dostat se do špičky. U kluků je to jiné. Příchodem Pavla Nováka se utvořil silný kolektiv, který ví, co chce a jde cílevědomě za tím.

Největším překvapením byly určitě výkony prsaře Dominika Klímy. Je to tak?

Dominik udělal skutečně největší výkonnostní skok. V pětadvacetimetrovém bazénu se zlepšil o deset vteřin, na padesátce o sedm. To jsou parádní výsledky. Dostal se mezi nejlepších osm na 200 m prsa.

Začínáte novou sezónu. Naplánovala jste hodně změn? 

Zvýšila jsem naplavené kilometráže, takže ve vodě se budeme připravovat šestnáct hodin týdně. Zvýšila jsem počet hodin při suché přípravě. Týdně to bude nyní pět hodin. Před začátkem září nás čeká ještě pravidelné týdenní soustředění na Šumavě. Zatím je skupina až na Marka Součka, kterého trápí skřípnutý nerv zdravotně v pořádku. Tak doufám, že to vydrží a také Marek bude brzy stoprocentně připravený.

Závěrečná otázka. Není pouhý necelý měsíc dovolené mezi dvěma sezónami příliš krátká pauza?

Podle všech tréninkových i metodických plánů a příruček není. Delší pauza by měla tragické následky. Povolily by svaly, klouby i vlastní dýchání. Plavci se i sami chtějí rychle vrátit do režimu na který jsou během sezóny zvyklí.

Autor: (rc)


banbad


 1. info z radnice

  Kladno vyhlásilo architektonickou soutěž Antonína Raymonda, řešit se bude Okrsek 4

 2. foto

  Tým Miners U11 v letošním Kladenském Kahanu obhájil první místo

 3. video

  Divadlo Lampion odehraje premiéru pohádky Myši patří do nebe

 4. krimi

  Zloděj v Kladně vykradl garáž a vloupal se i do rodinného domu

 5. pozvánka

  Přijďte povzbudit mladé volejbalisty Kladna

 6. pozvánka

  Poradíme vám, kam tento víkend v Kladně za zábavou, kulturou a vzděláním

 7. krimi

  Na Kladensku na silnice opět vyjeli i opilí řidiči, jeden z nich způsobil nehodu

 8. pozvánka

  V sobotu startuje v Mayrau zimní Excalibur Race

 9. foto

  Oprava mostu v Kročehlavské ulici na několik měsíců odřízne výpadovku na Prahu

 10. pozvánka

  Jarní prázdniny? Sportovní areály města Kladna zvou na příměstský tábor

 11. zprávy

  Žákyně zdravotnické školy Kladno úspěšně reprezentovala v soutěži Kladenská veverka

 12. povidka

  Povídka Kladenských listů: Státní zakázka

 13. foto

  Povinné tři body Rytířů proti Kadani

 14. pozvánka

  Ve čtvrtek se v kladenském Centralu slaví den zamilovaných

 15. foto

  FOTO: Hasiči slavili v kladenském Centralu den linky 112

 16. info z radnice

  Co s bývalým hotelem Merkur? Město hledá smysluplné využití

 17. pozvánka

  Kladno se s ledovou plochou na náměstí rozloučí sportovním odpolednem s Rytíři

 18. foto

  FOTO: V Kladně nabourala poštovní dodávka do autobusu

 19. zprávy

  Kladenští strážníci zachránili mladíka před sebevražedným skokem z mostu

 20. pozvánka

  Restaurace Kuklík v Kladně zve na Valentýnský večírek